Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi ile icra takibindeki isminin farklı olması ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2008, 21:45   #1
tuval2310

Varsayılan Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi ile icra takibindeki isminin farklı olması ?

merhabalar,

İlginç bir olay hakkında sizden de görüş almak istedim..

Kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla borçluya karşı icra takibimizi başlattık.

Takip dayanağı senedi borçlu isim olarak X yazıp imzalamış.Biz de doğal olarak takibi bu isme göre açtık.Tebligatımız da bu isimle borçluya tebliğ edildi.Takip kesinleştikten sonra borçluya hacze gittik , burada borçlu borcu kabul etti ve ödeme taahüdünde bulundu.

Buraya kadar herşey normal ancak tuhaf bir durum var ki aslında borçlunun adı X değil , Y imiş.

Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi Y , ancak X ismini kullanıyor ve herkesce de öyle tanınıyor.Bu durum haciz tutanağına da geçmiş.

Buradaki problem şu ki tapulara , bankalara , trafiğe haciz müzekkeresi yazarken X ismini kullansak bu kurumlardan olumsuz cevap alacağız , çünkü resmiyette böyle biri yok.

Borçlunun gerçek adı olan Y 'yi kullansak Y'nin bizim dosyamızla alakası yok gibi çünkü dosya UYAP'ta X olarak kayıtlı.

Bu durumda ne yapacağımızı gerçekten şaşırmış durumdayız.Ben bugün müzekkereleri X (Y) olarak yazdım ama olumlu cevap alabileceğimizi düşünmüyorum.Alsak bile ilerde taşınmazların ya da araçların satışı istenildiğinde problem yaşayacağımızı düşünüyorum.

Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.Şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Ben henüz stajyerim , avukatıma sordum ama o da şaşırmış durumda çünkü daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamış..

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 14-04-2008, 22:08   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Tuval2310,

Bonoda esaslı unsurlardan biri "keşidecinin imzasıdır".Bonoda keşidecinin isminin yanlış yazılmış olması sonuca etkili değildir. Bu nedenle dosyada keşidecinin gerçek ismiyle yeniden ödeme emri tebliğ ettirmenizi, talebiniz kabul edilmezse, senedi geri alarak yeniden bir takiple kişinin gerçek ismine tebligat çıkartmanızı öneririm.İcra dairesi talebinizi kabul etmezse şikayet yoluna gitmeniz gerekecek.Borçlu imzaya itiraz etse bile kendisine ait olduğundan sonuç değişmeyecektir.
Old 15-04-2008, 15:12   #3
Av.Nesrin

Alıntı:
Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi Y , ancak X ismini kullanıyor ve herkesce de öyle tanınıyor.Bu durum haciz tutanağına da geçmiş.
Bence;

Haciz zaptına bu durum not düşülmüşse talep açın bundan sonraki müzekkereleri gerçek ismiyle yazın.Borçlu borcu kabul etmiş herhangi bir itirazı yok.Talebiniz kabul olmazsa da şikayet yoluna gidersiniz.
Old 16-04-2008, 09:33   #4
Av. Murat E.

Av. Nesrin Hanımın önerisine ben de katılıyorum. Çok daha pratik bir yol. Zira borçlu borcu kabul etmiş, bu durumda icra müdür talebiniz daha rahat kabul eder.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi