Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Erginin Soyadı Değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2024, 11:35   #1
avemree

Varsayılan Erginin Soyadı Değişikliği

Meslektaşlarım merhabalar, müvekkilim çocukken ebeveynlerinin boşanması sonucu babası yurtdışına taşınmış ve bir daha görüşmemişler hatta kardeşi ve kendisine maddi ve manevi hiçbir destekte bulunmamış. Annesi yıllar sonra başka bir kişi ile evlenmiş. Evlendiği kocası müvekkilime ve kardeşine her zaman kendi çocuğu gibi davranmış, maddi-manevi yanlarında olmuş.

Şuanda hem müvekkilim hem kardeşi reşit durumdalar ve mevcutta kullandıkları gerçek babalarının soyadını değiştirmek istiyorlar. Üvey babalarının soyadını almak istiyorlar. Yaşadıkları yerde de zaten etrafça üvey babalarının gerçek babaları olduğu sanılmakta. 2 tane de aile dostları var tanıklık yapabilecek.

Ergin kişinin soyadını değiştirerek üvey babalarının soyadını aldığı emsal niteliği taşıyan yargıtay kararı araştırıyorum. Bu konuya ilişkin yardımcı olabilecek, atlanmaması gereken detaylar var ise bu değerli bilgileri paylaşabilecek üstat var ise çok müteşekkir kalırım. İyi çalışmalar herkese.
Old 06-04-2024, 12:51   #2
Av. Hatun Olguner

Dava dilekçesinde üvey babanin soyadını alma isteğinden bahsetmeyin. Davaniz reddedilir. Siz davanizi normal bir soyisim değişikliği davası olarak açın. Örneğin soyismini benimsememek Yargıtay tarafindan haklı neden olarak kabul ediliyor ve Davalar çoğunlukla kabul görüyor.
Bknz
Yargıtay 8.HD 2017/6911 esas
2018/1819 karar

Bknz Yargıtay 8. HD 2017/6537 Esas 2017/16938 karar

Yargıtay 2. HD 2020/565 esas 2020/4810 karar
Old 06-04-2024, 15:06   #3
avemree

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Dava dilekçesinde üvey babanin soyadını alma isteğinden bahsetmeyin. Davaniz reddedilir. Siz davanizi normal bir soyisim değişikliği davası olarak açın. Örneğin soyismini benimsememek Yargıtay tarafindan haklı neden olarak kabul ediliyor ve Davalar çoğunlukla kabul görüyor.
Yargıtay 8.HD 2017/6911 esas
2018/1819 karar

Bknz Yargıtay 8. HD 2017/6537 Esas 2017/16938 karar

Yargıtay 2. HD 2020/565 esas 2020/4810 karar

Peki üstadım davayı sizce neye dayandırmalıyız? Üvey baba durumu dışında belirgin bir dayanak noktası bulamadımda.
Old 06-04-2024, 15:10   #4
Av. Hatun Olguner

Sayın meslektaşım yukarıdaki cevabimda yazdığım gibi soyadını benimsememek Yargıtay tarafından soyadı değiştirme davası için haklı sebep olarak kabul edilmektedir.
Old 06-04-2024, 22:07   #5
avemree

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Sayın meslektaşım yukarıdaki cevabimda yazdığım gibi soyadını benimsememek Yargıtay tarafından soyadı değiştirme davası için haklı sebep olarak kabul edilmektedir.

Üvey babasının soyadıyla aynı soyadını neden seçtiğini gerekçelendirmek gerekmez mi üstadım. Yoksa direkt kendi soyadını benimsemediği için şu soyadını seçiyoruz şeklinde mi açmalıyız. Ben işte çevresi tarafından üvey babasının öz çocuğu olduğu şeklinde tanınmakta, 2 tane de tanığımız var şeklinde yapmayı düşündüm.
Old 09-04-2024, 13:54   #6
Av. Hatun Olguner

Bu foruma cevap yazdigima pişman oldum. Cevaplarimdan alıntı yaptığın mesajlarini silmeni istiyorum. Sildiginde ben de mesajlarımı silecegim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi