Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Yeni ASKERLİK KANUNU Sorusu !!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2008, 11:14   #1
YYuSuFF

Varsayılan Yeni ASKERLİK KANUNU Sorusu !!

Selam Olsun Tüm Hukukçulara ,
Benim Bir sorum olacaktı ..
Gectigimiz sene itibariyle hukuk fakültesi bittikten itibaren 1 yıllık tecil hakkımı kullanmış bulunmaktayım.Yeni çıkacak kanun 4 yıllık ünv.mezunlarına 2 yıl tecil hakkı tanıdığına göre bizim bu haktan yani artı 1 yıl daha tecil etme hakkından istifade etmemiz söz konusu olur mu?
Şimdiden Teşekkür ederim, Saygılar..
Old 13-06-2008, 01:13   #2
Kemal Yıldırım

Alıntı:
ASKERLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 5713 Kabul Tarihi : 20/11/2007

MADDE 1 – 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 36 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Dört yıl ve daha uzun süreli yüksek öğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar tehir edilebilir. Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere sevk tehiri hakkı tanınabilir. Buna ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir."

Kanunda, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra mezun olacak kişiler bakımından uygulanacağına, daha önce mezun olan kişiler bakımından uygulanmayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır. Fakat 1 yıllık tehir hakkı kullandığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda 1 yıl daha ertelenebilir diye düşünüyorum. Şubeye başvurarak işlemlerin ne şekilde gerçekleştirildiğini, taleplerin kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.
Old 13-06-2008, 22:04   #3
salimengin

Kanun değişikliğinden önce mezun oldum ve yeni düzenlemeden faydalandım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi