Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

CMK Gereğince Atanan Müdafi - Temyiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2008, 23:20   #1
tuba

Varsayılan CMK Gereğince Atanan Müdafi - Temyiz

Benim sorum CMK avukatının temyiz hakkının kullanma hakkı ile ilgili. Müvekkilim Çocuk Mahkemesinde yargılandı. Hakim son derece lehe bir karar ile tedbire bir kamu kuruluşunda belli bir süre çalışmaya hükmetti. Bu durumda benim temyiz etmemem sorun olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 22-03-2008, 23:34   #2
Av.Cengiz Aladağ

Verilen karar, müvekkilinizin savunması ile aynı yönde değil ise temyiz etmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Old 22-03-2008, 23:46   #3
Av. Reşit Altunışık

Her ne kadar CMK görevi almaya başlamadan önce ve bu aşamaya kadar sertifikalı eğitim programına dahil olmamış olsam da verilen karar beraat kararı olmadığı sürece yani adli kontrol,erteleme veya para cezasına mahkumiyet gibi müvekkilin lehine görünen her türlü kararı temyiz ediyorum.Çünkü meslektaşımızın da belirttiği gibi ceza mahkemesinde yargılanan her sanık beraat etmek ister.Onun dışında kurulan hükümler sanık lehine görülse dahi kararın kesinleşmesine müteakip sorumluluklar yükleyebilir.
Old 23-03-2008, 01:02   #4
caner87

Benim de benzer bir durumum oldu, sanık 7 ay 23 gün hapis cezası aldı ve ceza ertelendi ayrıca 2 yıl 6 ay da denetim süresine karar verildi. denetim süresi içinde herhangi bir yükümlülük belirlenmedi ve tahliyelerine karar verildi..
tabiki çok şükür güzel bir karar gibi duruyor, üstelik ilk celsede verildi yaklaşık 1 ay tutuklu kalındı..
tabiki cmk müdafiisi olduğumuz için hemen temyizi düşünüyoruz ne olur ne olmaz diye gerçi bunun cmk ile de alakası yok, eğer sanığın yazılı rızasını alırsak -temyize gerek olmadığına dair -en azından sorumluluğumuz ortadan kalkar, bana asliye ceza hakiminin önerisi bu yönde oldu.
Ama ben yine de temyiz için süre tutum dilekçesi verdim, çünkü sanık zaten çok da bilinçli değil açıkçası benim insiyatifimdeydi.
Old 23-03-2008, 23:03   #5
av.sert

karar beraat olmadığı sürece temyiz edilmeli diye düşünüyorum.saygılarımla...
Old 24-03-2008, 00:43   #6
Av.Barış

Avukatlığa başladığım ilk günlerde dolandırıcılık suçu ile yargılanan sanık(CMK görevi) suçunu ikrar edip ceza almıştı.
Bende kabul ettiği için temyiz'e götürmedim.ARadan birkaç ay geçip ceza kesinleşince adam bana gelip "niye temyiz etmedin,senin yüzünden ceza aldım deyince" ne yapacağımı şaşırmıştım."Git şikayet et dedim"
Bundan dolayı bütün dosyalarımı temyize gönderiyorum.Çünkü cmk'da yer alan "....Müdafii karara karşı temyiz yoluna başvurabilir" ibaresini "Temyiz etmelidir" şeklinde şeklinde yorumlayıp Avukata karşı Görevi ihmalden dolayı ceza verilmesi yönünde içtihatları mevcuttur.Bence sorunla karşılaşmamak için temyiz edin yada itiraza tabi ise itiraz edin.
Old 24-03-2008, 12:13   #8
sultanahmet

Avukat, robot ya da talimatla iş yapan hukuk teknisyeni değildir. Avukat, yalnızca hukukla bağlıdır. Şayet verilen kararın hukuka uygun olduğu kanaatinde ise karara karşı yasal yollara gitmeyebilir. CMK görevi bakımından ölçü olarak alınması gereken husus, avukatın özel müvekkili olsaydı ne şekilde hareket edeceğidir.
Old 10-08-2008, 10:37   #9
avayhan

Alıntı:
Yazan sultanahmet
Avukat, robot ya da talimatla iş yapan hukuk teknisyeni değildir. Avukat, yalnızca hukukla bağlıdır. Şayet verilen kararın hukuka uygun olduğu kanaatinde ise karara karşı yasal yollara gitmeyebilir. CMK görevi bakımından ölçü olarak alınması gereken husus, avukatın özel müvekkili olsaydı ne şekilde hareket edeceğidir.

Aynen katılıyorum. Avukatın özen borcu vardır. Temyiz etmemek özensizlik olarak nitelendirilmediği sürece sorun olmaz. Özen borcunun varlığı dolayısıyla her karar temyiz edilmelidir diye bir sonuç ta çıkarılamaz. Örneğin savcı her dosyayı temyiz ediyor mu?
Old 11-08-2008, 23:44   #10
Av.muhittinköylüoğlu

Arkadaşlar;
avukat müvekkili açıkça temyizden feragat etmediği sürece müvekkilinin aleyhine verilen hükmü temyiz etmek zorundadır.hem Yargıtayın ve hem de Barolar birliği disiplin kurulunun yerleşik kararları bu yöndedir.savcının her dosyayı temyiz etmemesi ile avukatın her dosyayı temyiz etmemesi aynı şey değildir
Old 06-06-2017, 14:29   #11
tiryakim

Değerli meslektaşlarım ;

Cmk dosyasında cmk müdafinden hagb kararının temyiz edilmemesine dair muvafakatname alınmadığı durumlarda, HAGB kararı sanık müdafii tarafından temyiz edilip karar sanık aleyhine bozluyorsa sanık müdafisinin herhangi bir kusuru olur mu ? ( Sanıktan karar temyiz edilmesin diye herhangi bir muvafakatname alınmamıştır. Alınmama nedeni CMK dosyasında sanığa ulaşılamamıştır. )

Teşekkürler...
Old 06-06-2017, 15:28   #12
Adalet2509

Müvekkilinizin savunması aksine bir karar ne kadar lehe indirimler yapılmış olursa olsun temyiz edilmelidir. Aleyhe bozma yasağı bulunduğundan yaptığınız temyiz müvekkil aleyhine sonuç doğurmaz.

Ancak savunma ve karar aynı doğrultuda, örneğin müvekkiliniz suçlamayı kabul etmiş, mahkemece tüm indirimler tereddütsüz uygulanmış ise, burada temyizin hukuki sonuç doğurmaya elverişli bir hali bulunmayacağından zorunlu da olmayacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi