Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dilekçede açıkça dayanılmayan keşif ve dna tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2020, 13:18   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Dilekçede açıkça dayanılmayan keşif ve dna tespiti

Merhaba meslektaşlarım,iyi günler.Açmış olduğum bir soybağı tespit davası bulunmakta dava dilekçesi karşı tarafa sunuldu ancak karşı tarafın açılan davaya herhangi bir itirazı olmadığı davanın kabulünü istedikleri için onlar herhangi bir cevap dilekçesi sunmadı.Mahkeme tensip tutanağında ön incelemeye davet etmedi o yüzden daha duruşma günü verilmedi ve mahkeme tarafından da ön incelemeye davet tutanağı düzenlenmedi.Ancak ben HMK da yapılan yeni değişiklikler gereği tanık listesini hemen sundum.Ancak dinletmek istediğimiz tanık yatalak olduğu için hmknın ilgili maddesi gereği tanığın duruşmaya gelmeden görüntülü dinlenilmesini talep ettim.Ancak mahkeme bu şekildeki tanığı keşif yaparak dinlememiz gerektiğini söyledi.(HMK nın verdiği yetki uyarınca).Ancak bnde hukuki deliller kısmında keşif delilini yazmamışım.Ayrıca dosyada fethi kabir isteneceği için dna tespiti gibi bir delili de açıkca belirtmedim.Bu durumda daha ön incelmeye davet tutanağı hazırlanmadığı için uygulayabileceğim yollar var mı?Dna tespitini mahkeme yapacağı için delil kısmında açıkça yazmamam sorun olmaz diye düşünüyorum.Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Old 27-08-2020, 17:57   #2
Av. Suat

Bu tür davalar kamu düzeni ile yakından ilgilidir. Kural olarak hem kendiliğinden araştırma ilkesi hem de taraflarca getirilme ilkesi uygulanır.
Bu nedenle hakkın kötüye kullanılması teşkil etmediği sürece delil ve tanık sınırlamasına gidilemez.
Bu hem taraflar hem de mahkeme için geçerlidir.

T.C.YARGITAY8. HUKUK DAİRESİE. 2017/10510K. 2019/4603T. 6.5.2019

Özet : Kamu düzeni ile yakından ilgili olan soybağının tespiti davalarında, Türk Medeni Kanunu'nun 284. maddesinde belirtilen koşullar saklı kalmak kaydıyla, Hukuk Muhakemeleri Kanunu uygulanır. Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 292/1. maddesinde, uyuşmazlığın çözümü bakımından zorunlu ve bilimsel verilere uygun olmak ve ayrıca sağlık yönünden bir tehlike oluşturmamak şartıyla, herkesin soybağının tespiti amacıyla vücudundan kan veya doku alınmasına katlanmak zorunda olduğu, haklı bir sebep olmaksızın bu zorunluluğa uyulmaması halinde hâkimin incelemenin zor kullanılarak yapılmasına karar vereceği hükmü bağlandığından; Mahkemece açıklanan kanun hükmü gözetilerek somut olaydaki iddia ile ilgili olarak DNA testi yaptırılıp alınacak rapor ile toplanan delillerin birlikte değerlendirilerek oluşacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken, eksik araştırma ve inceleme ile davanın kabulü,....

22. Hukuk Dairesi 2015/11061 E. , 2016/14749 K.
"İçtihat Metni"
ÖZET:
a)Kendiliğinden araştırma ilkesinin uygulandığı davalarda; hâkim, davanın ispatı için gereken bütün delillere kendiliğinden başvurur; taraflar da duruşma bitinceye kadar delil gösterebilirler. Dava ile ilgili olguların hazırlanmasında, tarafların yanında, hakimin de görevli olmasına, kendiliğinden araştırma ilkesi denir. Bu ilke kamu düzenini ilgilendiren çekişmeli davalarda ve çekişmesiz yargı işlerinde önem gösterir.
b)Taraflarca hazırlama ilkesinin uygulandığı davalarda; deliller kural olarak taraflarca gösterilir; hâkim delillere kendiliğinden başvuramaz.
Fakat hâkim, bilirkişi ve keşif delillerine kendiliğinden de başvurabilir. Hâkim isticvaba da kendiliğinden karar verebilir. Bundan başka hâkim, davanın her safhasında, iki tarafın iddiaları sınırı içinde olmak üzere, tarafları dinleyebilir ve gerekli olan delillerin gösterilmesini ve verilmesini emredebilir.
Bu aşamada, hâkimin davayı aydınlatma yükümünün de değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tüm bu nedenlerle endişe edilecek bir durum yok bence ....
Old 28-08-2020, 11:17   #3
Av.Ozan Solak

Tamamdır,üstadım teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgiler ışığında gayet aydınlandım.Bir sorun çıkarsa zaten bu yolu izleyip davayı aydınlatırım.Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi