Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir stajyerin ilk günü icra dairesi macerası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2011, 17:53   #31
eser_29

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Üniversite öğrenciliğim döneminde 3 yıl memuriyet yapmış biriyim. Dolayısıyla memuriyetin ne olduğunu/olmadığını gayet iyi bilebilecek bir meslektaşınızım.

Memuriyetim ziraat teknisyenliği idi ve çok az riskle fazla çalışmadan maaşımı alırdım. Kimilerini rahatsız etmeyebilecek olan bu durum beni rahatsız ederdi. Monoton, üretime herhangi bir katkı sağlamayan bir memur olmak açıkçası bana uygun değildi. İstifa edip stajımı başlattım. Birçok sıkıntı ve zorlukların ardından (maddi, manevi) şu an kendi işimi yapan bir avukatım ve mesleğimi seviyorum.

Bu bir tercih meselesidir. Görünen o ki, memuriyet yapmadığınız için pişman gibisiniz.

Ben değil ama ailem gayet pişman.

Ben hala yol yakın iken arkadaşa "kimilerini rahatsız etmeyebilecek" olan memuriyeti seçmesini tavsiye ediyorum. İlla hukuk alanında olacağım diyorsa da hakimlik-savcılık sınavlarını deneyebilir.

Sn. by dinçer; ramazan ayında iftara 20 dakika kala, elinde litrelik su, ramazan pidesi ile eve 5 dakika yolun kala haciz mahalline sırf bir memurun ego tatmini için gidip orada memurun memuriyetini yakabilme (alaşağı edebilme değil ) ihtimalin var iken sırf işverenin söz konusu icra dairesi ile arası açılmasın, işler aksamasın diye tutanağa imza atıp dönünce anlatmanın kâr etmediğini görmüş oluyor insan.

Bu mesleği kora kor yapmak gerekiyor. Aksi halde ya vicdanen rahatsızlık hissedip niye şunu yapmadım diyorsun ya da duyarsızlaşıp avukatlıktan uzaklaşıyorsun.
Old 09-10-2011, 08:49   #32
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İğneyi kendimize...

Alıntı:
efekankaptan
Alıntı:
...Yine bir büroda çalışan arkadaşım benden rica ettim ve maaş haczi talebi hakkında işlemi daha önce yapılan dosyanın müzekkeresi yazılmadığı için müzekkeresini de biz yazarak imzalatmak üzere icra dairesinden içeri girdim.

Sayın efekankaptan,

Başarı, meslekte gelinen nokta değil! O noktaya gelinceye kadar çekilen zorlukların toplamıdır.

Mevzuat:

1136 s.Avukatlık Kanunu
STAJIN YAPILMASI VE STAJİYERİN ÖDEVLERİ
Madde 23 /2
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.

STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.15) Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 1136 - 19.3.1969
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 19 Aralık 2001 - Sayı: 24615

Stajyerin Yapabileceği İşler
Madde 19- Stajyer, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı oluru ile onun gözetim ve sorumluluğu altında, sulh hukuk, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden adının silinmesi ile sona erer.
Stajyer, yanında staj yaptığı avukatın yazılı oluru ile dava dosyalarından fotokopi ve benzeri yollarla örnek alabilir.
Stajyer ayrıca vekaletname veya yazılı olur olmaksızın, dava ve takip dosyalarını inceleyebilir.

Değerlendirme:

1.Bireysel ilişkiler,saygı,sevgi,empati,sempati...

2.Kural,kuraldır."İmzalatmak" bir iştir,işlemdir.

3."Avukatın yazılı muvafakati" olmadan... "Arkadaşın ricası"... ile işlem yapılması!

4.İcra müdürü,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam" demiş olsaydı...

5.Ve siz de arkadaşınıza,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam"
demiş olsaydınız.

Sonuç:
"Hem zarfına hem mazrufuna"...

Sayın efekankaptan,

Karşılaştığımız her insan, bizim için eğitmendir.
Her insan, diğerinin öğrencisi ve öğretmenidir.
Kolay gelsin.

Hepinize sevgiler
Old 09-10-2011, 22:03   #33
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın efekankaptan,

Başarı, meslekte gelinen nokta değil! O noktaya gelinceye kadar çekilen zorlukların toplamıdır.

Mevzuat:

1136 s.Avukatlık Kanunu
STAJIN YAPILMASI VE STAJİYERİN ÖDEVLERİ
Madde 23 /2
Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar.

STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.15) Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği
Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 1136 - 19.3.1969
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 19 Aralık 2001 - Sayı: 24615

Stajyerin Yapabileceği İşler
Madde 19- Stajyer, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı oluru ile onun gözetim ve sorumluluğu altında, sulh hukuk, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilir.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden adının silinmesi ile sona erer.
Stajyer, yanında staj yaptığı avukatın yazılı oluru ile dava dosyalarından fotokopi ve benzeri yollarla örnek alabilir.
Stajyer ayrıca vekaletname veya yazılı olur olmaksızın, dava ve takip dosyalarını inceleyebilir.

Değerlendirme:

1.Bireysel ilişkiler,saygı,sevgi,empati,sempati...

2.Kural,kuraldır."İmzalatmak" bir iştir,işlemdir.

3."Avukatın yazılı muvafakati" olmadan... "Arkadaşın ricası"... ile işlem yapılması!

4.İcra müdürü,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam" demiş olsaydı...

5.Ve siz de arkadaşınıza,"Avukatın yazılı muvafakati yoksa, yapamam"
demiş olsaydınız.

Sonuç:
"Hem zarfına hem mazrufuna"...

Sayın efekankaptan,

Karşılaştığımız her insan, bizim için eğitmendir.
Her insan, diğerinin öğrencisi ve öğretmenidir.
Kolay gelsin.

Hepinize sevgiler

Sayın Metin,

Meslektaşımıza mevzuata ve pozitif hukuka bağlılığı telkin eden mesajınıza katılmakla birlikte,

Sayın efekankaptan'ın bahsettiği olay, mevzuatın da üstünde olan şeylere ilişkindir! kanısındayım...

O icra memurları, günde kaç tane müzekkereye imza atıyor biliyoruz! Mesele, sosyalite, hümanite ve barışıklık sorunudur, mevzuat değil esasen...

Saygılar.
Old 10-10-2011, 08:46   #34
üye38190

Çözüm

Öncelikle geçmiş olsun..Ancak bu tür durumlar genellikle birçok meslektaşımızın başına geliyor. Evet meslektaşlarımızda ilgili icra dairesiyle çalıştığından, tutunak tutarak ya da şikayette bulunarak yasal bir süreç başlatmıyor.Tabii şikayet edilenlerin de kaç tanesine uygun bir ceza veriliyor onu da araştırmak lazım..Yapılacak şey, bu ilk gün travmasını atlatarak mesleğinizi sevmeniz..Çünkü hergün böyle olmayacak, bu mesleğin güzel tarafları da var..Unutulmamalı ki onları bu hale sokan da meslektaşlarımız..Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi