Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şufa bedelinin haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2011, 23:51   #1
nihilietzsche

Varsayılan şufa bedelinin haczi

Değerli arkadaşlar ilginç bir durumla karşı karşıya kaldım ve her zaman yaptığım gibi öncelikle başka bir meslektaşımın başına böyle bir durumun gelip gelmediğini araştırmak için Türk Hukuk Sitesine başvurdum..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24604

linkteki sayfada da benzer bir olay olmakla beraber tam olarak benim olayımla örtüşmüyor. Gelelim somut olaya:

Müvekkil (A), (B) ve B nin kardeşine ait apartman inşaatında tadilat ve imalat yapıyor ve imalat bedelini fatura ederek B ye ve B nin kardeşine tebliğ ediyor.. B nin kardeşi fatura bedeline karşılık apartmanda bulunan ve B ile 1/2 şer hisse ile sahip oldukları bir dairedeki hissesini müvekkile devrediyor. Ancak B borcu inkar ediyor ve ödemiyor.

Bunun üzerine biz B ye karşı 100.000 TL bedelli alacak davası açtık, B de birkaç ay sonra, kardeşinin müvekkile borcuna karşılık devrettiği dairenin 1/2 hissesi için şufa davası açtı ve 60.000 TL yi mahkeme veznesine depo etti.

Şufa davasının yargılaması devam ederken alacak davası karara çıktı ve mahkeme B nin müvekkile borçlu olduğuna karar verdi. Hemen icra takibine geçtim fakat B muvazaalı borçlanmalar yaparak kendisine ait 6 adet taşınmaz üzerine çeşitli haciz işlemleri uygulatmış. Taşınmazların satışı suretiyle alacağımıza kavuşmamız (tasarrufun iptali gibi uzun ve çetrefilli bir yolla uğraşmak istemiyorum) şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Fakat davacı bize borçlu iken bize karşı açmış olduğu şufa davasında mahkeme veznesinde 60.000 TL si duruyor. Trajikomik bir olayla karşı karşıyayım. İcra dairesinden bu paranın haczi için bir müzekkere yazdıracağım fakat akibeti hakkında pek umutlu değilim.

Konuyla ilgili yargıtay kararı da bulamadım. Benzer tecrübesi veya önerisi olan meslektaşların fikirlerini almak istiyorum.
Old 11-08-2011, 10:51   #2
yılmazkan

Şufa davası için yatırmış olduğu bedeli haczettirmeniz mümkün. Bu paranın şufa bedeli olması sizin alacağınızı tahsil etmenizi engelleyecek, haczi kabil olmayan bir durum değildir. İcra dairesinden haciz yazısı alıp paranın gönderilmesini isteyin. Bedelin haczedilip size ödenmesi halinde B, şufa davasında yeniden para yatırmak zorunda kalabilecektir. Bu da şufa davasında sizin lehinize olacaktır.
Old 11-08-2011, 15:36   #3
sprolza

Mahkeme veznesinde depo edilmiş olan bir paranın haczedilmesi mümkün değildir. Zira idarece alınan ve sadece ilgili davada zararların karşılanması için alınan mahkemenin aldığı koruyucu bir bedeldir. Ancak teminatın ilgilisine iadesi yönünde bir karar verilmesi akabinde haciz konulması halinde mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi