Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatların genel vekaletname ile bankalardan belge alabilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2015, 14:30   #1
avselcukakkuzu

Varsayılan avukatların genel vekaletname ile bankalardan belge alabilmesi

merhaba arkadaşlar, ben büromu yeni açtım. İlk işlerimde doğal olarak kredi dosya masraflarının iadesi oldu. Vekaletname ile başvurduğum bankalardan bazıları masraf dekontlarını verirken bazıları vekaletnamede bankayla ilgili bir bölüm yok diyerek dekontları vermediler. Bende bunun üzerine bankalardan yazılı cevap istedim ve talebimi reddettiklerine dair yazı verdiler. Bankalardan belge alabilmek için vekaletnamede özel bir hüküm olması gerekiyor mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 08-01-2015, 17:55   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan avselcukakkuzu
merhaba arkadaşlar, ben büromu yeni açtım. İlk işlerimde doğal olarak kredi dosya masraflarının iadesi oldu. Vekaletname ile başvurduğum bankalardan bazıları masraf dekontlarını verirken bazıları vekaletnamede bankayla ilgili bir bölüm yok diyerek dekontları vermediler. Bende bunun üzerine bankalardan yazılı cevap istedim ve talebimi reddettiklerine dair yazı verdiler. Bankalardan belge alabilmek için vekaletnamede özel bir hüküm olması gerekiyor mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bir de Bankalar Birliğine yazılı olarak başvurunuz. Olumlu görüş aldığınız takdirde, adı geçen belgeyi anılan bankalara ibraz ediniz.
Kolay gelsin...
Old 09-01-2015, 14:38   #3
akyol

Bazı bankalar bu konuda sıkıntı çıkarıyorlar. Genel vekaletnamede özel hüküm bulunması ya da bulunma zorunluluğu tartışması bir yana, bu tarihten sonra müvekkillerinizin size çıkartacağı vekaletin son kısmına aşağıdaki metni de eklemelerini isterseniz sıkıntı yaşamazsınız.

" VEYİNE; Adımıza T.C. Hudutları dahilinde bulunan bilumum bankalardan evrak istemeye, evrakları teslim almaya , teslim ve tesellüme evrak ve belgeleri imzalamaya , iş bu vekaletnameden noterden suretler almaya, evrakları imzalamaya, bu yetkilerin bir kısmı veya tamamı ile başkalarını tevkil, teşrik ve azle, münferiden mezun ve yetkili olmak üzere ANTALYA Barosu'na kayıtlı .... T.C. kimlik numaralı Av. ......, tarafımca vekil tayin edildi."
Old 09-01-2015, 14:40   #4
AvukatHakan

Garanti olması adına vekaletnamede bu hususların belirtilmesi daha doğru olur bence. Bazen sorun çıkarabiliyorlar maalesef.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi