Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma Suresi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2008, 00:19   #1
YABANCI 1970

Önemli Bosanma Suresi

Selamlar herkese,
Esimle anlasarak bosanmak istiyoruz.10 yillik evliligimiz ve 8 yasinda 1 kizimiz var cok medenice birbirimizden hicbirsey istemiyoruz.Sadece ben sonradan Turk vatandasi oldum.Kizim yurtdisinda dogdu.Babasi velayet veriyor.Birbirimizden nafaka taleplerimizde yok.
Kultur farkliligindan dolayi anlasamayip bosanmak istiyoruz.Esim londrada bende istanbuldayim ve esim gelip londradan bosanmamizi mahkemede 1 ay icinde olabilirmi.Cunku turk vatandasiyiz ve avukatsiz yapma sanisimiz varmi?Avukat ile olursa cok hizli olurmu[kac ya veya gun surer]
Lutfen bu konuda siz degerli hukukculardan yardim diliyorum.Umarim derdimi biraz anlatabildim.Saygi ve Sevgi ile kaliniz.
Old 15-04-2008, 07:12   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmanın,mali sonuçları ve velayet konusunda anlaşmanızın olması anlaşmalı boşanma için yeterlidir.Bu anlaşmanın hakim tarafından da uygun bulunması durumunda boşanmaya karar verilecektir.

Duruşma tarihinde her ikinizin de duruşmada hazır olması ve boşanma kararınızı hakime açıklamanız gerekmektedir.

8 yaşında olan çocuğunuzun velayet konusunda görüşüne başvurulacak olup duruşma öncesinde veya duruşmaya ara verilip hakim ,çocuğunuzun görüşünü öğrenecektir.

Bu arada eşiniz yurtdışında oldundan,dava dilekçesinin ve gerekçeli kararın kendisine tebliği hem özel bir usulü gerektirmekte ,hem de biraz zaman almaktadır.

Her ne kadar bir avukatla başvurma zorunluluğunuz olmasa da,işlemlerin eksiksiz yürütülmesi,(belki) duruşma gününün öne alınması ,dava dilekçesi gerekçeli kararın usulüne uygun tebliği yani tüm sürecin eksiksiz olarak yürütülmesi için bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 21-04-2008, 17:57   #3
üye18332

Sayın Konuk;

Bir avukattan konu ile yardım almanız tabi ki sizin için daha pratik olacaktır.

Eğer eşinizin Türkiye'ye gelme ihtimali var ise anlaşmalı olarak yani her hususta karşılıklı olarak talepleriniz veya fareagatleriniz hakkında anlaşıp birlikte mehkemeye başvurabilrsiniz.Eşinizin burada olmasının sizin için avantajı mahkemenin en kısa sürede karar vermesini sağlamaktan ibarettir.

Meslektaşım sonraki aşamayı zaten açıklamış.

Kararı aldıktan sonra karşılılıklı olarak temyiz hakkından vazgeçtiğininizi beyan ederseniz kararınız kesinleşecektir.Yani boşanma kararınız kesinleşmiş olacaktır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi