Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kambiyo vasfı taşımama- menfi tespit - takibin iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-03-2015, 16:24   #1
mevzu hukuk

Varsayılan kambiyo vasfı taşımama- menfi tespit - takibin iptali

Sayın meslektaşlarım;
Bir konuda fikirlerinize ihtiyacım bulunmaktadır.
Yardımcı olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum...

Kambiyo vasfı taşımayan bir senet icra takibine konuyor, yapılan şikayet sebebiyle takip iptal ediliyor.

Alacaklı taraf, daha sonradan hiç bir işlem yapmıyor , karar kesinleşiyor, adi takip de yapmıyor.

Bu haliyle kambiyo vasfı taşımayan senet için menfi tespit davası açabilir miyiz? Hukuki yararımız mevcut mudur?
Old 24-03-2015, 16:58   #2
av.mehmetkurt

Varsayılan İİK Mad 72/2

Merhabalar sayın meslektaşım,
Takibin iptal edilmesi dahilinde henüz bir adi takip başlatılmamış ise İİK Madde 72/2 kapsamında takip tehlikesiyle karşı karşıya kalma durumunda olan borçlu takipten önce bir menfi tespit davasına başvurarak kendisine yakın bir zamanda açılacak olan takibi önlemiş olmakla beraber hukuki yararın sağlanmış olacağı kanaatindeyim.Zira takibi iptal edilen bir alacaklı,adi takibe başvurma olasılığının yüksek olduğu noktasında bir kanaate ulaşılabilir.Bu durumda İİK madde 72 kapsamının şartları yerine getirilerek menfi tespit davasının açılması yararlı olacaktır.
Old 24-03-2015, 19:45   #3
serlaw

Varsayılan Hukuki yararın mevcut olduğunu düşünüyorum.

Şikayet yolu ile yapılan yargılama usule ilişkin.
Yani senedin kambiyo senedi niteliğinde olmadığının tespiti yapılmış.
Dolayısıyla senet adi senet hükmündedir ve senette belirtilen alacağın esasına ilişkin de verilmiş bir hüküm bulunmamaktadır.
Senetteki imza da müvekkilinize ait olduğuna göre, zamanaşımı vesair nedenlerle senet talep edilemez hale gelmemiş ise menfi tespit davası açmakta hukuki yararınızın bulunduğunu düşünüyorum.
Old 24-03-2015, 23:25   #4
mevzu hukuk

Sayın meslektaşlarım değerli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.. Ben de sizinle aynı fikirdeyim ancak bu düşüncemi destekleyen Yargıtay kararı bulamadığımdan çok tereddütte kaldım..iyi akşamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi