Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Siz olsaydınız bu olaydan sonra meslektaşınız hakkında şikayette bulunur muydunuz?
Evet 46 88,46%
Hayır 6 11,54%
Oy Verenler: 52. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 307)

Ödemek istediğim borcu almayıp, birgün sonra icra takibi yapan meslektaşımı şikayet edeyim mi? Bu olayda karar mercii sizsiniz !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2011, 01:56   #1
serhatçetin

Varsayılan Ödemek istediğim borcu almayıp, birgün sonra icra takibi yapan meslektaşımı şikayet edeyim mi? Bu olayda karar mercii sizsiniz !

Hakkımda icra takibi açılmış turkiye.gov.tr'den öğrendim şans eseri. Bir GSM operatörü alacaklı. Halbuki borcu da ödemişim.

Ama biraz açayım nasıl ödemişim? Ayın 5'inde Cumartesi günü beni aramış müşteri temsilcisi : "Beyefendi GSM operatörü değişikliği yaptıgınız dönemden kalma 2 fatura borcunuz görünüyor, ödeyiniz" diye.

"Öderiz tabi. Ama öncesinde bir kontrol edelim kredi kartı dökümlerimizi, hakikaten ödememiş miyiz?"

Ayın 7'sinde Pazartesi günü bakıyorum ki hakikaten o tutarda bir ödeme görünmüyor, arıyorum 4440...' li hattı.

Diyorum ki "Şu döneme ait borcum oldugunu söylemiştiniz, ödeyeyim size zahmet olmazsa" Yoookk ! diyor GSM operatöründeki kibar bayan sesi.

Dosyanız tahsilat biriminde !

Peki diyorum bağlayın bana o birimi onlara ödeyeyim Biz bir kayıtları kontrol ediyoruz diyerek 3-4 dk bekletiliyor çok denesemde "ödeyemiyorum borcumu!"

Ertesi gun oluyor, içim rahat etmiyor, hayatımdaki ilk borcum kolay değil. Güç bela bağlanıyorum tahsilat birimine. "Yooookk" diyor evrakınız daha yeni avukata yollandı ama takipler daha açılmadı ! Arayın meslektaşınızı, eğer takibi açmadıysa o alsın, yanlış anlamasın müvekkilini...

Peki diyorum... "Verin meslektaşımın numarasını, hem bir iki lafın belini kırayım , hem borcumu yatırayım."

Arıyorum meslektaşımı : "Konuşmalar güvenliğim için ? kaydediliyor meslektaşımın bürosunda... 1'e basınca GSM operatörü ile ilgili dosyalar, 2'ye basınca başka şirket ile ilgili dosyalar, 3'e basınca başkası 4'e basınca... ile ilgili dosyalar... Tam bir hukuk kalesi diyorum Maaşallah...

Telefonu açan Katip'ten meslektaşımı bağlamasını istiyorum, meslektaşım için "ŞU AN İÇİN DIŞARIDA KENDİSİ, BEN YARDIMCI OLAYIM" diyor. Tabi ki inanıyorum, yalan söyleyecek değil ya !

Diyorum ki "İcra Takibi başlatmışsanız hakkımda dosya numarasını verin de borcumuzu ödeyelim." Başlatmamışşsanız da ödemeyi size yapayım, müvekkiliniz almıyor AYIP ETMEYEYİM DİYE !

Takip falan yok ortada !!! Dosya numarası da yok tabi !

Avukat Bey dışarıda, Katip arkadaş dışarıda, az sonra arayalım sizi, Avukat Bey gelince arasın sizi... Martaval okumaya başlıyor. Müteakip defalar arıyorum ama... Yok arkadaşım, bu borcu benden almayacaklar. Haliyle kızıyor ve diyorum ki "Gidip bu GSM operatörünün şirket merkezine konutta teslimli posta yoluyla yolluyorum borcumu..." Topu Topu 100 küsür lira... Hatta şirketin hakkı geçmesin diye .... lira da faiz yürüterek ödüyorum kendi borcumu !

Akşam mesainin bitmesine yakın aranıyorum bu bürodan bir katip tarafından. Açılmışmışmış takip o gün hay allah !!! "Yaptım ben ödemeyi çoktan" diyorum 180 TL'lik vekalet ücreti için oynanan oyunun farkındalığı ile...

Sonra 1 ay geçiyor şans eseri öğreniyorum takibin numarasını e-devlet kullanma girişimimden sonra. Gidiyorum tebellüğ etmeye ödeme emrini...

Rezalet başlıyor !!!

* Dosya yerinde yok! Dosya memurundan istiyorum "arkadaş getiryor" diyor bana... Ayrı bir dolap var dışarıda, dosya memuru değil, "alacaklı vekilinin katibi" getiriyor icra dairesine dosyamı! "Kanka buyur bizim dosyayı" edasıyla...

* Vekalet üzerinde baro pulu yok. Ama dosyada bir "masraf evrakı" var kapak hesabına benzeyen, baro pulu için 4.35 istenmiş benden ? Zamlanmıştı halbuki !

* Dosyada icra müdürünün havalesi yok ! Mühür yok! Vekalet suret harcı makbuzu yok. Her şey otomasyondan çıktığı haliyle duruyor...

* %23 Avans faizi ? istenmiş... Hangi yıldayız , oran kaç bilen vardır elbet ?

* Dosyanın açılış tarihi ayın 8'i... Hani telefonda oyalandığım, kızıp posta havalesini yaptığım gün... Hani şirkete borcumu ödemek için ÇIRPINDIĞIM günün bir gün sonrası...

* Borçlu avukat olduğu için (ve kaydedilmiş görüşmelerle sabit olduğu üzere gerek müvekkili gerekse vekil bunu bildiği için) "Baroya bildirim yükümlülüğü" mü ? Hiç sanmıyorum... Ayrıca disiplin sorumluluğu yaratır Baro önünde...

Ne yapayım ? Hangisini nereye hangi nedenden ötürü şikayet edeyim? Bir meslektaşımı şikayet edip Baro Disiplin Kurulu'nda "eşitleri tarafından" yargılanmasını izlemek hiç hoş değil, bu hukuk dolambaçını izlemek desen ayrı muamma !

En iyisi bütün avukatlar yanyana gelip, toptan yakalım mı bu adliyeleri "Yüce Türk Milleti adına" ???

*** Rica ediyorum Sn. İcra Müdürleri, Sn. Hakimler, Sn. Savcılar, Sn. Avukat Meslektaşlarım, Sn. Memurlar, Sn. Adli işlerde görev yapan herkes ;

Evet icra dairelerinde işler yoğun. Kabul ediyoruz. Elimizden geldiğince de yardımcı oluyor herkes birbirine. Ama "çılkı çıkmak" diye de bir deyim var.

En azından TOPLU DOSYALARDA baro pulunu kontrol edelim. Yazık ülkemizin ve hukukumuzun geleceği stajyer avukatlarımıza... 5 TL bile değil !

En azından neyi imzaladığımıza, hatta imzalamadığımıza dikkat edelim ! İşlerimizin kontrolünü sıkı tutalım !

En azından "kanka" olmasın memurlar, avukat katipleriyle... Bir memur çocuğu olmama aralarında büyümeme rağmen, ben ömrümde bir devlet memuruna kanka muhabbeti yapmamışken ! Dosyanın "tarafı"dır toplu dosya sahipleri olan şirketler de... Avukatlar da taraf vekilidir. Hele katipleri asla "dosyanın sahibi" değildir !

İcra müdürlüklerinde geçen lakayıt muhabbetlerde "profesyonel icra avukatı katiplerinin" hangi büroda % kaç aldığını duymaktan bıktık... Bonservis bedellerini hiç merak etmiyoruz !

Kurum vekilliği, ticarethaneleşmeye doğru gitmesin. Ticaret yasağı vardır biz AVUKATLARA ! Avukatlık Meslek Kuralları'nı kanunun dahi üstünde tutarız !

Toplu dosya sahiplerinin "dolapları !!! " varsa ben de kotamın olduğu dairelere çekmecemi götürebilir miyim ?

Kendim dahil herkesi, hukuka uygun davranmaya davet ediyorum...

Gerek ismini vermediğim bu meslektaşımızın, gerekse de icra müdürlüğünün işleminin şikayet konusu olup olmayacağına, siz hukukçu meslektaşları karar vereceksiniz. Ben sadece kararınıza saygı duyup dileğinizi yerine getireceğim... Kol kırılacak yen içinde kalacak sanırım...

Av. Serhat ÇETİN - 40039
İstanbul Barosu Hukuka Aykırılıkları İzleme-Yargı Sorunları ve Yargı Reformu Komisyonu Üyesi,
Avukat Hakları Merkezi Üyesi,
Baro Bünyesindeki Her Tür Komisyon ve Merkezin Doğal Üyesi...
Old 10-03-2011, 13:29   #2
av.ibrahim ayyıldız

Varsayılan Sayın meslektaşım;

Geçmiş olsun.Yazdığınız usulsüzlükler toplu takip yapılan her icra dairesinde maalesef olmaktadır.Sizin başınıza gelenler binlerce sıradan insanın başına gelmekte.Üstelik siz bir avukatsınız ,buna rağmen nasıl problemler yaşadığınız ortada.Şahsi düşüncem bu tür olumsuzlukların en aza indirilmesi adına hukuki olarak yapılması gereken herşeyi yapmanız doğrultusunda.İyi çalışmalar.
Old 11-03-2011, 18:55   #3
serhatçetin

Tesekkur ederim. Konu hakkında görüş bildirenlerin çoğu sizinle hemfikir. Sadece bir meslektaşımı şikayet etmek kısmına takılıyorum. Bu iş herhangi birini savcılığa şikayet etmek kadar kolay değil vicdani açıdan.
Old 12-03-2011, 13:12   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan serhatçetin
Tesekkur ederim. Konu hakkında görüş bildirenlerin çoğu sizinle hemfikir. Sadece bir meslektaşımı şikayet etmek kısmına takılıyorum. Bu iş herhangi birini savcılığa şikayet etmek kadar kolay değil vicdani açıdan.

Sevgili Serhat,

Öncelikle geçmiş olsun. Ben de "Evet" şıkkını işaretledim. Ama meslektaşın yaptığı şey "cezayı müstelzim bir fiil" olduğu için, evet dedim. Yoksa ceza alacağı için değil.

Neden mi? Her iki müracaatında da ispat sorunu yaşayacaksın. Güvendiğin telefon kayıtları ilgili mercilerden istenilince "bizde böyle bir kayıt yok" veya " biz 24 saat tutup imha ediyoruz" gibi bir cevap vereceklerdir. O nedenle savcılığa müracaatından olumlu bir sonuç bekleme. Baro Disiplin Kurulundan da fazla umutlanma...Ama samimi anlatımın, bir avukatın meslektaşını durup dururken şikayet etmeyeceği, aynı avukat hakkında benzer şikayetlerin olması; gibi hususlar işe yarayabilir.

Bu şekilde GSM operatörleri ve/veya banka kredilerini takip eden avukatların çoğuna bir haller olmuş. Zahmetsiz para kazanmak şımartmış onları. Benzer şey yıllar önce benim başımdan da geçmişti. Ayrıntısını başka bir forumda yazmıştım. Bilerek ödemediğim bir GSM faturası vardı. İcra takibi yapmışlardı. Sonradan sinirim geçtiği için, itiraz etmeyip ödemeyi düşündüm. Ödeme emrindeki avukatı arayayım dedim(erkekti). Telefona çıkan sekreter bir bayana yönlendirdi. Avukat edasıyla konuşuyordu. "avukat mısınız" diye sorunca " Feşmekan Bey'ın yardımcısıyım(!)" dedi. İcra katibesi idi yani.

Dedim ki "Borcu ödeyeyim. Herhalde avukat olduğum için benden vekalet ücreti talep etmezsiniz, avukatınızla bir konuşun" dedim. Sonradan arandım ve vekalet ücreti alacaklarını söylediler. Bu defa "Benim avukat olduğumu bildiğinize göre baroya bilgi de vermişsinizdir herhalde" dedim. Cevap alamadım. Takibe itiraz ettim. Öyle kaldı.

Yakın bir zamanda müvekkil şirketin sahibi aradı. Bir banka avukatının muhafaza için ısrar ettiğini söyledi. Müvekkillere kendisini avukat olarak tanıtmıştı. Telefona istedim. Yine avukat edasıyla konuşuyordu. Konuşma devam edince, işkillendim ve ısrar ettim "avukat mısınız" diye tekrar sordum. "Stj. avukatım" dedi. "Hanfendi, koca makineyi kaldırmayın, 40 küsur bin TL de bir defada ödenmez. Avukatınızla konuşun taksitle ödeyelim." Tekrar aranıldı. Bu arada icra memuru ile ve stj.avukatla konuşmaların çoğunu aktarmıyorum. Neyse, dinletemedik ve muhafaza yapıldı. Çok sinirlenmiştim.

Ben sinirlenince beni tanıyanlar bilir, çok kötü olurum. Dosyanın fotokopisini aldık. Bir hukuki sebep bulduk ve takibi iptal ettirdik. Temyiz ettiler. Ama bu arada ulaşamadığımız avukat arkadaş kendisi aradı."Sayın Meslektaşım, muhafaza ücreti olan 6.000 TL.yi verirseniz, hacizden feragat edelim" dedi.

Stj. avukatı, mesleğinin başında diye şikayet etmedim.
Old 13-03-2011, 21:57   #5
serhatçetin

Suat Bey yine kendine has uslubuyla cevap vermiş

Son derece iyi bir tahliliniz var Sn. Üstadım ;

"Bu şekilde GSM operatörleri ve/veya banka kredilerini takip eden avukatların çoğuna bir haller olmuş. Zahmetsiz para kazanmak şımartmış onları."

"Şikayetlerin neticesinden" daha buyuk muamma ise bu işlemlerden Sayın Meslektaş'larımızın haberinin olup olmaması...

İşini düzgün yapan kurum vekilleri konumuzun dışındadır. Diğerleri için ise, iki şıklı bir soru geliyor insanın aklına :

a) Bazı meslektaşlarımız para kazanmak adına meslek kurallarına, ahlaka, kanuna aykırı işler yapmayı alışkanlık haline getirmiş.

b) Bazı meslektaşlarımız yürtebileceğinden daha fazla dosya aldığı için, altına imzasını koyduğu(?) işlerin denetimini yapmıyor. Hatta bu işleri, dosya açılışından itibaren profesyonel(!) katiplere devredip kenarda parasını bekliyor.

KONUMUZLA HİÇ !!! ALAKASI YOK BU SÖZÜMÜN AMA ;
"21. Yüzyılın masumiyet karinesi; apaçık ortada olan terbiyesizlikleri dahi hakettiği sözcüklerle kınamamak ve hep bu terbiyesizliklerin ardında iyiniyet arayan beyanlarda bulunmak zorunluluğu doğuruyor" gibi sanki ???
Old 15-03-2011, 13:18   #6
GECE

SERHAT Arkadaşımın serzenişleri yerden göğe kadar haklı...
Hakikaten de çoğu icra dairelerindeki kim kime dum dumalık içler acısı. icra memurlarının tanıdıkları ve bir şekilde nemalandıkları kişilerle cılkı çıkmış seviyesiz muhabbetleri; tanımadıkları ya da bir çıkar sağlayamadıkları kişiler/avukatlara ise başından savar-azarlar tavırları.... hangi birini sayayım...
Avukatlar olarak meslektaşlarımızı elbette koruyup kollayalım, taki hukuksuz/etik dışı davranışlarına dek..... Bence somut olayda ilgili avukattan tutun da o icra dairesi için nereye ne başvuru/şikayet imkanı varsa sonuna dek gidin derim...
Old 19-03-2011, 11:00   #7
sefir_1_

Varsayılan .

Meslek onuru ve saygınlığı için gerekli tüm hukuki mücadeleyi vermenizin, en doğru olan yol olduğu kanaatindeyim.

Ayrıca, sanayide farklı işle ilgilenen iki usta, birbirinin aracına yaptıkları bakım ve onarım için ücret almazkan, bir avukatın diğer meslektaşından ücret istemesi ve/veya sadece ücret almak için meslaktaşının aleyhine işlem yapması üzücü bir durumdur.
Old 20-03-2011, 12:06   #8
noyan

size tavsiyem
1-Baroya şikayet etmeniz
2-Savcılığa suç duyurusunda bulunmanız.
Old 13-09-2011, 10:07   #9
av.metinmso

Bir girişimde bulundunuz mu Serhat Bey?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi