Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu Iptal Ve Tescil Mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2015, 10:39   #1
hazal boz

Varsayılan Tapu Iptal Ve Tescil Mi?

ilgilenen herekese teşekkürler,
Müvekkil ve iki kardeşi dönüşümlü olarak okuma yazma bilmeyen annelerine bakıyorlar. Kardeşlerden biri anneden vekaletname alıp, anne adına tescilli taşınmazı 15 yıl önce kendi üzerine tescil ediyor. Anne 1 ay evvel ölüyor. Ve kardeşler durumun farkına yeni varıyor.
1- Açılacak dava tapu iptal ve tescil davası mı olacak?
2- 15 yıl önce bu devrin yapılmış olması sebebi ile karşı taraf hak kazandırıcı 10 yıllık süreye dayanabilir mi?
3-Şayet dayanırlarsa hile ye dayanarak tasarrufun iptal edilmesi ve kardeşler arasında taksim edilmesini mi istemeliyim?
Old 12-05-2015, 14:31   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan hazal boz
ilgilenen herekese teşekkürler,
Müvekkil ve iki kardeşi dönüşümlü olarak okuma yazma bilmeyen annelerine bakıyorlar. Kardeşlerden biri anneden vekaletname alıp, anne adına tescilli taşınmazı 15 yıl önce kendi üzerine tescil ediyor. Anne 1 ay evvel ölüyor. Ve kardeşler durumun farkına yeni varıyor.
1- Açılacak dava tapu iptal ve tescil davası mı olacak?
2- 15 yıl önce bu devrin yapılmış olması sebebi ile karşı taraf hak kazandırıcı 10 yıllık süreye dayanabilir mi?
3-Şayet dayanırlarsa hile ye dayanarak tasarrufun iptal edilmesi ve kardeşler arasında taksim edilmesini mi istemeliyim?

Anne (Muris) adına tescilli taşınmazın kardeşlerden birinin üzerine tescilinin hangi yolla, suretle (bağış mı, satış mı) yapıldığından söz etmemişsiniz.
Tescil, bağış sureti ile yapılmışsa, "mirasta denkleştirme", yok eğer satış yolu ile yapılmışsa, "muris muvazaası nedeniyle tapu iptâli ve tescil dâvası açılacaktır".
Açılacak her iki dâvada da bakılacaktır: Ortada bakım yönünden gerçek bir dönüşüm var mı, yoksa üzerine tescil yaptırılan kardeş, tüm bakım ve gözetimi üstlenmiş ve yerine getirmiş mi?
Yukarıdaki 10 yıllık süre ise, sizin konunuzla pek ilgili değildir.
Muvazaada süre bulunmayıp, denkleştirmede ise, mirasın paylaşılmasından itibaren 10 yıllık zaman aşımı süresi vardır.
Kolay gelsin...
Old 12-05-2015, 16:52   #3
hazal boz

Emeğinize teşekkürler cumhur bey,
Henüz tapu kayıtlarını alamadığımdan ben de net olarak bilmiyorum. Ancak kafamda bir temele oturtmak istedim. Bu pek muris muvazaası da olmuyor esasen, sanırım vekalet görevinin kötüye kullanılması yoluna gitmek gerekecek. Siz ne dersiniz?
Old 12-05-2015, 18:09   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan hazal boz
Emeğinize teşekkürler cumhur bey,
Henüz tapu kayıtlarını alamadığımdan ben de net olarak bilmiyorum. Ancak kafamda bir temele oturtmak istedim. Bu pek muris muvazaası da olmuyor esasen, sanırım vekalet görevinin kötüye kullanılması yoluna gitmek gerekecek. Siz ne dersiniz?

Bu durumda ise, mahkemece, vekil edenin (murisin)asıl irade ve amacının ne olduğu ortaya çıkarılacaktır. Muris sağlığında, vermiş olduğu vekaletin kullanılmasının sonuçlarına karşı ölene kadar sesini çıkartmamış; işbu vekalet sonucunda da taşınmaz, murise önemli ölçüde bakmış ve gözetmiş olan diğer mirasçının üzerine tescillenmiş ise, zannımca; mahkemece, vekalet görevinin kötüye kullanılmadığına kanaat getirilecektir. Vekalet görevi, murisin iradesi doğrultusunda yerine getirilmiştir, diyebilir miyiz? Elbetteki, somut olayı yakinen siz bilmektesiniz.
Saygılarımla...
Old 13-05-2015, 07:48   #6
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan hazal boz
Kardeşlerden biri anneden vekaletname alıp, anne adına tescilli taşınmazı 15 yıl önce kendi üzerine tescil ediyor.
Vekilin tapu maliki anneden aldığı vekaletname ile taşınmazı kendi adına tescil ettirmesi hukuken mümkün değildir. Soruda bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi