Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İyi Bir Avukat Mıyız?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2006, 08:16   #1
KARİNE

Varsayılan İyi bir avukatmıyız acaba?

Merhaba, günümüz türkiyesinde özellikle büyük şehirlerde avukatlarımızın sayısıcı gittikçe artıyor ben ank da yasıyorum 4.sınıf ögrencısıyım bazen adliyeye gittiğimde düşünüyorum ilerde galiba adliyeye sığmayacaz o yüzden deneyimli arkadaslarımdan ögrenmek istediğim bu kalabalık toplulukta saygın ve iyi bir pozisyona sahip olmanın yolu acaba tamamen sans mı yani iyi cevreye sahip olmak yada halk arasındaki kaba tabirle yırtık olmak tuttugunu koparmak mı yada sabretmek mı zamana mı güvenmek iyi bir avukat olmanın yolu nedir? Bütün öğrencilerin bu kaygıları taşıdığını düşünüyorum klasik öğütleri dinlemektense suan aktif olarak calısan deneyımlı arkadaslarımın görüşlerini merak ediyorum tşklr...
Old 08-09-2006, 13:22   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan MERT06
Merhaba, günümüz türkiyesinde özellikle büyük şehirlerde avukatlarımızın sayısıcı gittikçe artıyor ben ank da yasıyorum 4.sınıf ögrencısıyım bazen adliyeye gittiğimde düşünüyorum ilerde galiba adliyeye sığmayacaz o yüzden deneyimli arkadaslarımdan ögrenmek istediğim bu kalabalık toplulukta saygın ve iyi bir pozisyona sahip olmanın yolu acaba tamamen sans mı yani iyi cevreye sahip olmak yada halk arasındaki kaba tabirle yırtık olmak tuttugunu koparmak mı yada sabretmek mı zamana mı güvenmek iyi bir avukat olmanın yolu nedir? Bütün öğrencilerin bu kaygıları taşıdığını düşünüyorum klasik öğütleri dinlemektense suan aktif olarak calısan deneyımlı arkadaslarımın görüşlerini merak ediyorum tşklr...

İyi bir avukat olmak??? İyi para kazanan avukat olmanın yollarını mı soruyorsunuz.?

Saygılarımla
Old 08-09-2006, 13:25   #3
Av.Nebi

İyi niyetli bir avukat herşeyi kuralına göre yaparsa para kazanamıyo Türkiyede .. 3 kağıçı olmak lazım sanırım ... hayat standardı vergisi de geri geliyo simdi .. o zaman görcez ortalıgı
Old 08-09-2006, 14:59   #4
KARİNE

Ögrenmek istediğim bu meslekte iz bırakabilmenin yolu nedir? istisnaları olmakla birlikte saygın bir avukat iyi bir gelir düzeyine sahip kısaca ben iyi avukatlar klubüne giden yolun adresini istiyorum bu seviye ulasmak için neler yapılıyor yasadıgınız zorlukları yada varsa püf noktasını ögrenmek istiyorum ilginiz için tsk ederım...
Old 08-09-2006, 15:38   #5
Av.Ender

İşini sonuna kadar takip edip , tahsil ettiğin parayı günü gününe ödemek, müvekkiline söyleyeceğin yalanın mutlaka ortaya çıkacağını bilmek,ne olursa olsun basamakları yavaş yavaş çıkmak,muvzuatı takip etmek ve en önemlisi insan olmak.
Bu ilkeler ışığında çalıştığında çok para kazanmasan dahi normal seviyede bir gelirinin olacağını, Avukatlık mesleğinde kariyer yapmanının uzun zaman aldığını ama aşağıya düşmenin çok çabuk olduğunu unutmamanı tavsiye ederim
Old 08-09-2006, 15:49   #6
Av.Nebi

evet basamakları yavaş yavas cıkma deyımıne katılıyorum .. Birden parlarım düsüncesi ile toplumda eleştri alacagınız, kısa zamanda güzel olabilip uzun zamanda yıkıcı sonucları olacak davaları almamak gibi ...
Old 08-09-2006, 18:47   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Mert06,

Sadece iyi hukukçu olmak, kanunları iyi bilmek (daha doğrusu neyi nerede arayacağını bilebilmek)-ki çok önemli,temel taş bile denebilir-, okul sıralarında hukuk mantığını yerleştirebilmek vb. vb... Ama bunlar tek başına iyi avukat olmaya yetmiyor. Sadece bununla uğraşayım, başka işle uğraşmayayım diyorsanız (müvekkil,para diyalogları, büro işleri, iç ilişkiler,dış ilişkiler vs vs ) yargının kürsü tarafına doğru yönlenmenizde fayda var.

Girişken olmak, başlanılan işi bitirmeye azmetmek ve sağlam duruş da ayrıca önemli. Kimse sıkılgan, sessiz ve içe dönük avukatların işini yapabileceğine inanmıyor. Ki duruşu böyle olanların mahkeme salonunda bir cengavere dönüşüp dönüşmeyeceğini bilemeyecekleri halde. Ama itimat edip, iş teslimi yapılması ihtimali düşüyor. Yani, vitrin kısmı var, kabul etmek istesek de, istemesek de.

Vitrinin arkası da, ilk paragrafta yer alanlardır.

Vitrinin arkası boşsa, önünü neyle süslerseniz süsleyin, talihinize göre değişecek bir süreç sonrasında, dükkanı kapamak zorunda kalırsınız.

İkisini sağlam tutar, mesleğe başlamadan önce en azından bir sene, işi çok olan bir büroda hem bir izleyici,hem takipçi,hem de uygulayıcı olarak çalışmayı göze alırsanız, kendinizi büronuzu açtığınızda sudan çıkmış balık gibi hissetmezsiniz. Bu da size, endişe veya hayalkırıklıklarıyla kaybedilebilecek bir kaç seneyi , yaşanmadan bertaraf etme şansını tanır.

Tüm bunları yaptığınız halde, mesleğin ilk yıllarında, yaşınızın küçüklüğü de bir süre için yine dezavantajınız olacaktır tabii -Müvekkil psikolojilerinin mantığını çözmeye çalışmakla vakit kaybetmeye gerek yok- . İşi bildiğimi anlamaları için, ille de saçlarımın kırlaşmış mı olması lazım sözünü, en az 3-5 kere içinizden veya dışınızdan söyleyeceğinizi, ben şimdiden size garanti edebilirim

Herkes payına düşeni yaşayacak elbette (Bu bir şarkı sözü müydü?). Gelecekle ilgili ahkam kesmek anlamsız. Ama bu ana çizgilere dikkat eder ve inancınızı yitirmezseniz, her zaman "ben iyi bir avukat olacağım" derseniz, olursunuz.

Şimdiden başarılar dilerim.
Old 09-09-2006, 11:24   #8
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Mert;
Başarılı avukat, zengin avukat,rahat avukat, mutlu avukat, iyi hukukçu v.s nasıl olunur diye sorulsa idi, başarılı insan, zengin insan, rahat insan ya da mutlu insandan yola çıkılarak belki somut bir şeyler söylenebilirdi (kendi adıma, ahkam kesebilirdim). Ama; "İyi avukat nasıl olunur" sorusuna cevap vermek çok zor. Saçlarınızın kırlaşmış ( Sayın Av.Sehper'in yukarıdaki yorumuna elbette katılıyorum), görünüşünüzün oturaklı ya da görünüşteki dosya sayınızın artmış olması "iyi avukat" yolunda mesafe alındığını gösterir mi?
Bilmiyoruz henüz genç arkadaşım, inan bilmiyoruz.Ve size bu uzun, aşılması zor, ancak inanın bazan güzelliklerle, başarmışlığın gururu ile dolu yolda başarılar diliyorum. İlla bir "Püf Noktası" arıyorsanız , meslektaşlarımız fikirlerini söylüyorlar zaten.Hepsi de, damıtılmış deneyimlerdir inanın, söylenenler yanlış değil.Ve biz de, bunca zamandan sonra "iyi avukat" olmağa gayret ediyoruz.
Old 09-09-2006, 11:51   #9
av.mustafa akıncı

av.enderin görüşlerine yürekten katılıyorum.
Old 09-09-2006, 12:07   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Ve biz de, bunca zamandan sonra "iyi avukat" olmağa gayret ediyoruz.

Bunu eklemeyi unutmuşum. Karaca'ya katılıyorum.

Old 09-09-2006, 12:49   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bir de bu fasılda , bir meslektaşımızın yazdığı ve her nasılsa öğütleri güncelliğini hiç kaybetmeyen bir kitap var:

Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar

Sayın Habibe Kayar, daha önce siteye eklemiş, link aşağıda.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3071
Old 09-09-2006, 16:41   #12
Desarac

sevgili arkadaşım,
idealist düşünüyorum diyorsan,Sn.Av.Sehper'in dediği gibi kürsüye doğru yanaşmanızda fayda var..yoksa amiyane tabirle "yandı gülüm keten helva" ... :-)

"genç avukatlarla gizli konuşmalar"ı okuduğunuzda duygulanabilir,o tavsiyeleri uyguladığınızda "racona uymadığınız için sürü dışına itileceğinizi" anladığınızda ise ağlayabilirsiniz.. dikkatli olun bol şans diliyorum,ihtiyacınız olacak..
Old 10-09-2006, 12:30   #13
Av.Nebi

her geçen gün meslek zorlaşıyor rekabet artıyor...
Old 10-09-2006, 16:10   #14
bertrand

Alıntı:
Yazan MERT06
Ögrenmek istediğim bu meslekte iz bırakabilmenin yolu nedir? istisnaları olmakla birlikte saygın bir avukat iyi bir gelir düzeyine sahip kısaca ben iyi avukatlar klubüne giden yolun adresini istiyorum bu seviye ulasmak için neler yapılıyor yasadıgınız zorlukları yada varsa püf noktasını ögrenmek istiyorum ilginiz için tsk ederım...

Selam,

Yılda trilyonlara varan vergi ödeyebilecek gelir durumundan bahsediyorsanız eğer ve amacınız bu ise kendi gözümden görüp tespit edebildiğim noktalar kısaca; hukukçu bir aileden yetişmek, gerçekten zengin ve sanayici aile dostları veya yakınlara sahip olabilmek, kişilerin isteklerine göre kanun yolları bulabilmek, işini iyi takip etmek ve ilklere öncü olarak kaliteli hizmet verebilmek ve meslekte isminizin duyulabileceği bir süre (tercihen 8-10 yıl) aktif çalışmak.

Bunların hepsi birden bulunması gerekir. Biri veya bir kaçının eksikliği istediğiniz amaca ulaşmanızı birkaç yıl erteler.

Saygılar...
Old 10-09-2006, 16:33   #15
Themis99

Bende mesleğe henüz başlamış genç bir avukat olarak ''iyi avukat olmaya gayret edenler ''arasındayım. Ancak kimin gözünde ''iyi avukat ''olmak gayretindeyiz?. Müvekkillerin? Meslektaşların ?Hakimlerin ? Ailenin ? Kendimizin ? Sanırım öncelikle bunun cevabını vermek gerekiyor. Bu sorulardan şöyle bir sonuçta çıkıyor: İyi bir avukat olmak çok yönlü bir çalışamayı ve düşünmeyi gerektiriyor. Bu konuda sayın meslektaşlarım gereken her şeyi söylemiş durumda. Bir tekrar olarak, iz bırakmak isteniyorsa ki hepimizin istek ve cabası bu yöndedir,hukuk bilgisi ve mantığının tam olarak yerleşmesi gerektiğini hatırlatmaktan başka tarafıma söylecek fazla söz kalmamış durumda . Size bol şanslar ve başarılar dilerim.
Old 10-09-2006, 21:02   #16
Deniz İpek

sayın Mert ben sızı tanıyorum.emın olun sız tuttugunu koparan bır avukat olcaksınız cunku bunun ıcın 1. sınıftan buyana hukuk sektorunde cıddı calısmalarda bulundugunuzu bılıyorum.guc sızın ıcınızde, bunu dısarı cıkarmak ıse sızın elınızde..sevgıler
Old 12-09-2006, 09:21   #17
KARİNE

Üstahlarıma ve sevgili arkadasım denıze tşk ediyorum yorumlarınız sayesinde daha güvenli ilerleyeceğimden eminim umarım herkes için hayırlısı olur adli yılınız hayırlı uğurlu olsun geç kaldıım ama olsun

saygılar...
Old 20-06-2007, 10:45   #18
preator44

Varsayılan İyi Bir Avukat Mıyız?

Çok duydunuz demi bunu?Neye göre, kime göre iyi?
Belki de en çok hukukçu olmayanlardan duyduğunuz bir cümledir:"Abi bizim bir tanıdık avukat var, çok iyi avukattır adamı ipten alır." İyi avukat kimdir?Çok güzel bir ofisi olan bürosunda pahalı vazolar, tablolar, altında bir sürü çalışanı olan mı? Önüne gelen problemi hukuki bilgisi, ve mesleğin gerektirdiği beceri ve tecrübeyle çözebilen mi? Yoksa ahbap çavuş ilişkileri ile etik tanımadan, kanun tanımadan sadece birilerini tanıyıp, bazı yerlere rahatlıkla girip çıkabilen, ne olursa olsun kazanmalıyım düşüncesi ile hareket edn mi? Ya da sadece işini sadece meslek olarak görmeyip bunu yaşam şekline dönüştüren, sadece önünde ki somut olaylarla kendini sınırlamayıp "entellektüel avukat" olarakta kendini geliştiren hukukun, bilimin gelişmesine katkı sağlayıp, yaratma sürecine katılan mıdır?Haydi avukatlar, sizce iyi avukat kimdir?
Old 21-06-2007, 09:44   #19
Av.EErdem

İyi bir avukat olmak için öncelikle Avukatlık Kanunu ve Meslek Kurallarını iyi bilmeli, meslek etiğine saygılı davranmalıyız. Her durumda empati ve vicdani yargılama yapmalıyız. Vicdanı yargılamadan kastım, müvekkilimiz mi yoksa karşı taraf mı haklı diye sorgulamak değil, bahsettiğim biraz da empati yeteneği gerektiren bir iç muhasebe. Müvekkile gerekli bilgileri veriyor muyuz, delil sunması hususunda kendisine yol gösterici olabiliyor muyuz, davayı kaybetme ihtimalini kendisine belirtip kazanacağına kesin gözüyle bakıp hayaller kurmasını önlüyor muyuz ve yargılama sırasınca bir avukat olarak elimizden geleni yapıyor muyuz. Tüm bu sorulara evet diye cevap veren ve önce kendi vicdanında '' vekil olarak yapılabilecek herşey yapıldı'' diyebilen avukat iyi bir avukattır. Tüm bunları yaptığı halde bir avukat ; takdir görmeyebilir, büyük kazançlar sağlayamayabilir, iş işi doğurmayabilir, adı bilinen şöhretli bir avukat olamayabilir, ama o iyi bir avukattır. (Benim bakış açıma göre tabi ki)
Old 24-09-2007, 16:38   #20
SHODAN

İyi bir avukat tuttuğunu koparan, kaybetmeyen avukattır.Böyle avukatta zaten para kazanır.
Old 28-09-2007, 09:03   #21
av_sibelll

Karar İyi Bir avukat !??

Az Önce sayın Habibe Kayar' ın yıllar önce siteye eklemiş olduğu 'Avukatlar Hakkında' ki yazıyı okudum. Keşke bu yazıyı daha önce okumuş olsaydım diye düşündüm. Bende 3 ay önce büro açtım ve çalışmaya başladım. Ancak yazıyı okuyunca kendimde olan eksiklikleri gördüm ve bunun üzerine düşünmeye başladım. Bu yüzden iyi bir avukat nasıl olunur sorusuna verilebilecek en güzel yanıtın Sayın Habibe Kayarı' ın siteye eklemiş olduğu yazının olabileceğini düşünüyorum. Meslek hayatına daha yeni başlamış veya başlayacak olan meslektaşlarımın öncelikle bu yazıyı okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu yazının bana çok şey katacağına inanıyorum.
Amaç sadece para kazanmak olursa daha en başından kaybedeceğimizi düşünüyorum. Mesleğimizi gerçekten sever ve onun kurallarına göre hareket edersek zaten para da bize doğru gelecektir. Bizim mesleğimiz gerçek anlamıyla her kalıba uyabilen , bir çok avantajı içerisinde bulunduran, çok yönlü bir meslek. Bu mesleğin içerisinde bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Sayın Habibe Kayar' a da bu yazıyı bizlere sunduğu için sonsuz teşekkür ediyorum.
Old 28-09-2007, 09:16   #22
ilastepe

iyi avukat yoktur işi iyi avukat vardır derlerdi büyükler ne dersiniz.....
Old 28-09-2007, 16:46   #23
Av.Mehmet SAVRUN

Bence iyi avukat herşeyi bilen avukat değildir. Zaten istesede herşeyi bilemez.İyi bir avukat;her şeyden bir şey,bir şeyin de herşeyini bilendir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi