Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SSK Emekli maaşı haczi - vekalet ücreti

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2007, 16:33   #1
av.naim

Varsayılan SSK Emekli maaşı haczi - vekalet ücreti

Selam arkadaşlar.
Kural olarak SSK Emekli maaşı haczedilemez. Bu yasanın amir hükmü. Ancak borçlunun İcra Mahkemesine yapacağı şikayet üzerine maaşındaki haciz kaldırılıyor. Sorularım şöyle:
1-İş bu şikayet vekil aracılığıyla yapılması halinde vekalet ücretine hükmolunuyor mu?
2-Karar kesin olarakmı veriliyor?
Old 09-11-2007, 17:34   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sn.av.naim
Şikayet başvurusu üzerine yapılan yargılamada tarafları vekil temsil ettiğine göre burada bir istisna yok, dolayısiyle maktuen vekalet ücretine hükmedilir. Şikayet üzerine verilen her kararın temyizi kabil olmalıdır diye düşünüyorum.
Kolay gelsin
Old 09-11-2007, 23:06   #3
Mustafa BARAN

Avukatıma katılıyorum sigortalıların maaş haczine ilişkin mahkeme kararının kaldırılması üzerine kararın temyizi için yargıtay yolu açıktır.ancak temyiz edilse bile malesef kanun koruyu cu hüküm olması sebebiyle de Yüksek yargıtayca temyiz talebi red ediliyor ve mahkeme kararının uygun olduğu gerekçesiyle hüküm onanıyor. boşu boşuna bence masraf edilmemesi lazım.
ancak bir hususu belirtmek istiyorum konunun Anayasa ya aykırılık teşkil etmesi sebebiyle bu hükmün iptal edilmesi gerektiği inancındayım. Sigortalının maaşına kimse haciz koyamıyor ama Emekli sandığında çalışan emeklinin maaşına haciz konuluyor buda eşitliğe aykırı bence iptal için hukukçularımızın bu olaya el atması lazım diye düşünüyorum.
Old 10-11-2007, 17:22   #4
av.mustafa akıncı

bence tüm maaş türlerine haciz konulabilmeli.benim maaşına 50.haciz olarak girdiğim işçi emeklisi sadece benim haczi kaldırttı.ticari hayatta emekli borçluya güvenerek mal veren küçük esnaf tamamen mağdur oluyor.şikayet hakkı kötüye kullanılıyor.
Old 11-11-2007, 02:04   #5
Av.Nebi

Son yapılan SSK reformu ile ( birleştirme) ssk maaş hacizlerinde 1/4 kesinti yapılabiliyor gibi bir şey duymuştum . Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaş varsa açıklaması sevindirir.
Old 11-11-2007, 11:17   #6
icracı

Yeni hazırlananan icra ifals kanunu tasarısında S.S.K ve Bağ -Kur emeklilerinin maaşlarının haiz edilecebileceği yönünde bir düzenleme var ama henüz tasarı aşamasında.
Old 11-11-2007, 14:11   #7
sailor1981

öncelıkle iki kere denemış oldugum maaş hacizi durumunda karşı tarafın şikayeti üzerine haciz ikisinde de kaldırılmış birinde aleyhımıze vekalet ücretine karar verılmiş...diğerin de ise takdir edilmediğigibi yargılama giderleri de davacı(dosya borclusu) üzerinde bırakılmıştır.dolayısıyla sorunun cevabı uygulamada farklı..
Diğer yandab bıldıgınız gıbı bu hacizlerin fekkının dayanagı 506.sayılı kanun madde 121 ancak yenı Sosyal Güvenlik yasasında bu hüküm mevcut değil dolayısıyla haciz konulabileceği kanaatindeyim..
Düşünsenize 5 maaş haczi yapıyorsunuz borçlu ITM den kaldırıp bıde icra marıfetıyle istirdat için kapınıza gelıyoo..bence hukuk mantığına ters...saygılar..
Old 11-11-2007, 18:54   #8
ekinheval

SSK dan alınan maaşa konulan haczin kaldırılması için şikayet isteminde bulunulması halinde, ilk duruşma öncesi mahkeme karar vermeden maaş haczini kaldırmak ve 225-YTL yerine 125-YTL vekalet ücretine hükmolunması sağlamak dışında yapılabilecek başka bir işlem maalesef bulunmamakta.
Old 11-11-2007, 19:52   #9
üye19870

Değerli meslekdaş "ekinheval"e katılıyorum. Karardan önce maaş haczini kaldırın yarı vekalet ücretini ödeyin. Aksi halde karar şimdiden belli..
Old 13-11-2007, 12:37   #10
SINIRSIZ

Uğraşıyoruz uğraşıyoruz,adamın malı var mülkü var biliyoruz ama hiç bir kayıtlı malına raslamıyoruz.. kendmizi parçalıyoruz belki şikayet etmez düşüncesiyle artık sinirlerimiz bazen harap bir halde emekli maaşına haciz yazıyoruz ve bir de üstüne para ödüyoruz... Şu borçlulara bir sinir oluyorum bir kızıyorum anlatamam.. el vicdan yani..
Old 19-09-2008, 10:47   #11
Av.Ufuk

şikayet yoluyla ssk maaşındaki haciz kaldırılırsa talep olması halinde kesilen paraların iadesine karar verilebilir mi.Bir de yeni yasa yürürlüğe tam olarak girdiği zaman yine de şikayetin reddine mi kabulüne mi karar verilir.
Old 19-09-2008, 10:54   #12
uye8490

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk
şikayet yoluyla ssk maaşındaki haciz kaldırılırsa talep olması halinde kesilen paraların iadesine karar verilebilir mi.Bir de yeni yasa yürürlüğe tam olarak girdiği zaman yine de şikayetin reddine mi kabulüne mi karar verilir.

Bence kesilen paraların iadesine karar verilmesi talep olması halinde mümkündür.

Yeni yasa, SGK'a bağlı tüm emeklilerin maaşının ve kurumdan olan hak ve alacaklarının (nafaka alacakları ve kurumun kendi alacakları dışında) haczedilemeyeceğini öngörüyor.
Old 19-09-2008, 22:45   #13
Av_okan

Sayın av ufuk
Her ne kadar kanun ssk ve bağkur maaşlarından haciz kesintsi yapılamaz dese de uygulamada malesef ihmalen kesinti yapılmakta ve şikayet yolu ile haciz kesintisi kaldırılmaktadır ancak; her ne kadar kesinti yapılamazken kesinti yapılsa da kişi borçlu olduğu için yapılan ödemelerin istirdadını isteyemez dava açması halinde takas-mahsup cevabı ile karşılaşır ve boşa yargılama masrafı yapmış olur
saygılarımla...
Old 20-09-2008, 00:03   #14
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
III: Takası kabil olmıyan alacaklar

Madde 123 - Aşağıdaki alacaklar, alacaklıların arzusu hilafında takas ile ıskat edilemez.

1 - Tevdi edilmiş veya haksız olarak alınmış veya hile ile alıkonulmuş bulunan bir şeyin iadesine veya bedeline taallük eden mutalebeler.

2 - Nafaka ve iş ücreti gibi borçlunun ve ailesinin iaşesi için mutlak surette zaruri olup hususi mahiyeti itibariyle fiilen alacaklının eline verilmesi icap eden alacaklar.

3 - Devlet ve vilayet ve köyler lehine olarak hukuku ammeden neşet eden alacaklar.

Takas ile borçluya parayı ödemekten kurtulmak mümkün değildir.
Old 20-09-2008, 16:50   #15
av.buğra

İnceleme prim borçları istisnadır.

prim borçlrarından dolayı. ssk emeklisinin maaşına haciz konulabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi