Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Konu Notu: 4 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2009, 15:11   #271
Alparslan Timuş

Roma hukukunun öğretilme maksadını "Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez." sözüyle ilişkili olarak anlamay çalışabiliriz. Bu dersi gereksiz görenler büyük ihtimalle lisedeki tarih derslerinden de pek hoşlanmayanlardır.
Şahsen bu dersi çok gerekli buluyorum ve hatta bu dersi bilmeden hukuk okumak temelleri olmaya binaya kat çıkmakır görüşündeyim. Aldığım dersten pratikte yarar beklemek akıllıca bir beklenti olmaz. Ancak öğrenilecek medeni hukuk, borçlar hukuku, eşya hukuku gibi temel derslerin belli bir mantığa oturtulmasına fevkalade yardımcı olur.
Bu bilgiler ışığında zorlandığı veya tarih okumayı sevmediği için roma hukukunun okutulmasına karşı çıkanları tam bir hukuk öğrenimi adına tekrar düşünmeye davet ediyorum.
Old 15-07-2009, 15:33   #272
avk.adayı

birinci sınıfı yeni bitirmiş biri olarak roma hukukunun çokta gerekli olmadığını düşünüyorum çünki gereğinden fazla latince kelime var ve insanın aklında kalan tek şey ıustinianuszaten c düştüğü içinde sevmiyorum o dersi çok fazla gerekli olduğunu düşünmüyorum
Old 16-07-2009, 20:08   #273
hamza.a

Roma hukuku dersinin gereksiz olduğu tartışılamaz illaki görülmesi gerekir de iki dönem görmeye gerek yok kanımca ilk dönem gösterilen genel bilgiler gereksiz bide sonlara doğru roma eşya hukuku iustinianus'dan nefret ediyorum Romaya gidicem varsada artık gitmicem ama roma-2 yani borçlar görülmesi gereken derslerin başında gelir.İnternet de sözlüklerde İtalya'daki hukuk fakültelerinde bile okutulmayan dersi biz 3 kredi ile alıyoruz gibi saçma yorumlara aldanmayın germen hukukunu uygulayan bütün ülkelerde roma hukuku görülür,romadan önce gereksiz olduğu tartışılıcak sürüsüne ders var romaya sıra geldiyse durum vahim !
Old 08-08-2009, 11:26   #274
vaaely

4 yıl önce fakülteye başlarken açtığım bu konuda yüzlerce yorum yazılmış binlerce kez görüntülenmiş olmasını görmek beni çok mutlu etti.Benim okulum bitti tartışma bitmedi Ancak okulum bitmesine rağmen görüşüm değişmedi.Roma hukukunun yararını borçlar hukukunda biraz gördüm ama onun haricinde öğrendiğim tüm latince kelimeleri unuttum bence de bu latince kelimeler son derece gereksiz zaten karşı olduğum nokta da buydu...
Old 10-08-2009, 22:02   #275
av.özlem42

günümüz hukukunun temelini oluşturduğu için bilinmesini faydalı buluyorum aynı zamanda kişinin muhakeme gücünü arttırdığını düşünüyorum
Old 14-08-2009, 15:01   #276
suskun_juliette

Roma Hukuku dersini ancak dördüncü sınıfta bütünlemede verebilmiş bir insan olarak diyebilirim ki,köleler ve hukuk ehliyetlerini çıkarırsak günümüz Borçlar hukukuyla temellendirirsek yararlı ve gerekli olur.Ama salt geçmiş Roma hukuku anlatılıp durulursa gereksiz kalacaktır.Şahsen öyle çetin bir hocaya denk geldim ki,Borçlar Genel/Özel,Eşya hukuku dahil tüm dersleri geçmişken Roma Borçlar ve Roma Eşya Hukukunda çakılıp kalıyordum

Hep şöyle derdim,4 yılda bu kadar uğraşsam Roma'yı fethederdim
Old 15-08-2009, 17:18   #277
üye29234

şu bir gerçek ki en sıkıcı derslerden bir tanesidir roma hukuk
Old 11-09-2009, 22:09   #278
temerrüt

Bence roma hukuku gereklı bir derstir ilk başlayanlar ne işimize yarıyacak diyrebilirler ama üst sınıfa geldıklerınde roma hukukunun günümüz hukukunun temelı oldugunu anlayacaklardır..
Old 13-09-2009, 23:00   #279
M. Emre Bulut

Roma Hukukundaki sözleşmeler gerçekten bugünkü hukukun temeli ve ariyet, karz, vedia, trampa vs. akitlerin mantığını ben Romalılardan öğrendim diyebilirim ancak öğretim görevlilerinin Romaca kelimeler ezberletmesine ve bunu ders geçmek için zaruret arzettirmeleri kadar mantıksız birşey yoktur. Sorun Roma Hukukundan başkaca şeylerin öğretilmesi olmalıdır, onun dışında ders gereklidir bence.

Saygılarımla
Old 14-09-2009, 12:31   #280
snur

Varsayılan gerekli

Hukuk fakültesine girdiğim ilk yıllarda bende bu dersin oldukça gereksiz olduğunu düşünmüştüm ama sınıf ilerledikçe Roma hukukunun ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.size birçok kolaylık sağlıyor bazı konuları daha iyi anlıyorsunuz.

Ayrıca şunu da söylemenin gerekli olduğunu düşünüyorum hangi işi yapıyor olursak olalım onun başlangıcı,gelişimi,değişimi ve günümüze yansımasıyla ilgili bilgi sahibi olmak gerktiğini düşünüyorum böylece işe daha hakim ve daha başarılı oluncağı kanaatindeyim ki bu hukuk için de kesinlikle geçerli.
Old 17-09-2009, 15:49   #281
Unknown

uzun bir mazisi olmasına rağmen türk özel hukuk sistemi içindeki önemli yerinin kesinlikle inkar edilemeyeceğini düşünüyorum. Hocamız da hukuk okumanın teknisyenlik değil mühendislik gibi olduğunu ve kaynağının iyi bilinmesi gerektiğini söylerdi.
Old 18-09-2009, 13:22   #282
Av.M.Yücel

Neden Roma Hukuku dersinden hep kalan öğrenciler yakınır, gereksiz bir ders olduğunu düşünür? Tıpçılar için anatomi ne kadar gerekli ve önemli ise bence Roma Hukuku da hukukçular için o kadar gerekli ve önemlidir. Öğretim metodu tartışılabilir belki ama bence gerekliliğini tartışmak boş bir uğraş olmaktan öteye gitmez.
Old 01-10-2009, 23:26   #283
Av. V. Gözde Arıkaya

ve YÖK roma hukuku dersini kaldırdı!
Old 02-10-2009, 14:14   #284
bahar kesici

Çok zevkli dersti, iple çekerdim... Dersi kendine has üslubuyla bize sevdiren, dersin bittiğini ancak o hatırlatınca farkettiğimiz Şahin Hoca'ma selam olsun....
Old 02-10-2009, 17:17   #285
oguzhand0

Çok sevindim bu karara. Ama kaldırmak yetmez, yerine daha pratik, işler bir ders konulmalıdır.
Old 02-10-2009, 17:18   #286
Av. Can DOĞANEL

Kalkan ders değil, kürsü. Başka kürsüler altında devam eder.
Old 02-10-2009, 18:32   #287
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Kalkan ders değil, kürsü. Başka kürsüler altında devam eder.

Sayın Doğanel'in belirttiği gibi durum, yani ders kaldırılmadı. Sadece anabilim dalı kapatıldı, ama bilim dalı olarak devam edeceğini biliyorum. Dolayısıyla verilen dersler de yüksek lisans ve doktora programları da devam edecek. Anabilim dalının kapatılması bile büyük talihsizlik bana göre.
Old 05-10-2009, 13:32   #288
SYAZICI

Bence çok lüzümsuz bir karar olmuş roma hukuku dersini kaldırmak. Meslektaşlarımın da belirttiği gibi roma hukuku bizim hukuk sistemimizin temeli.ben sayın hocam Nadi Günal dan bu dersi almıştım ve kendisi latinceye gerek olmadığını söyleyerek bize salt Türkçeyle roma hukuku eğitimi verdi ki şuan benim aklımda latince değil sadece roma hukuku bilgileri kaldı. yineleyerek söylemek istiyorum ki roma hukuku kesinlikle gereksiz bir ders değil.
Old 05-10-2009, 13:34   #289
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan SYAZICI
Bence çok lüzümsuz bir karar olmuş roma hukuku dersini kaldırmak. Meslektaşlarımın da belirttiği gibi roma hukuku bizim hukuk sistemimizin temeli.ben sayın hocam Nadi Günal dan bu dersi almıştım ve kendisi latinceye gerek olmadığını söyleyerek bize salt Türkçeyle roma hukuku eğitimi verdi ki şuan benim aklımda latince değil sadece roma hukuku bilgileri kaldı. yineleyerek söylemek istiyorum ki roma hukuku kesinlikle gereksiz bir ders değil.

Dersin kaldırılmadığını yukarıda açıkladığımızı görmüş olmalısınız.
Old 05-10-2009, 14:10   #290
SYAZICI

yalnız yukarıdaki yazınızdan anladığım kadarıyla sadece yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu dersi alabilecek lisans öğrencileri artık bu dersi alamayacak... yanlış mı anlamışım:S
Old 05-10-2009, 14:12   #291
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Doğanel'in belirttiği gibi durum, yani ders kaldırılmadı. Sadece anabilim dalı kapatıldı, ama bilim dalı olarak devam edeceğini biliyorum. Dolayısıyla verilen dersler de yüksek lisans ve doktora programları da devam edecek. Anabilim dalının kapatılması bile büyük talihsizlik bana göre.

İki kere yazmışım üstelik. Lisans dersleri tabii ki devam edecek.
Old 05-10-2009, 14:15   #292
SYAZICI

ısrarla yanlış anlamamı düzelttiğiniz ve sabrınız için teşekkür ederim...
Old 13-10-2009, 22:37   #293
üye28162

türk hukuku kara avrupası hukuk sistemine dahildir bu hukuk sitemi de roma cermen hukuku kökenlidir.bundan da ziyade ikinci ve üçüncü sınıf borçlar ve eşya derslerini birinci sınıf roma borçlar bilgisiyle karın ağrısızca sindirebiliyorsam gereklidir derim.
Old 17-10-2009, 00:03   #294
BUSRA1907

Alıntı:
Yazan Betül Kiraz
türk hukuku kara avrupası hukuk sistemine dahildir bu hukuk sitemi de roma cermen hukuku kökenlidir.bundan da ziyade ikinci ve üçüncü sınıf borçlar ve eşya derslerini birinci sınıf roma borçlar bilgisiyle karın ağrısızca sindirebiliyorsam gereklidir derim.
Hukuku daha iyi anlayabilmemiz ve yorumlayabilmemiz için kesinlikle gerekli bir ders olduğunu düşünüyorum. Biraz tarih koktuğu için mi bilmiyorum ama bu dersi de çok ama çok seviyorum.
Old 21-10-2009, 21:37   #295
BUSRA1907

Bugün bizim roma hukuku hocamız Pervin Somer bu konuda dava açmak için Ankara'ya gitmiş.Bizi buna zorladılar,bu karardan vazgeçmeleri için yapacağımız başka bir şey kalmadı diyor.
Old 28-10-2009, 13:38   #296
emrahcevik

sadece roma hukuku anabilim dalının değil, çevre hukuku, deniz hukuku ve ab hukuku anabilim dallarının da kaldırılmasında başka sebepler aramak gerekli. en önemli neden plansız programsız açılan onca fakültede -açılacak olanlarda tabi- anabilim dallarına hoca bulmaya zorlanmaları.

yök yine yapmış yapacağını. bir yanlışı diğer yanlışla telafi etmeye çalışıyor. yazık. böylece yeni açılacak özel üniversiteler için de bir kolaylık getirilmiş oluyor. artık masa sandalye üniversite açmaya yetiyor. hatta ben de evimin bir odasını bir özel üniversiteye kiralamayı düşünüyorum.

tabi bu kararın alınmasında kimlerin ne kulisler yaptığını tahmin etmek zor değil. (zihniyet olarak)
Old 28-10-2009, 14:25   #297
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan emrahcevik
sadece roma hukuku anabilim dalının değil, çevre hukuku, deniz hukuku ve ab hukuku anabilim dallarının da kaldırılmasında başka sebepler aramak gerekli. en önemli neden plansız programsız açılan onca fakültede -açılacak olanlarda tabi- anabilim dallarına hoca bulmaya zorlanmaları.

Gerçekten de sadece Roma hukuku anabilim dalının değil, gelişmekte olan adları sayılan anabilim dallarının kapatılması da hepsi birlikte düşünülmesi gereken bir karar. Bütün dünyada uzmanlaşmaya doğru gidilirken ve ülkemizde de çevre hukuku profesörleri, AB hukuku profesörleri, deniz hukuku profesörleri yetişmişken ve yetişiyorken bu anabilim dallarının kapatılmasının mantıklı bir gerekçesini bulamıyorum. Uzmanlaşma daha çok bilimsel eserin üretilmesi yolunu açarken bunların kapatılması boşvermişliğe, yüzeyselliğe doğru bir yol açmaz mı?
Old 08-12-2009, 21:00   #298
İzzet Hamle

Felsefe bilmeden, tarih bilmeden, sosyoloji bilmeden, psikoloji bilmeden hukuk okumuşsun ne fayda. Okumak ve anlamak! Bunları 18 yaş kafası zor anlar, o da ayrı bir konu. Hukukçulukla avukatlık arasındaki o muhteşem farkı yaratan ayrıntılarda gizli tüm sırlar. Yasalar insanları özgür yapmaz, yasaları özgür yapacak olanlar insanlardır...
Old 08-12-2009, 21:16   #299
İzzet Hamle

Roma Hukuku, beşeri bir sistem olarak İÖ 7. yüzyılda kurulan Roma İmparatorluğu'nda ve MS 396'da ikiye bölünmesinden sonra Bizans imparatorluğu'nda hüküm sürmüştür. 5. yüzyılda Justinanus, Corpus Juris Civilis denilen külliyatı toplamıştır. Kıta Avrupa ülkeleri hukuku bu külliyat temeline dayanmaktadır. MS 6.yy.da Iustinianus Batı Roma İmpratorluğunu kaybettiği toprakları yeniden kazanmak ve Roma hukukunun bütün bu topraklarda eski saf haliyle uygulanmasını sağlamak amacıyla çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar sonunda bir kanunlaştırma hareketi olan Corpus Iuris Civilis oluştu. Corpus Iuris Civilis 4 bölümden oluşmaktadır: Institiones, Digesta, Codex ve Novella. Institiones ve Digesta'da klsik dönem hukukçularının eserlerinin derlendiğini, Codex'te Iustinianus'a kadarki imparator emirnamelerini, külliyata daha sonradan eklenen Novella'da ise Iustinianus'un emirnamelerini görüyoruz. Glossator'ların (şerhçiler) çalışmaları çağdaş hukuka tesir etmiş, Roma Hukuku'na bağlı ülkelere "civil law" denilmiştir.

Roma'da hukuk, Roma şehrinin M.Ö. 753 yılında kurulmasından, M.S. 6. yüzyılda Iustinianus'un kanunlaştırma hareketlerine değin uzun bir gelişme geçirmiştir. Bu nedenle, bin yılı aşkın bir süre Roma devletinde geçerli olan hukuk sistemi için kullanılan "Roma Hukuku" deyimi, gerçekte, bu uzun gelişim süreci içinde oluşan, kaynakları ve nitelikleri farklı çeşitli hukuk sistemlerini kapsamaktadır...(Wikipedia)

Bana göre, bu muhteşem oluşuma gözünü kapatan veya anlayamıyan hiçkimse hukukçu olamayacaktır, olmamalıdır da. Av. İzzet Hamle
Old 09-12-2009, 20:56   #300
SAV HUKUK

Alıntı:
Yazan lawyer_murat
Roma hukuku çağdaş,borçlar hukukunun ve genel anlamda medeni hukukun temelini teşkil eden bir derstir,zira günümüz hukukunda hala roma hukukundan kalma kullandığımız müesseler mevcut.evet dili ağır anlaşılmasında güçlükler var,ki zaten roma hukuku mevcut ihtiyaca cevap vermeye değil doktrine temel oluşturmaya yarar ve bir nevi hukuk tarihi dersi rolü oynar.Bence hukuk eğitiminde önemli bir rolü var,günümüz problemlerini çözmek için değil günümüz hukukukuna temel teşkil ettiği için...

Roma Hukukunun ders olarak alınıp alınılmamasına anlam verebilmek için neden Hukuk Fakültelerinin 1.Sınıfında alınıyor önce onu anlamak lazım. Henüz daha yeni liseyi bitirmiş taze beyinlerin hukuk deryasına girmeden önce ayaklarını ısladıkları göletlerdir Roma Hukuku. Hukukçu olabilmek için öncelikle hukuki kavramları tanımak ve bu kavramların nereden doğduklarını ve insanların hukuki haklarını nasıl elde edildiklerini anlayabilmek için elzemdir roma hukuku. Ve bence üstün körü değil sindirile sindirile öğrenilmesi gereken bir derstir. Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi