Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kİra Tespİt Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2008, 13:22   #1
avukat-21

Varsayılan Kİra Tespİt Davasi

01.07.? Başlangıç tarihli kira kontratosuna istinaden yeni dönem kira bedelinin tespiti için açacağım kira tespit davasında kiracıya 15 gün öncesinden kira bedelinin arttırımı için ihtar çekme zorunluluğu var sanırım (?)
*Bu süre hala 15 gün müdür? (Değişip-değişmediğini bilmiyorum) ve 15 gün önce keşide etmek mi yoksa kiracının eline ihtarın ulaşması mı?
*Kontratı henüz görmedim ama,özel bir madde ile,bu 15 günlük süre uzatılıp-kısaltılmış olabilir bu durumda maddeye mi yoksa yasaya mı uygun davranmak doğru olur? TŞK.
Old 22-05-2008, 16:58   #2
ekinheval

Eğer kontratınızda artış şartı varsa ihtar şart değil.
Bu şarta göre artış yapılmamışsa icra takibi ile artan kısmı talep edebilirsiniz.
Artış şartı yoksa 15 gün önce ihtarın kiracının eline ulaşması gereklidir.
Old 23-05-2008, 12:46   #3
avukat-21

Sayın Ekin,kontratta artış var sanırım (henüz görmedim) ama bu artış şartının sonraki 1 yılı bağlayıcı olduğunu düşünüyorum ben her halükarda 15 gün öncesinden ihtarı ulaştırayım.....
Old 23-05-2008, 12:48   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avukat-21
ama bu artış şartının sonraki 1 yılı bağlayıcı olduğunu düşünüyorum

Artış şartı, kira bedeli artış oranı (ya da miktarı) açısından uzayan ilk yıl için geçerlidir. Ancak ihtar zorunluluğunu kaldırması açısından geçerliliği kira ilişkisi bitene dek sürer.
Old 23-05-2012, 12:34   #5
feyzaday

11.07.2007 tarihli kira kontratı 5 yıllıktır. Sözleşmede kira artış oranı var. Ancak kira bedeli rayiç bedele göre çok düşüktür. Kiralanan yer satıldı ve yeni malikler 09.04.2012 de kira bedelinin rayiç bedelin altında olduğunu, yeni kiranın ...TL den yeni dönem için yatırılmasını, kiralanan satın alındığından, yeni koşullar için 10 günlük sürede irtibata geçilmesi ihtar edilmiştir. Yanıt yok. Kiracının bir ay öncesinden haber vermek koşuluyla fesih hakkı var.
YENİ DÖNEM 11. 07. 2012
İHTAR 09.04.2012
SORULAR ; Bu ihtarname yeterli midir? Süresinden çok önce gönderilmesi sorun yaratır mı?
Tespit edilecek rayiç kira bedelinin yeni dönem için geçerli olmasını garantiye almak bakımından 15 gün öncesinde dilekçe elinde olacak şekilde mi dava açalım? Görüşleriniz için teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi