Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyasına alınan para için takip yapabilinir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2013, 22:29   #1
ipekk

Varsayılan icra dosyasına alınan para için takip yapabilinir mi

Herkese selamlar,
Müvekkil aleyhine icra takibi başlatıldı.Tarafımızca imzaya itiraz davası açıldı.Takibi durduramadık.Karşı taraf bu arada miras yoluyla gelen miras hissemize isabet eren parayı haczetti.Bu arada imzaya itiraz davasını kazandık.Yargıtayca onandı.Bunun üzerine tarafımca haczedilen tutar için ilamsız icra takibi yapttım.İİK Md. 40 bahsi ile İtiraz ettiler .Takip durdu şimdi ne yapacağımı kestiremiyorum.İlamı icra dosyasına koymadım,itirazın iptali dilekçesini hazırladım.İcra dosyasından muhtıra göndertsem faizi için ayrı bir dava ile isteyebilecektim.Ben de kısmi itiraz ederler diye düşünmüştüm.Ama araştırmalarımda mükerrer takip olur ve reddedilir diye korkuyorum.Ne yapmalıyım?Yardımcı olursanız çok sevinicem.Çok Teşekkürler...
Old 06-01-2013, 23:31   #2
garani

İİK 40.maddesi gereği itirazlarını anlamadım.eğer sizin kararınız lehinize kesinleşti ise bu itiraz yersizdir veya ben konuyu tam anlayamadım
Old 06-01-2013, 23:56   #3
ipekk

Müvekkil aleyhine kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takip yapıldı.Bizde imzaya itiraz davası açtık ve fakat bu arada müvekkilin parasını haczettiler ve alacaklıya vezneden para ödendi.Bu arada biz davayı kazandık,karşı taraf temyiz etti,yargıtay kararı onadı.usulde yeni bir takip yapmakta hukuki karar yoktur,bu durumda ilam dosyaya sunulur,ve icraca ödenen para dosyaya geri alınır deniyor.Ama bu arada faizi isteyemezsizin onun için ayrı dava açılması gerek deniyor.Bu benim anladığım.İşte ben bunlardan önce Yargıtay'dan karar gelince müvekkilin haczedilen parası için ilamsız icra yaptım.Karşı taraf iik 40 sebep göstererek itiraz etmiş,takip durmuş .Sizce ben itirazın iptali açarsam mahkemece reddedilir mi?
Old 07-01-2013, 00:14   #5
garani

bu arada haczedilen para ödendi mi tarafınıza?
Old 07-01-2013, 00:20   #6
Av.Emin

Alıntı:
Yazan ipekk
Müvekkil aleyhine kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takip yapıldı.Bizde imzaya itiraz davası açtık ve fakat bu arada müvekkilin parasını haczettiler ve alacaklıya vezneden para ödendi.Bu arada biz davayı kazandık,karşı taraf temyiz etti,yargıtay kararı onadı.usulde yeni bir takip yapmakta hukuki karar yoktur,bu durumda ilam dosyaya sunulur,ve icraca ödenen para dosyaya geri alınır deniyor.Ama bu arada faizi isteyemezsizin onun için ayrı dava açılması gerek deniyor.Bu benim anladığım.İşte ben bunlardan önce Yargıtay'dan karar gelince müvekkilin haczedilen parası için ilamsız icra yaptım.Karşı taraf iik 40 sebep göstererek itiraz etmiş,takip durmuş .Sizce ben itirazın iptali açarsam mahkemece reddedilir mi?

Sayın Meslektaşım,

Müvekkiliniz aleyhine yapılan takipte mahkeme tarafından tedbir konulmadığı için haczedilen para alacaklıya ödenmiştir anladığım kadarıyla. Dosyanın lehinize kesinleşmesine müteakiben alacaklı uhdesine geçen miktarı faizi ile birlikte ilamsız takibe konu etmişsiniz. İcra dairesinden muhtıra yazılmasını da talep edebilirdiniz. Ama siz farklı bir yol denemişsiniz. (Ben hukuken bir engel yok)

Sizin dosyasınızın borçlusu tarafından İİK 40. maddeye dayanılarak itiraz edilmesinde de hukuki menfaat yok. Ayrıca bu madde ilamlı takiple ilgilidir. Borçlunun itiraz gerekçesini anlayamadım doğrusu.

Benim kanaatimce İcra Mahkemesinden itirazın kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tabi burda mahkeme elinde ilam hükmünde bir belge var mı diyecek ?(Bence İcra dosyası ve icra mahkemesi kararı bu itiraz için ilam hükmündedir)

Yine de riske atmak istemiyorsanız itirazın iptali için dava açabilirsiniz diye düşünüyorum.

Linke göz atmanızı rica ederim:http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=11649

Saygılarımla
Old 07-01-2013, 16:12   #7
glyclk

İİK 40. maddesi uyarınca icranın iadesini talep edebileceğiniz gibi yeni bir takip de yapabilirsiniz bu konuda birkaç aleyhe karar olduğu gibi lehe kararlar da var konunun bu sitede daha önce tartışılmış olduğunu da hatırlıyorum. benzer olayda itirazın iptali davası lehimize sonuçlanmıştı. Ancak itirazın kaldırılması değil itirazın iptali davası açılması gerektiğini düşünüyorum, elinizde dava ve icra dosyası delil olarak bulunsa da bu dosyalar iik 68 niteliklerini haiz değildir.
Old 07-01-2013, 16:44   #8
garani

bence de ıtırazın ıptalı davası acmanız daha mantıklı.zıra ıtırazın kaldırılmasında savunma mekanızmanız ve ıspat unsurunuz kısıtlı.bu sebeple ıtırazın ıptalı daha mantıklı bır yol.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi