Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma,velayet,nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2008, 13:58   #1
Konuk

Mutsuz Boşanma,velayet,nafaka

Ben 19 yaşındayım.Babamla annem sürekli kavga ediyor.Bize ve anneme maddi manevi şiddet uyguluyor.Annem hep bizim için sabretti.2 kardeşim var biri 11 diğeri 9 yaşında.Geçenlerde babam annemi çok fena dövmüş.Annem darp raporu aldı ve artık dayanamadığı için boşanmak istediğini söylüyor.Maddi durumumuz kısıtlı.Babam memur.Akrabalarımız da tanık yaşadıklarımıza.Bizim de tanıklığımız geçerli olur mu mahkemede?Kardeşlerimin velayeti kime verilir.Eğer babamla kalırlarsa psikolojileri bozulur.Yardım ederseniz sevinirim...
Old 17-04-2008, 14:20   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 19 yaşındayım.Babamla annem sürekli kavga ediyor.Bize ve anneme maddi manevi şiddet uyguluyor.Annem hep bizim için sabretti.2 kardeşim var biri 11 diğeri 9 yaşında.Geçenlerde babam annemi çok fena dövmüş.Annem darp raporu aldı ve artık dayanamadığı için boşanmak istediğini söylüyor.Maddi durumumuz kısıtlı.Babam memur.Akrabalarımız da tanık yaşadıklarımıza.Bizim de tanıklığımız geçerli olur mu mahkemede?Kardeşlerimin velayeti kime verilir.Eğer babamla kalırlarsa psikolojileri bozulur.Yardım ederseniz sevinirim...

Siz reşit olduğunuz için tanık olarak dinlenebilirsiniz. Tanıklığınız da önemlidir. Kardeşleriniz de kendilerini ifade edebilecek yaşa gelmişler. Ancak hakimin tanıklıkları konusunda karar vermesi gerekir. Sizin ve diğer tanıların ifadeleri ve darp raporu yeterli olabilir.

Velayet konusunda ise, mahkemenin atayacağı pedagog ve psikologun raporu önemlidir. Kardeşleriniz kendilerini ifade edebilecek yaşta olduğu için uzmanlarla yapılacak görüşme ve sonucunda tanzim edilecek rapor hakimin takdirinde önemli rol oynayacaktır.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı öneririz.

Saygılarımla
Old 17-04-2008, 14:25   #3
av.alem

Merhaba...

Eğer ki, maddi açıdan Avukat tutacak gücünüz yoksa, bulunduğunuz yerde ki Baro Başkanlığına giderek, yardım talep edebilirsiniz... Bunun için ilgili baro sizleri yönlendirecektir...

Saygılar...
Old 17-04-2008, 14:29   #4
Konuk

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.İnşaallah annem ve kardeşlerimle bundan sonra huzurlu bir ortamda yaşayabiliriz.
Old 17-04-2008, 14:50   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;anneniz boşanma davası açmakta haklıdır.Babanız kendi kusuru ile evlilik hayatını çekilmez hala getirmiştir.Maddi ve manevi eziyet gören anneniz aldığı rapor ile, şiddete maruz kaldığını ispatlayacaktır.Sizin tanıklığınız da olayın ispatında son derece önemlidir.

Bunun haricinde, anneniz; babanızdan kendisi ve reşit olmayan iki çocuğu için VELAYETLERİ ve nafaka talebinde bulunabilir.Velayet hususu yukarıda açıklanmıştır.Yine bu konuda şahit ifadeleri de yardımcıdır.

Hükmedilen nafaka miktarı, icra takibine konulmakla tahsil edilecektir.

Ayrıca dava açmakla birlikte ve ya öncesinde aile mahkemesi yargıcından ortak oturdukları konutun ve ev eşyalarının yalnızca kendisine ve çocuklarına tahsis edilmesini isteyebilir.

Yine boşanma davası içinde maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il Baro'sundan mutlaka avukat talep etmenizi tavsiye etmekteyiz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi