Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesindeki peşin ödeme kaydı/ispat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-04-2011, 13:13   #1
hidayet

Varsayılan Kira sözleşmesindeki peşin ödeme kaydı/ispat

Değerli Meslektaşlarım,
3 yıl süreli adi yazılı kira sözleşmesinde kira bedeli "peşin ödenmiştir" şeklinde yazılı.Kiracı tacir.
Kira sözleşmesinde yazılı bulunan kiranın peşin ödendiği kaydı kiracının,kira bedelini ödediğini ispat husunda yeterli olacak mıdır?Tacir olan kiracının kira bedelini ödediğini ticari defter ve kayıtları ile ispat etmesi gerekir mi?
İlgilenen herkese teşekkür ederim.
Old 21-04-2011, 13:56   #2
Admin

Alıntı:
Yazan hidayet
kiranın peşin ödendiği kaydı kiracının,kira bedelini ödediğini ispat husunda yeterli olacak mıdır?
Nasıl bir işlemden bahsettiğinizi belirtmemişsiniz ancak eğer sorduğunuz akitler arasında edimin yerine getirildiğinin ispatına ilişkinse, sözleşmede imza imkarı vs. istisnai bir durum söz konusu olmadığı takdirde, evet bana göre bu kayıt ödemenin alacaklıya karşı BK/HMK kapsamında ispatı konusunda fazlasıyla yeterlidir. Neticede ortada yazılı bir akit var ve akitte de edimin yerine getirildiği yazılmış ve altı iki taraf tarafından imzalanmıştır. (İmza inkarı vs. yoksa) Alacaklı buna hangi gerekçeyle itiraz edebilir ve neye dayanarak bunu yetersiz kabul edebilir ki?

Ödemenin borçlunun ticari defterlerinde vs. gözükmemesi, bu olayda alacaklı açısından ödemenin yapılmadığının tartışılmasına gerekçe olamaz, olsa olsa borçlunun vergi mevzuatı açısından sorumluluğunu gündeme getirebilir.

Öte yandan sorunuz alacaklı-borçlu ilişkisi yönünden değil, başka bir hukuki işlem yönündense, işlemin niteliğine ve bağlı olduğu mevzuata göre konuyu tekrar değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse vergi dairesi kira bedeline ilişkin bir soruşturma açmışsa,o zaman kontratta bu bedelin ödendiğinin yazılmış olması vergi dairesine karşı ispat anlamında yeterli olmayabilir.
Old 21-04-2011, 14:23   #3
hidayet

Yani şu durumda sözleşme aynı zamanda makbuz hükmünde olacak anladığım kadarıyla.İmza inkarı yok,ancak tacir olan kiracının yüklü miktarlı kira bedelini ödediğini ayrıca bir makbuz ile ispat etmesi gerektiğini düşünüyor ve istiyor idim.Zira kira sözleşmesinde ödeme şeklinin peşin olması tek başına sözleşme ile ödediğini ispata yeterli olmayıp araştırılması gerektiği kanaatinde idim.
Old 21-04-2011, 14:55   #4
Admin

Alıntı:
Yazan hidayet
Zira kira sözleşmesinde ödeme şeklinin peşin olması tek başına sözleşme ile ödediğini ispata yeterli olmayıp araştırılması gerektiği kanaatinde idim.
Kira sözleşmesinde ödeme şeklinin peşin olmasının tek başına ispata yeterli olmadığı konusunda sizinle aynı görüşteyim.

Ancak ilk mesajınızdaki ifade bu değil, orada "peşin ödenmiştir" ifadesinin yer aldığını belirtmişsiniz. Takdir edersiniz ki, "kira peşin ödenecektir" ile "peşin ödenmiştir" arasında anlam açısından ciddi bir fark var.

Benim arz etmeye çalıştığım husus şu: Kira sözleşmesinde kiranın "ÖDENDİĞİ" bir şekilde açıklığa kavuşturulmuşsa ve bunun altı da alacaklı tarafından imzalanmışsa, artık alacaklının bunun ispatı için başka bir belge talep etmesi bence mümkün değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi