Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Traik Kazası - Sigorta şirketine husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2019, 12:37   #1
av.eylemm

Varsayılan Traik Kazası - Sigorta şirketine husumet

Meslektaşlarım merhaba çok acil bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İlk kez trafik kazasından kaynaklı tazminat talepli dava açacağım kısaca olay şu:

İki aracın çarpışması sonucu kaza meydana geliyor. Karşı tarafın aracını kullanan sürücü asli kusurlu, müvekkiller yaralı birisi ise ağır yaralı. Ben husumeti hangi sigorta şirketine yöneltmeliyim müvekkillerin kullandığı aracın sigorta şirketine mi yoksa kusurlu olan karşı taraf aracının sigorta şirketine mi ? Bu konuda çok tereddütte kaldım yeni olmamdan dolayı lütfen mazur görün. Karşı taraf sürücüsü ile birlikte hangi sigorta şirketinden talep etmeliyim ?
Old 23-12-2019, 16:11   #2
Admin

Bahsettiğiniz sigortanın kasko değil, zorunlu trafik sigortası (KARAYOLLARI MOTORLU ARAÇLAR ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI ) olduğunu varsayarsak, karşı aracın sigortasına başvurmanız gerekiyor:

Alıntı:
A.3. SİGORTANIN KAPSAMI

Sigortacı, poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, üçüncü şahısların ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet vermiş olmasından dolayı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre sigortalıya düşen hukuki sorumluluk çerçevesinde bu Genel Şartlarda içeriği belirlenmiş tazminatlara ilişkin talepleri, kaza tarihi itibariyle geçerli zorunlu sigorta limitleri dahilinde karşılamakla yükümlüdür. Sigortanın kapsamı üçüncü şahısların, sigortalının Karayolları Trafik Kanunu çerçevesindeki sorumluluk riski kapsamında, sigortalıdan talep edebilecekleri tazminat talepleri ile sınırlıdır.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20150514-5.htm

İlgili mevzuatı ve özellikle 2918 sayılı kanunu dikkatli okumanızı öneriyorum, çünkü dava şartı bazı maddeler var. Örneğin:
Alıntı:
2918 sayılı kanun
Doğrudan doğruya talep ve dava hakkı:
Madde 97 –(Değişik: 14/4/2016-6704/5 md.)Zarar görenin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunması gerekir. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması hâlinde, zarar gören dava açabi-lir veya 5684 sayılı Kanun çerçevesinde tahkime başvurabilir.

Ayrıca açılacak dava ticari nitelikte olduğundan dava şartı arabuluculuk kapsamına da giriyor:
https://www.sigortacigazetesi.com.tr...artik-zorunlu/
Old 25-12-2019, 12:21   #3
ekinheval

Dava açmadan evvel,
1- Karşı tarafın hem trafik hem kasko şirketine (İMM açısından) yazılı olarak başvuru yapın.
2- Tüm tarafları (sigorta şirketleri, sürücü, işleten) muhatap göstererek arabulucuya başvurun. (dava ticari dava olup, ticaret mahkemesinde görüleceğinden)
3-Davayı, karşı tarafın; hem trafik, hem kasko şirketine, hem sürücüsüne hem de işletenine yöneltin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi