Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temlik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2012, 14:57   #1
sselcukt

Varsayılan Temlik

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkil kesinleşmiş ve muhtelif taşınmazlara haciz konulmuş icra dosyasındaki alacağının bir kısmını temlik etti. Temlik için aralarında yapmış oldukları sözleşmeye Temlik ettiği şahıs uymayarak müvekkile yapması gereken ödemeleri yapmadı. Protokole dayanarak temlikin iptaline yada alacağın tahsili yoluna gidip temlike haciz koyma işlemi yapmak istiyorum.

Ayrıca müvekkil taşınmazları satışa çıkarıp alacağa mahsuben almak istiyor. Bu durumda temlik alacaklısının hukuki ve mali durumu ne olur? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Old 24-08-2012, 15:34   #2
thanatos

alacağın temliki şarta bağlı olarak yapılamaz. eğer ki temlik sözleşmenizi icra dosyasına sunduysanız, bunun dönüşü yoktur. (yeniden size temlik yapılmasından başka)
alacağın bir kısmını temlik ettiğiniz için kalan kısıma yönelik satış işlemlerine devamm edebilirsiniz. taşınmazları alacağınız oranında alacağa mahsuben alırsınız. temlik alacaklısının alacağı oranını ise taşınmazı ihaleden aldığınız fiyata göre dosyaya yatırmalısınız.
temlik alacaklısına aranızdaki temlik sözleşmesinden kaynaklı alacağınız kadar ayrı takip yapar, temlik edilen dosyaya yatırdığınız para üzerine de bu dosya üzerinden haciz koyarsanız sorununuz çözülür.
Old 24-08-2012, 16:26   #3
sselcukt

Varsayılan Teşekkürler

....taşınmazları alacağınız oranında alacağa mahsuben alırsınız. temlik alacaklısının alacağı oranını ise taşınmazı ihaleden aldığınız fiyata göre dosyaya yatırmalısınız.

Üstadım cevabınız için teşekkürler. Kesinlikle aynı fikirdeyim ancak icra dairesiyle anlaşamadığım husus, yukarıda sizin belirttiğiniz alıntı yaptığım konudur. İcra dairesi, alacağa mahsuben almam durumunda taşınmazı aldığım tutar, temlik alacaklısının alacak miktarını geçerse temlik alacağının tümünü dosyaya yatırmam gerektiğini söylüyor. gerekçe olarak da Temlik alacaklısının tahsilatta önceliği olduğunu dosyaya haciz koymuş 3. şahıs gibi düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

Şöyle açıklayayım dosya alacağı 4.200.000. T.L. temlik tutarı 700.000. T.L. yani dosyanın 1/6 sı. Dosyada taşınmazı, 900.000. T.L. ye alacağa mahsuben aldığımda temlik alacaklısı için, tahsilatın 1/6'i olan 150.000. T.L. yada icra dairesinin iddiasına göre 700.000. T.L. lik temlikin tümünü mü yatırmam gerekiyor. Açıkçası satış isteyip bu konuyu İcra Mahkemesine götüreceğim Sanırım Mahkeme de bu konuda bizimle aynı fikirde olacaktır. Ancak oran olarak hangisini uygular bilemiyorum.

Elinizle bununla ilgili Yargıtay kararı var ise paylaşırsanız sevinirim. Tekrar teşekkürler..
Old 24-08-2012, 17:16   #4
thanatos

temlik alacaklısının alacağının öncelikli olduğuna dair herhangi bir kanun maddesi ben duymadım. icra müdürünün hangi kanuna dayandığını anlamadım, Temlik alacaklısının dosyaya haciz koymuş 3. şahıs gibi düşünülmesi gerektiği yorumunu ise gerçekten abes buldum.
konu ile ilgili maalesef elimde herhangi bir karar yok. çünkü olayınız çok spesifik.
ilk mesajda yazdıklarıma paralel olarak ortaklığın satış suretiyle giderilmesi halinde alacağa mahsuben alımlarda olduğu gibi dosyaya 150.000 TL yatırmalısınız( bu konuda onlarca yargıtay kararı bulabılırsınız). ,
icra mahkemesinin benım gıbı dusunmemesi halinde dahi verecegı karar "dosyaya satış bedelinin tamamının yatırılması (900.000 TL) sıra cetveli yapıldıktan sonra alacak oranınız olan 750.000 TL nın gerı cekılmesı şeklinde olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi