Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasında Vekaletnamenin aslının sunulması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-03-2009, 23:12   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Boşanma davasında Vekaletnamenin aslının sunulması

Müvekkilin 3 adet davası var.(nafaka,boşanma,ceza )

Bütün bu davalar için bir adet resimli vekaletname çıkardı.Vekaletnamede boşanma,nafaka ve ceza davalarına bakabileceği ifadeleri geçmektedir.

Benim takıldığım konu bu vekaletnameyi 3 davada da kullanabilir miyim?
Boşanma ve tedbir nafakasında vekaletnamenin aslının mı sunulması gerekir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...Saygılarımla
Old 10-03-2009, 23:39   #2
Av.Cengiz Aladağ

HUMK 66 uyarınca aslı istenmediği sürece, vekaletnamenin suretini kullanabilirsiniz.
Old 10-03-2009, 23:46   #3
Av.Barış

Boşanma davaları için vekaletnamenin üzerinde boşanmak isteyen davacının resminin bulunması ve bu konuda özel yetki bulunması zorunludur.Dolayısı vekaletnamenin aslını dosyaya ibraz etmelisiniz.
Old 11-03-2009, 00:11   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Barış
vekaletnamenin aslını dosyaya ibraz etmelisiniz.

Bu görüşünüzün hukuksal dayanağı nedir?
Old 11-03-2009, 10:11   #5
Emine Yıldız Balkan

Uygulamada sadece boşanma dosyaları için resimli olan aslı istenmektedir.Diğerleri için suret kullanmanızda mahzur yok..
Old 11-03-2009, 10:15   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Şöyle yapabilir miyim?

Vekaletnamenin fotokopisini tedbir nafakası davasına sunsam aslını boşanma davasına ve yine fotokopisini ceza davası dosyasına ibraz edebilir miyim?

Vekaletnamede ceza,nafaka,boşanma davalarında kullanılabilir şeklinde ifade var.

Birde vekaletnameyi sunarken havale ettirmem gerekiryor mu?

Saygılarımla
Old 11-03-2009, 10:33   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bu konuda bir genelge var mı bilmiyorum ama uygulamada aslı istenmektedir. Benim bildiğim yaklaşık 10 yıl kadar böyle...Sebebinin suistimallerin önüne geçmek olduğunu sanıyorum. Örneğin yurdum insanı, sevgilisini karısı diye duruşmaya çıkarıp boşanma sağlayabildiği için yine vekaletname fotokopilerinde oynama da yapabilir.Anımsarsanız, 10 yıl kadar önce bir sanatçımızın da dahil olduğu boşanma davasında, vekalet verdim- vermedim kavgası yaşanmıştı.

Belki şu şekilde yapılabilir: Dava açarken asıl konulur(veya duruşmada gösterilir), vekaletname aslının incelenmesinden sonra, mahkemeden iade istenebilir. Gerekçe de, icra takibine konu edilecek nafakanın tahsili sırasında vekalet aslının gerekli olacağı gösterilir.(Saim Bey mutlu olmuştur. )
Old 11-03-2009, 10:49   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Boşanma davalarında -uygulama, olan -bu yönde.

Sayın Suat Ergin'in açıklamalarına da katılıyorum.
Old 11-03-2009, 10:53   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Av. Cengiz Aladağ Demiş ki:

Alıntı:
Alıntı:
Av. Suat Ergin Demiş ki:
Bu konuda bir genelge var mı bilmiyorum ama uygulamada aslı istenmektedir.

Böyle bir karar var maalesef!

------------

T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 1998/2627
K. 1998/4151
T. 3.4.1998
• YETKİSİZ VEKİL ( Boşanma davasında )
• BOŞANMA DAVASININ AÇILMAMIŞ SAYILMASI
• AVUKATIN VEKALETNAMENİN ASLINI İBRAZ ETMEMESİ
• DAVANIN AÇILMAMIŞ SAYILMASI
1086/m.66,67/1
ÖZET : Avukat kendisinin onaylayıp mahkemeye verdiği vekaletnameye müvekkilinin fotoğrafını yapıştırmak zorunda değildir. Ancak mahkeme her zaman avukattaki asıl veya noterin onayladığı vekaletnameyi isteyip inceleyebilir. İstenmesine rağmen vekaletname aslı verilmezse davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Dava esastan red edilemez.

DAVA VE KARAR: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ KARARI:

Noterlik yönetmeliğinin 93/son maddesi asıllarına fotoğraf yapıştırılması zorunlu noterlik işlemlerinin çıkartılacak örneklerine de fotoğraf yapıştırılmasının zorunlu olduğunu hükme bağlamıştır. İbraz edilen vekaletname fotokopisinden vekaletnamenin noterde düzenlenen örneğe fotoğraf yapıştırıldığı anlaşılmaktadır. Fotokopide mahkemece tereddüt edildiği taktirde mahkemece yapılacak iş; Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasının 66.maddesi gereğince vekaletnamenin aslını istemek, ibraz edilmemesi halinde Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasının 67/1. Maddesi uyarınca davanın açılmamış sayılmasına karar vermekten ibarettir. Bu yön gözetilmeksizin işin esası bakımından kesin hüküm oluşturulacak şekilde davanın reddedilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer yönlerin incelenmesine yer olmadığına, oybirliğiyle karar verildi.
Old 11-03-2009, 11:09   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Yukarıdaki karar, uygulama ile aynı doğrultuda bir karar, ben mi yanlış okuyorum...
Old 11-03-2009, 11:13   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Avukat neden, mahkeme; vekaletnamenin aslının dosyaya sunulmasında veya gösterilmesinde ısrarcı olması durumunda,-hayır kusura bakmayın aslını yasa gereği sunmama gerek yok- diyecektir ki,

Burada mahkemenin kuşkuya düştüğü veya ileride tazmini imkansız zararların doğmasından özellikle kaçındığı haller var ise, mutlaka vekaletname aslı dosyaya sunulması gerekecektir.
Old 11-03-2009, 11:20   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Yukarıdaki karar, uygulama ile aynı doğrultuda bir karar, ben mi yanlış okuyorum...

Bence değil. Karara göre, vekaletname aslı olmadan fotokopi ile dava açılabilir. Ancak hakim gerekli görürse vekaletname aslının ibrazı zorunludur.

Kararın tarihine dikkatinizi çekerim. 1998 yılında verilmiş yani 10 yıl önce...Ben ne demişim:

Alıntı:
Yazan Ben
Bu konuda bir genelge var mı bilmiyorum ama uygulamada aslı istenmektedir. Benim bildiğim yaklaşık 10 yıl kadar böyle...
Old 11-03-2009, 11:24   #13
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Bu konuda bir genelge var mı bilmiyorum ama uygulamada aslı istenmektedir. Benim bildiğim yaklaşık 10 yıl kadar böyle...Sebebinin suistimallerin önüne geçmek olduğunu sanıyorum. Örneğin yurdum insanı, sevgilisini karısı diye duruşmaya çıkarıp boşanma sağlayabildiği için yine vekaletname fotokopilerinde oynama da yapabilir.Anımsarsanız, 10 yıl kadar önce bir sanatçımızın da dahil olduğu boşanma davasında, vekalet verdim- vermedim kavgası yaşanmıştı.

Belki şu şekilde yapılabilir: Dava açarken asıl konulur(veya duruşmada gösterilir), vekaletname aslının incelenmesinden sonra, mahkemeden iade istenebilir. Gerekçe de, icra takibine konu edilecek nafakanın tahsili sırasında vekalet aslının gerekli olacağı gösterilir.
Alıntı:
Yazan ben
Avukat neden, mahkeme; vekaletnamenin aslının dosyaya sunulmasında veya gösterilmesinde ısrarcı olması durumunda,-hayır kusura bakmayın aslını yasa gereği sunmama gerek yok- diyecektir ki,

Burada mahkemenin kuşkuya düştüğü veya ileride tazmini imkansız zararların doğmasından özellikle kaçındığı haller var ise, mutlaka vekaletname aslı dosyaya sunulması gerekecektir.

Ben de aynı şeyi anlatmaya çalışıyorum, fotokopi ile davayı açabilirsiniz, ama aslının ibrazını mahkeme isteyebilir ve -uygulamada zaten istenmektedir- istediği taktirde sunmazsanız "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilir.
Old 11-03-2009, 12:34   #14
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ben stajdayken boşanma davasındaki vekaletnamenin fokopisiyle icra takibi yapıyordum diye hatırlıyorum
İcra takibi başlatmak için vetametnamenin aslı mı gerekiyor Gereçi benim müvekkilim erkek ve boşanmaktan başka talebi de yok...
Old 11-03-2009, 12:36   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence değil. Karara göre, vekaletname aslı olmadan fotokopi ile dava açılabilir. Ancak hakim gerekli görürse vekaletname aslının ibrazı zorunludur.

Kararın tarihine dikkatinizi çekerim. 1998 yılında verilmiş yani 10 yıl önce...Ben ne demişim:

Av. Suat Bey, bu konuda da farkını ortaya koydu. Teşekkürler.
Old 11-03-2009, 12:38   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Ben stajdayken boşanma davasındaki vekaletnamenin fokopisiyle icra takibi yapıyordum diye hatırlıyorum
İcra takibi başlatmak için vetametnamenin aslı mı gerekiyor Gereçi benim müvekkilim erkek ve boşanmaktan başka talebi de yok...

Erkek olmasının ne gibi bir avantajı olacak ki?
Old 11-03-2009, 12:45   #17
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Avantaj olarak düşünmedim,müvekkilin geliri var boşanmadan başka talebi de yok..

Tartışma ortamı çok güzel de ben sorularamı yanıt bulsam çok sevineceğim...

Boşanma ve tedbir nafakası davası için birleştirme talep edicem bugün son günüm

Saygılarımla
Old 11-03-2009, 12:48   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Yukarıdaki mesajlarda sadece boşanma davasında vekaletname aslının arandığı yazılmıştır. İcra takibinde tahsilat aşamasında bazen icra müdürleri, vekaletname aslını da görmek istemektedir. Bunu gerekçe göstererek, boşanma davasındaki vekaletname aslı alınabilir, demek istemiştim.
Old 11-03-2009, 12:49   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Tartışma ortamı çok güzel de ben sorularamı yanıt bulsam çok sevineceğim...

Boşanma ve tedbir nafakası davası için birleştirme talep edicem bugün son günüm

Saygılarımla

Sayın meslektaşım,

Diğer meslektaşlarımız cevap yazdılar. Dayanak soruldu, dayanağın ne olduğunu gösteren Yargıtay kararını da ben ekledim. Kararı, Sn. Ergin doğru bir şekilde ifade (izah) de etti.

Siz, mahkemeye tasdikli örnek sunabilirsiniz. Mahkeme, vekaletname aslını isterse ve aslı elinizde ise; vekaletname aslını mahkemeye sunarsınız. Vakaletname aslı bir başka mahkemede ise, " vekaletname aslının" hangi mahkemede olduğunu hakime -yazılı olarak- bildirirsiniz. Hakim, gerek duyarsa o mahkemeden vekalet aslını ister, inceler ve tekrar iade eder.
Old 11-03-2009, 12:54   #20
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benim takıldığım konu bilhassa bu vekaletnameyi her üç davada da kullanabillmekteydi.

Kullanabileceğim yoruma vardım cevaplarınızdan.

Bir de son olarak sadece vekaleti sunarken hakime havale ettirmek gerekir mi?

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için...Saygılarımla
Old 11-03-2009, 12:55   #21
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Benim takıldığım konu bilhassa bu vekaletnameyi her üç davada da kullanabillmekte.

Kullanabileceğim yoruma vardım cevaplarınızdan.

Bir de son olarak sadece vekaleti sunarken hakime havale ettirmek gerekir mi?

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için...Saygılarımla

Vekaletnameyi bir dilekçe ile sunacaksanız dilekçeyi havale ettirmeniz yerinde olur.
Old 11-03-2009, 16:03   #22
Av.Barış

Hukuksal dayanağı yok.Ancak Boşanma kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olduğu için özel vekaletname'de devir işlemlerinde olduğu gibi özel yetki şartı aranmaktadır.Dolayısı ile resimli suret istenmektedir.
Old 11-03-2009, 18:44   #23
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Gelişmeleri aktarayım.

Bugün dosyaya vekaletnameleri sundum.Boşanma davası dosyasına aslını sundum.Tedbir nafakası dosyasına fotokopisini sundum.Yarın da ceza davası dosyasına vekaletnamenin fotokopisini ibraz edicem.

Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim.Benim için çok önemliydi.Saygılarımla
Old 30-04-2009, 16:34   #24
Av.Yıldız

Açılmış bir boşanma davasında davalı tarafın vekaletini aldım ve dün duruşmada vekaletin fotokopisini ibraz ettim hakim aslını istedi ve aslını dosyaya sunmam için mehil verdi ancak 2 hafta önce başka bir mahkemede girdiğim boşanma davasında da vekaletnamenin fotokopisini sunmuştum ve bir sorun çıkmamıştı.Bunu sizlerle paylaşmak istedim.
Old 01-05-2009, 01:08   #25
Av.Feridun Yurtsever

Sayın Av. Özlem PEKSÜSLÜ,
Avukatlık Kanunu m. 56 hükmü gereğince
"Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekaletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekaletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir. Avukatın çıkardığı vekaletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmi daire ve kurumlar ile gerçek ve tüzel kişiler için resmi örnek hükmündedir."

Buna göre, eğer vekaletnamenin aslını boşanma davası için aile mahkemesine sunmuş iseniz, artık suretlerini onaylatarak kullanamazsınız. Zira, vekaletname artık elinizde değildir; elinizde olmayan bir evrakı da onaylamanız mümkün değilidir. Ancak, onaylayarak sunmuş olduğunuz vekaletname aile mahkemesi için de resmi örnek hükmündedir. Bu nedenle, aslını boşanma dosyasına sunmanıza gerek yoktur. Avukatlık Kanunu aile mahkemesini de bağlar.
Old 14-03-2012, 19:11   #26
davuterkan

Ben biraz toparlamaya çalışayım o zaman.
Boşanma davasında da diğer davalarda olduğu gibi, vekaletnamenin onaylı örneği sunularak dava açılabilir veya davalı vekili olarak davaya dahil olunabilir.
Mahkeme gerekli görür ve isterse, vekaletnamenin aslı mahkemeye sunulmak zorundadır. Bu sadece boşanma davaları için değil, tüm davalar bakımından geçerlidir.
Avukat, mahkemece incelenip fotokopisinin aslına uygunluğu onaydanlıktan sonra vekaletnamenin aslını, mahkemeden iade alabilir.
Boşanma davaları bakımından yetki veren bu vekaletname, içerdiği yetkiler bakımından sureti onaylanarak başka dava dosyalarına da sunulabilir.
Aslı bir dosyaya sunulduğu takdirde, avukat elinde bulunmayan vekaletnamenin örneğini "asli gibidir" şerhi düşerek kullanamaz. Bu durumda fotokopisinin üzerine "aslı şu mahkemenin şu esas sayılı dosyasındadır" şerhi düşülerek başka dosyalara sunabilir.
Old 03-01-2013, 03:41   #27
Av.Cansel Göktaş

Sayın meslektaşlar, konu ile ilgili gördüğümden yeni başlık açmama adına buradan fikir almak istedim sizlerden uygulamasını hiç tecrübe edinmediğim için. Sadece nafaka davası açacağım (elbette daha sonrasındaki olası icra işlemlerini de kapsayacak bu vekalet)ama resimli vekalet alıp, almama konusunda tam bir bilgim yok açıkcası.Başka avukat arkadaşlara sordum, değişik cevaplar aldım ve buradan da danışmak istedim.Hatta vekalet çıkarmışken müvekkil diğer olası hukuki işleri de kapsayan bir vekalet çıkarır belki.Boşanmayı içermeyen fakat özellikle nafakayı içeren vekalet özetle
Old 03-01-2013, 05:13   #28
davuterkan

Sayin meslektasim,
Ozel yetki gerektiren herhangi bir islemden soz etmemissiniz.
Nafaka davasi veya icra takibi "genel dava vekaletnamesi" ile gorulebilir.
Resimli olmasi gerekmez.
İyi calismalar.
Old 03-01-2013, 08:06   #29
halit pamuk

Noeterli kanunun yönetmeliğinde hangi işlemlerde fotoğraf isteneceği açıkva belirtilmiş:

İşlemlere fotoğraf yapıştırılması

Madde 93 - Aşağıdaki noterlik işlemlerinde ilgilinin fotoğrafının yapıştırılması zorunludur.

a - Niteliği bakımından tapuda işlem yaptırılmasını gerektiren sözleşmelere,

b - Niteliği bakımından tapuda işlem yaptırılmasını gerektiren vekaletnamelere,

c - Vasiyetname,

d - Mülkiyeti muhafaza kaydıyla satış,

e - Gayrimenkul satış vaadi,

f - Vakıf senedi,

g - Evlenme mukavelesi,

h - Evlat edinme,

ı - Tanıma,

j - Mirasın taksimi sözleşmesi,

k - Boşanma davaları için düzenlenecek vekaletnameler,

Yukarıda sayılan işlemler dışında kalmakla beraber, diğer kanunların öngördüğü, noterin işlemin ve ilgilinin durumuna göre gerekli bulduğu veya bizzat ilgilinin istemde bulunduğu işlem kağıtlarına da fotoğraf yapıştırılabilir.

Asıllarına fotoğraf yapıştırılması zorunlu noterlik işlemlerinin, çıkartılacak örneklerine de fotoğraf yapıştırılması zorunludur.
Old 03-01-2013, 09:03   #30
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Şöyle yapabilir miyim?

Vekaletnamenin fotokopisini tedbir nafakası davasına sunsam aslını boşanma davasına ve yine fotokopisini ceza davası dosyasına ibraz edebilir miyim?

Vekaletnamede ceza,nafaka,boşanma davalarında kullanılabilir şeklinde ifade var.

Birde vekaletnameyi sunarken havale ettirmem gerekiryor mu?

Saygılarımla
Aslını bir dosyaya sunduktan sonra, diğer dosyalara sunacağınız nüshalarına ASLI GİBİDİR yazamazsınız. Çünkü aslı kendinizde değil.
Mevzuatta boşanma davalarında kullanılan vekaletnamenin aslını vermek zorunluluğu yoktur. Fakat vekaletnamenin fotoğraflı olması mecbur olduğundan ve fotokopide fotoğraf çoğu zaman net çıkmadığından mahkemeler vekaletnamenin aslını istiyorlar. Fotoğrafı net görünen bir fotokopi sunarak bu sorunu aşabileceğinizi ve mahkemeyi bu yönde ikna etmeye çalışmanız gerektiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi