Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma İlamı ile Hükmedilen Vekalet Ücretinin Müvekkil Tarafından İcra Dosyasından Tahsiline İzin Verilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2013, 17:30   #1
Av.SYağmur

Varsayılan Boşanma İlamı ile Hükmedilen Vekalet Ücretinin Müvekkil Tarafından İcra Dosyasından Tahsiline İzin Verilmemesi

Adli Yardım Görevlendirmesi ile takip ettiğim boşanma davası dosyasında , ara karar ile hükmedilen tedbir nafakasına ilişkin icra takibi başlattığım dosyaya ; kesinleşmiş boşanma ilamını ibraz ederek (nafakanın devamı, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin tahsili amacıyla) davalı borçluya İcra Emri tebliğ ettirdim. Maaş kesintisi yapılarak borç tahsili edilmeye başlandı fakat birikmiş nafaka borcu yüksek olduğu için henüz bitmedi kaldı ki aylık işleyen iştirak nafakası söz konusu.
Müvekkile boşanma ilamında yazılı olan vekalet ücretinin tarafıma ait bir alacak olduğunu ve bu meblağın dosyaya yatan maaş kesintilerinden ödenmesi gerektiğini izah ettim.Doğal olarak nafaka ihtiyacı bulunan müvekkile bir süre siz maaş kesinti bedellerini alın, durumunuzu toparladığınızda ve dilerseniz bir ay siz bir ay ben alayım şeklinde bir öneri de bulundum. Aradan sekiz ay geçtikten sonra vekalet ücretini talep ettiğimde , çocuklarının nafakasından bu parayı talep ettiğim için bir nevi vicdansızlık vs. gibi bir durumla beni itham etti. Kendisine ne dediysem durumu anlamak istemedi. İlam ile hükmedilen yasal vekalet ücreti dosya hesabına eklendi ve bu meblağ müvekkilin eline geçecek. Müvekkiller de kendilerince şu açıdan haklı görülebilirler, o ay ki nafaka alacağını avukat alacak ve nafaka alamadığı için mağdur olacak. Fakat aksi halde de Adli yardım talepçisi olduğu için zaten avukatına da vekalet ücreti ödememiş olan müvekkil ayrıca üstüne bir de vekalet ücretine hak kazanacak.
Sanırım bu aşama vekalet ücretimin tahsili için yapabileceğim hukuki bir işlem yok! Aksi fikri olan meslektaşlarımın çözüm önerilerini paylaşmasını rica ediyorum. Zira ilamda yazılı alacak kalemleri (tedbir nafakası için başlatılmış olan dosyaya sunularak) İcra Emri ile borçludan talep edildi. Dosyaya talep açarak , yasal vekalet ücretini karşılayan miktarda ki meblağın tarafıma ödenmesini (ilamda hükmedilen vekalet ücretinin avukata ait olduğuna dair gerekçe ile) talep edebilir miyim ?
Ayrıca özellikle Adli Yardım Görevi ile boşanma davası takip eden meslektaşlarım bu durumla karşılaşmamak için nasıl bir yol izliyorlar ? Bu sorunla bir daha karşılaşmamak için , kararı yalnızca yargılama giderleri ve nafakanın devamı yönünden önceden tedbir nafakası için başlattığım icra dosyasına sunup , boşanma ilamında yer alan yasal vekalet ücretim için (müvekkil adına ve vekaletini sunarak – bu konu aşağıda ki linkte tartışılmış ve meslektaşlarımız tarafından kararlar sunulmuş) ayrı bir ilamlı icra takibi mi yapmalıyım ?
Daha önce sitede bu durum meslek ahlakına aykırı olarak nitelendirilmiş (iki takip ve tekrar vekalet ücreti alacağı doğması sorunu nedeni ile) ve tartışılmıştı. Aksi halde de yaşadığım sorun söz konusu oluyor. Tartışmayı bulamadım. Cevap verecek olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-05-2013, 20:18   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Peki icra dairesi size ödemeyi yapmıyor mu?

İlamdaki vekalet ücreti nafaka alacaklısının değil sizindir. Bu ücret nafaka borçlusu tarafından ödenir müvekkilin bu parayla bir ilgisi, bu parada bir hakkı yoktur.

1136 sayılı Avukatlık Kanunu 164/ son: "... Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekâlet ücreti avukata aittir. Bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas ve mahsup edilemez, haczedilemez."

Ayrı icra takibi yapmayın.

En başında aylık nafaka dışındaki fazlalıktan avukatlık ücretinizi almalıydınız. Şu anda avukatlık ücretinizin tahsilini sağlayacak fazlalık da yoksa hakkınız olanı müvekkil almış oluyor. Sebepsiz zenginleşiyor. Ve onun 'aylık' nafaka alacağına dokunamazsınız diye düşünüyorum. Bu durumda yeni takip düşünülebilir.

Dosya içine talepte bulunun, fazlalık varsa icra size ödeme yapacaktır. Fazlalığa rağmen ödeme yapılmazsa memur işlemini şikayet ediniz.

Saygılarımla
Old 08-05-2013, 10:04   #3
Av.SYağmur

Meslektaşım sanırım fazlalıktan kastınız birikmiş nafakaya mahsuben yapılan maaş kesintisi miktarı. İcra Müdürüyle konuştuğum da alacaklının muvafakati olmadan çekemezsiniz deniyor. Zaten bildiğiniz üzere yeni uygulama ile IBAN numarasını müvekkil bildirmiş ve onun hesabına para aktarılıyor. Benim esas sorum bir başka dosyada aynı sorunla karşılaşmamak için vekalet ücretine istinaden ayrı takip mi yapmak olmalı ?
Old 08-05-2013, 10:14   #4
mevzu hukuk

Sayın meslektaşım, Adli yardım bürosu tarafından yapılan görevlendirmelerde dava sonucu çıkan karşı vekalet ücretlerini adli yardım bürosuna yatırıyoruz. En azından bağlı bulunduğum baro bakımından böyle. Dava sonuçlandığında Adli yardım Bürosuna yazdığımız raporda dilerseniz bu durumu belirtin. Zira , Adli Yardım Bürosu , ödenmeyen vekalet ücretleri bakımından bildiğim kadarıyla yardım talebinde bulunan kişiye bir yazı gönderiyor. Kanaatimce sizin müvekkiliniz de bu yazıyı aldığında size dönüş yapacaktır.
Old 08-05-2013, 13:14   #5
Av.SYağmur

Adli Yardım dosyalarındaki yasal vekalet ücreti , diğer dosyalarda ki gibi Avukata aittir, meslektaşım. Av.Ufuk'ta zaten bunu yasa maddesi ile belirtmiş. Bu konuda bir tereddüt yok , sorun İcra Dosyasından bana ait olan yasal vekalet ücretine ait meblağı çekememek.
Old 08-05-2013, 13:35   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
Meslektaşım sanırım fazlalıktan kastınız birikmiş nafakaya mahsuben yapılan maaş kesintisi miktarı. İcra Müdürüyle konuştuğum da alacaklının muvafakati olmadan çekemezsiniz deniyor. Zaten bildiğiniz üzere yeni uygulama ile IBAN numarasını müvekkil bildirmiş ve onun hesabına para aktarılıyor. Benim esas sorum bir başka dosyada aynı sorunla karşılaşmamak için vekalet ücretine istinaden ayrı takip mi yapmak olmalı ?

Adli yardımla ilgili dosyalardaki prosedür nedir bilemiyorum?

Ancak yeni bir görevlendirme icra takibi için gerekiyor sanıyorum. Sizde bu görevlendirme var ki, icra takibine geçtiniz.

Yasal vekalet ücretinizi karşı taraf ödemişse veya ödeyecekse neden siz de vereceğiniz bir hesapla bunu kendi uhdenize istemeyesiniz ki?

Talep açın ilam vekalet ücretinin verdiğiniz İBAN numarasına havalesi şeklinde reddedilirse işlemi şikayet edin.

Bundan sonra da takip açtıktan sonra IBAN numaranızı önce vererek vekalet ücretinin tarafınıza yatmasını talep edebilirsiniz. Ben ilk defa duyuyorum ilam avukatlık ücreti için müvekkilin onayının gerektiğini..

Belirttiğim gibi adli yardımda vekalet ücretinin tahslinde ayrı bir trafik mi izleniyor vs.. bilemiyorum. Barodan da bilgi isteyin isterseniz.

Saygılarımla..
Old 08-05-2013, 14:33   #7
Av.CKaran

HMK Madde 330- Vekil ile takip edilen davalarda mahkemece, kanuna göre takdir olunacak vekalet ücreti, taraf lehine hükmedilir. Hükmü gereği tekrar yorum yapsak nasıl bir sonuca ulaşırız?
Old 08-05-2013, 14:46   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.CKaran
HMK Madde 330- Vekil ile takip edilen davalarda mahkemece, kanuna göre takdir olunacak vekalet ücreti, taraf lehine hükmedilir. Hükmü gereği tekrar yorum yapsak nasıl bir sonuca ulaşırız?
Bu ancak avukatın ilam vekalet ücretini tek başına -müstakil olarak- kendi adına icra takibine konu yapamayacağı anlamına gelir.

Bunun dışında müvekkil adına takibe konulması zorunlu ilam avukatlık ücreti Av.Kanunu 164/son özel hükmü sebebiyle avukata aittir. Tasarruf hakkı da onundur.

Saygılarımla
Old 08-05-2013, 14:51   #9
olgu

Alıntı:
Yazan Av.CKaran

Sn. Av.Ufuk Bozoğlu'nun cevabına ek olarak,
Davada taraf olmayan hakkında karar verilemeyeceğinden vekalet ücreti de bu sebepten taraf lehine hükmedilmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi