Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Deniz Hukukunda önemli Alanlar Ve Türkiye'de Staj

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2008, 19:47   #1
yersu.sev

Varsayılan Deniz Hukukunda önemli Alanlar Ve Türkiye'de Staj

Merhaba,

Ben Fransa da dördüncü sene hukuk öğrencisiyim ve bu sene Erasmus programıyla Galatasaray Üniversitesine okumaya geldim. Fransa da doğdum ve büyüdüm bu yüzden yazı hataları ve yalnış kavram kullanma olabilir!

Gelecek sene Fransa da deniz hukukuyla ilgili yüksek lisans için başvuracağım (Lille veya Aix-en-Provence şehrinde). "letter of application" (türkçesi "aday mektubu" mu?) yazmam gerek ve bitirdim, yalnız son eklemek istediğim bir şey var ve cevabını bulamadım. Acaba dünya da ve daha özellikle Türkiye de deniz hukuku alanında hangi sektörlerde hukukçu aranıyor? Bunu mektubuma koyup deniz hukuku iş sektörü konusunda bilgim olduğunu göstermek istiyorum. Sanırım ro-ro taşımacılık gelişen bir sektör Türkiye de.

Ayrıca yüksek lisans için kabul edilirsem staj mecburiyeti var ve tez hazırlamam gerek. Stajımı Türkiye de bir avukatın yanında veya bir şirkette yapmak isterim, ama stajımın süresi en az 2 ay olmalı, ben ise en az 3 veya 4 aylık bir staj isterim. Türkiye de bu kadar az süreli bir staj bulabilirmiyim?
Tezimin konusunu düşünmeye başladım ve fransız deniz hukuku ile türk deniz hukuku arasındaki farklarıyla ilgili bir konu düşünüyordum. Hangi konularda en fazla farklar var (nitekim donatanın sorumluluğu vs. gibi). Bu soruma kendim cevap verebilirim seneye (çünkü bu sene türk deniz ticareti hukuku dersini görüyorum ve seneye fransız hukukunu göreceğim kabul edilirsem!) ama tez konusunu erkenden seçip erkenden başlamak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz?

Hukuk kavramları konusunda türkçem eksik olduğunu biliyorum. Türkiye de staj yaparsam zorlanıcak mıyım?

Hatalar için özür dilerim ama biri bana yardımcı olabilirse sevinirim. Hatta sorduklarımı anlamadıysanız, biri fransızca biliyorsa ona daha anlaşılacak bir şekilde anlatabilirim!

Teşekkürler.
Old 11-05-2008, 20:31   #2
Av. Reşit Altunışık

Sayın yersu.sev,her ne kadar klasik tabirle üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olsak da ticari gemi sayısı,deniz ticareti ile iştigal eden şirket sayısında ve dolayısıyla deniz hukuku konusunda yerleşmiş hukuk uygulaması açısından dünyada oldukça gerilerdeyiz diye biliyorum.Yine de bu alanla ilgili mesleki bilgisine başvurabileceğiniz meslektaşlarımızın en yoğun olduğu yer İstanbul.Staj konusuna gelince Türkiye'de hukuk mezunu bir avukat adayı 6 ay mahkeme 6 ay da avukat yanında olmak üzere toplam 1 sene zorunlu staj görmek zorunda.2,3,ya da 4 aylık bir staj ne kadar mümkün olur bilmiyorum. Siz yine de İstanbul Barosu'na danışarak daha kapsamlı bir bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 11-05-2008, 20:34   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Sanırım yersu.sev zorunlu staj değil de resmi olmayan biçimde staj yapmak istiyor ve bu nedenle kısa süreli yapmak istiyor. Eğer Türkiye'de avukatlık düşünüyorsanız barolar nezdinde 1 yıl süreli staj yapmak gerekmektedir.
Old 18-05-2008, 11:59   #4
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Hukuk kavramları konusunda türkçem eksik olduğunu biliyorum. Türkiye de staj yaparsam zorlanıcak mıyım?

Sayın yersu.sev; inanın Türkçe' yi, Türkiye' de yaşayan birçok insandan daha düzgün kullanmışsınız. Gösterdiğiniz bu özen için şimdiden teşekkürler. Türkçe' yi bu kadar düzgün kullanmaya çalıştıktan sonra zoralanacağınızı düşünmüyorum. Kaldı ki, Türkiye' de kaldığınız dönemde de gelişecektir.

Deniz ticareti alanında İzmir' de de birlikte çalışabileceğiniz avukatlar bulabilirsiniz; ancak, İstanbul sizin için daha uygun gibi görünüyor.

Sayın Özge Yücel' in de belirttiği gibi Türkiye' de avukatlık yapmayı düşünüyorsanız, 6 ay adliye stajı ve 6 ay avukat yanında staj olmak üzere 1 yıllık stajınızı tamamlamak zorundasınız. Eğer sadece Türkiye' deki durum hakkında fikir sahibi olmak gibi bir amacınız varsa, bu alanda çalışan ve uzmanlaşmış bir avukatın yanında dilediğiniz süreyle çalışabilme imkanınız var. Tabi bu durum avukatın sizin yanında çalışmasını kabul etmesine bağlı. Barolara başvurarak ayrıntılı bilgileri ve bu alanda çalışan avukatlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Başarılar dilerim...

Saygılarımla..
Old 22-05-2008, 11:08   #5
üye23342

Ben de hukuk okumaktayım linans üstümü İngiltere'de Deniz Ticareti Hukuku dalında yapmak istiyorum.Sizce başarı şansım yüksek midir?Avukatlık bakımından, çevre bakımdan desteğim var ama gene de bunların yeterli olmayacağını düşünüyorum..
Old 22-05-2008, 15:19   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan misSbeGum
çevre bakımdan desteğim var ama gene de bunların yeterli olmayacağını düşünüyorum..

"çevre", deniz ticareti ile uğraşıyorsa; çok doğru bir seçim derim. Siz denize atlayın, nasılsa yüzme öğrenirsiniz.

Saygılarımla
Old 14-06-2008, 22:09   #7
lawyemez

merhaba yersu.sev
benim için o kadar degerli bir konu hakkında konu açmışsın ki, öncelikle bu konunun en sıkı takipçilerinden biri olacağımı belirtmek isterim
Deniz Hukuku alanında çalışacak isen mükemmel bir ingilizce ve yanında başka bir dilinin olmasını sanırım benden daha iyi biliyorsundur. Ancak araştırmalarım sonucunda sana şunu söyleyebilirimki , ülke olarak bu konu açısından yeterli seviyede değiliz. Kaldı ki, bu iş ile uğraşan (ya da uğraşmak isteyen) avukat sayısı yeterli olsa dahi, bu konuda uğraşılacak konu (daha teknik ifadeyle dava) sayısı o kadar yeterli degil. Örnegin arkadaşımın anlattığı bir hikayede (arkadaşım bir deniz şirketinin yanında staj yaptı) şirket, karşı tarafın seçeceği avukatı bile tahmin edebiliyor. Yani bu konuda başvuralacak avukat sayısı ve değerleri dahi bilinmekte. Hal böyleyken yanında staj yapacağın kişinin de dava sayısının fazla olması, senin birşeyler öğrenebilmen açısından gerekli ve faydalı olacaktır.
Tez konusunda, henüz son sınıf öğrencisi olduğum için birşey söyleyemiyorum. Fakültemizin not sistemi dolayısıyla 4. sınıf olmama rağmen Deniz Ticareti Hukuku dersini alamamış bir öğrenci olarak, ancak bu konu üzerine makale hazırlamak istersen, bu konuda yardımcı olabilirim.
Açtığın konuya, biz ve bizim gibi düşünceleri olan arkadaşlara faydalı bilgiler konulması dileğimle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi