Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tanık Listesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2023, 19:23   #1
Konuk

Varsayılan Tanık Listesi

Merhabalar ben ocak ayında 1.aile mahkemesinden uzaklaştırma kararı almıştım, şubat ayında da 2.aile mahkemesinde boşanma davası açmıştım. Uzaklaştırma kararında çocuklar için 6 ay süre ile nafaka bağlanmıştı, bunu da karşı taraf boşanma davasında dile getirince hakim 1.aile mahkemesinde açılmış olan değişik iş dosyasının boşanma davasına gönderilmesini talep etti.
Değişik iş dosyası olduğu için daha önce uyapda görememişdim. şimdi bugün uyap da baktığımda eşim bu açılan uzaklaştırma kararı için 47 sayfalık whatsap yazışmalarıyla birlikte itiraz dilekçesi vermiş.
Sonrasında da “Ç…… 2.Aile Mahkemesine gönderilmek üze Ç……. 1. Aile Mahkemesine” diye dilekçeye başlamış.
Esas no: 1. Aile mahkemesi 2023/124
2.Aile mahkemesi esas no: 2023/131
Karar no: 1. Aile mahkemesinin verdiği uzaklaştırma kararına itiraz, demiş
Konu: 1.aile mahkemesinin verdiği karara itiraz hemde benim 2. Aile mahkemesinde açmış olduğum boşanma davasına cevap sunulması diye yazılmış. 90 sayfalık gene whatsap yazışmalarıyla birlikte tanık listesi de verilmiş. Bu 90 sayfalık olan dilekçe benim boşanma davamda uyapda gözükmüyordu. Hakim nafakaya karar vermek için 1.aile mahkemesinden dosyayı talep edince eklenmiş.
Ön duruşmadan sonra verilen 2 haftalık süre içinde tanık listesi bildirmemişlerdi. Hakimin nafaka için talep ettiği 1.aile mahkemesindeki değişik iş dosyasının içinde olan bu dilekçede yazılan tanıklarını dinletme hakkı varmıdır. Tanık dinletmek isterlerse bunu süresinde bildirmedikleri için itiraz hakkım var mı? Ne yapmam gerekir.
Çok teşekkür ederim hepinize, burada emeği geçen bizlere yardım eden tüm herkesden Allah ayrı ayrı razı olsun, ne muradınz varsa rabbim kabul etsin.
Old 22-11-2023, 10:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Uzaklaştırma kararında - süre ile sınırlı-nafakaya da karar verilmiş ise boşanma mahkemesi tahsilde tekerrür olmaması için hem tarih hem de miktar bakımından bunu dikkate alacaktır.

2-Tanık listesi tanığın dinleneceği dosyaya sunulmalıdır. Uzaklaştırma kararına itiraz kapsamında sunulan tanıklar boşanma dosyasında dinlenmez. Ancak hem boşanma davasına cevap ve hem de uzaklaştırma kararına itiraz aynı dilekçede yer almış ise mahkemece durum değerlendirilecektir. Siz her durumda( cevap dilekçesi ile bildirilmemiş ise ) süresinde tanık bildirilmediği için itiraz edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 27-11-2023, 13:20   #3
Konuk

Varsayılan nafaka

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ön duruşmada nafaka ile ilgili uzaklaştırma kararını veren mahkemenin dosyası gelir gelmez nafaka belirlenecek diye zabıt tutulmuşdu. uyap da bakıyorum dosya geleli bir ay oldu halen nafaka belirlenmedi, hakime benim mi gidip söylemem gerekiyor yoksa bunun belli bir zamanı varmı.
Old 02-12-2023, 11:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Şiddetin önlenmesi kararında nafaka belirlenmiş ise bu süre bitmeden mahkemece yeni nafaka kararı verilmeyebilir.

Süre bitmiş ise mahkemeye bir dilekçe vererek sürenin bittiğini , zaten dosyanın geldiğini, nafaka kararı verilmesini istediğinizi bildirebilirsiniz.

Old 04-12-2023, 15:41   #5
Konuk

Hakim bugün tedbir nafakasına karar verdi. Ben emekliyim 9800 tl emekli maaşım var, babaları devlet memuru 27300 tl maaşı var çocuklar için toplam 4500 tl nafaka bağlamış, 3 çocukda okula gidiyor, bu kadar düşük bağlanması normal mi,teşekkür ederim.
Old 06-12-2023, 10:01   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Mahkeme dosyadaki verilere göre karar vermektedir.

Mahkemenin nafakaya ilişkin ara kararına itiraz edebilir ve çocukların giderlerinin daha fazla olduğunu , karşı tarafın gelirinin de bu giderleri karşılamaya yeterli olduğunu kanıtlayarak nafakanın arttırılmasını isteyebilirsiniz.

Old 08-01-2024, 20:33   #7
Konuk

uzaklaştırma kararını veren mahkeme 20.02.2023 tarihinden itibaren 6 ay süreli 3000 tl nafaka bağlamıştı. Ön duruşma temmuz ayında olacaktı ama hakim izinli olduğu için nafaka ekim ayında olacak olan ön duruşmaya kaldı. bu süreçte eşim halen 3000 tl yatırmaya devam etti. ekim ayında olan ön duruşmada eşim 6 ay süre bittikten sonrada ben 3000 tl nafaka yatırdım diye ağustos-eylül-ekim ayı nafaka dekontlarını mahkemeye verdi. hakimde 16.11.2023 den itibaren nafaka 4500 tl olmasına karar verdi. eşim 16 kasımda 3000 tl 16 aralıkda 4500 tl yatırdı nafakayı. Hakimin verdiği karar 16.11.2023 den itibaren yazması 16.12.2023 deki nafakanın mı 4500 olması demek oluyor. 16.11.2023 tarihindeki nafaka eksik yatmış oluyor mu? Çok teşekkür ederim tüm emekleriniz ve yardımlarınız için. Rabbim tüm işlerinizi rast getirsin, tırnağınıza taş değmesin.
Old 10-01-2024, 12:33   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
uzaklaştırma kararını veren mahkeme 20.02.2023 tarihinden itibaren 6 ay süreli 3000 tl nafaka bağlamıştı. Ön duruşma temmuz ayında olacaktı ama hakim izinli olduğu için nafaka ekim ayında olacak olan ön duruşmaya kaldı. bu süreçte eşim halen 3000 tl yatırmaya devam etti. ekim ayında olan ön duruşmada eşim 6 ay süre bittikten sonrada ben 3000 tl nafaka yatırdım diye ağustos-eylül-ekim ayı nafaka dekontlarını mahkemeye verdi. hakimde 16.11.2023 den itibaren nafaka 4500 tl olmasına karar verdi. eşim 16 kasımda 3000 tl 16 aralıkda 4500 tl yatırdı nafakayı. Hakimin verdiği karar 16.11.2023 den itibaren yazması 16.12.2023 deki nafakanın mı 4500 olması demek oluyor. 16.11.2023 tarihindeki nafaka eksik yatmış oluyor mu? Çok teşekkür ederim tüm emekleriniz ve yardımlarınız için. Rabbim tüm işlerinizi rast getirsin, tırnağınıza taş değmesin.

Sayın Katılımcı,

Kasım ayı nafakası 4.500 TL. Eksik yatırmış durumda. (16.11.2023-15.12.2023 ARASI İÇİN)

Sonrasında 16.12.2023-15.01.2024 tarihi arasında yine 4.500TL yatırmalı.(Aralık nafakası)

Eşiniz, 16.01.2024-15-2024 arasında ise Ocak Nafakasını 4.500TL olarak yatırmalıdır.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi