Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hisse hatalı tapu kaydının düzeltilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2012, 22:38   #1
tiryakim

Varsayılan Hisse hatalı tapu kaydının düzeltilmesi

Sayın meslektaşlarım. Müvekkiller arazilerinin toplulaştırma çalışmalarına dahil edilmesini istemekte fakat Toprak Reformu Bölge Müdürlüğü mevcut parsellerde hisse hatası olduğunu bu işlem yapılmadan toplulaştırma işleminin olamayacağını ve ya bu hatalı şekilde toplulaştırma yapılacağını belirtmekteler. ( hisse hatasından hisseli arazi maliklerinin payının toplamının arazinin toplam payından fazla yada eksik olması) Bu durumda hangi davayı açmak uygun olur. Biraz acil bi konu yardımlarınız için tşkler.
Old 13-01-2012, 10:03   #2
Sevdem

Devam eden ortaklığın giderilmesi davamda yapılan keşifte taşınmazın kaydı ile fiili miktarı birbirinden farklı çıkmıştı.Bununla ilgili taşınmazın tapu kaydından bir suret alarak Kadastro müdürlüğüne müracaat ettim.Taşınmazın fiili yüz ölçümü ile tapu kaydındaki miktarının düzeltilmesini istedim.Henüz sonuçlanmadı.Siz de öncelikle Kadastro Müdürlüğüne başvurabilirsiniz diye düşünüyorum.Olumlu sonuç alamazsanız tapuda yüzölçümü tashihi davası açmanız gerekli.Kolay gelsin.
Old 13-01-2012, 11:34   #3
yılmazkan

Hissesinde hata olan maliklerin rızası ile tapu dairesinde doğru oranlara göre düzeltim yapılabilir. Taraflar böyle bir işleme rıza göstermezse ilgili hak sahiplerini davalı göstermek üzere hisse oranlarının düzeltilmesi için asliye hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz.
Old 16-01-2012, 15:44   #4
tiryakim

Yanıtlarınız için tşkler. Fakat böyle bir davada davalı Tapu Müdürlüğü olmaz mı
Old 16-01-2012, 17:56   #5
Av. Seda Üstün Tuğ

Tapu Müfettiş Yardımıcı ENES KAŞAK: "2010/4 sayılı genelgenin 12’nci maddesinde; “Aplikasyon, cins değişikliği, irtifak hakkı ve birleştirme işlemlerinde öncelikle işlem yapılacak parselde teknik bir hatanın olup olmadığı kontrol edilir. Taşınmaza ilişkin teknik bir hatanın tespiti halinde öncelikle hata ilgili mevzuatınca düzeltilir. Hatanın düzeltilmesinden sonra işlemlere yön verilir.”

Bu açıklama bir yol gösterebilir.En azından lafzından yararlanılabilir diye düşünüyorum.
Old 16-01-2012, 17:57   #6
Av. Seda Üstün Tuğ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Yanıtlarınız için tşkler. Fakat böyle bir davada davalı Tapu Müdürlüğü olmaz mı

Dava açıldığını varsayarsak; davalı "HASIMSIZ" olmaz mı
Old 17-01-2012, 11:47   #7
yılmazkan

Bize karşı açılan benzer davada ben de sizin gibi düşünüp tapu müdürlüğünün/maliye hazinesinin de hasım gösterilmesini talep etmiş ve de davanın açılmasına neden olmadığımızdan yargılama giderlerine mahkum edilmemiz yönünde savunmada bulunmuştum.Mahkeme husumet itirazımızı dikkate almadan kararını vermişti. Ancak müvekkillerim davanın açılmasına neden olmadıklarından giderlere mahkum edilmeyince müvekkillerim kararı temyiz etmediler. Davanın hasımsız olacağını düşünmüyorum. Çünkü sayın Tiryakimin bahsettiği olayda hissedarların payının değişme ihtimali var şeklinde anlıyorum.
Old 17-01-2012, 16:57   #8
tiryakim

Konuyla ilgili biraz daha araştırma fırsatı elde ettim. Tapu Müdürlüğü'ne gidip hatalı hisse maliklerinin kimler olduğunu ve hatalı hisse miktarlarını tespit ettim. En son davalı kısmına tapu sicil müdürlüğü ve hisse hatalı tapu maliklerini yazmaya karar verdim. önerileriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 07-06-2012, 15:42   #9
Av. suigeneris

Varsayılan Acil yardım lütfen.

Merhaba, tapu sicil müdürlüğünün hatası sonucu 40 hissedarşı bir intikal işleminde bütün hissedarlara hatalı dağıtım yapıldı. Hissedarlardan kimisi hakkından fazla kimisi ise azını aldı. Bu hatanın düzeltilmesi için dava açmak üzereyim. 30 hissedardan (aralarında az alanda var çok alanda) vekalet aldım. Ancak 10 hissedar direndi. Açacağım davaya tapu sicil müdürlüğü sebeb oldu. Tapu sic. müd. nüde davalı gösterebilirmiyim. Eğer gösteremez isem ve müspet bir karar alır isem bu kararın tapu sic. müdürlüğünde infazında tapu harçlarını ödemek zorunda kalacağım. Nasıl bir yol izleyebilirim. Şimdiden teşekkürederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi