Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı boşanmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2010, 15:26   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı boşanmak

Merhaba, 3 yıl önce eşimle internette tanışıp evlendik ve 3 yıl boyunca türlü mücadelelerle bu evliliği yürütmeye çalıştık ama başaramadık.
Şİmdi ayrılma kararı aldık ve oğlumuzun velayetini babası bana verecek, bu şekilde karar aldık.
Benim sorum :
1: anlaşmalı boşanmada sürec ne kadar olur
2: Nekadar bir masraf yaparız
3: Mahkeme babaya çocuğumu alıp bür süre bakma hakkı verir mi?
4: nafaka istemiyorum ama yine de mahkeme nafaka bağlar mı ne kadar olur?
Old 14-06-2010, 19:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlaşmalı boşanma için tarafların, velayet, nafaka, tazminat ve ev eşyaları konularında tam olarak uzlaşmaları gerekir. Ve bu hususlarda bir protokol hazırlanılıp mahkemeye sunulmasında yarar vardır. Bu şekilde tek celsede boşanmak olasıdır.

Dava masrafınız 40-50 TL. kadardır.

Velayeti size verilecek çocuğun baba ile şahsi ilişki kurması günleri de belirlenecektir. Bunda da tarafların ortak kararlaştırdıkları dönemler mahkeme yargıcınca da uygun görülür ise, karara geçecektir. Çocuğun yaşının küçüklüğü, ihtiyaçları bu kişisel ilişkinin süresi/yatılı olması gibi hususlarda rol oynayacaktır.

Ancak çocuğun büyümesi veya ayrı şehirlerde yaşamaya başlamak vs.. gibi koşulların boşanma günündeki koşullardan farklılık göstermesi halinde, kişisel ilişki tesisinin yeniden hüküm altına alınması her zaman baba tarafından talep edilebilir.

Nafaka istememeniz sizin için, kendi kararınızdır. Ancak, çocuğunuz için nafaka talep etmeme kararınız ise, mahkeme yargıcı tarafından sorgulanabilir hatta siz talep etmeseniz de küçük yararına iştirak nafakasına hükmedilebilecektir. Ayrıca şu an çocuğunuz için nafaka istememeniz, ileride de isteyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuk için her zaman nafaka talebinde bulunulabilir.

Nafakanın miktarını ise, babanın gelirleri ve çocuğun ihtiyaçları belirleyecektir.

Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememenin SUÇ olduğunu da hatırlatalım.

Bir avukattan doğrudan destek alabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi