Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İntihar edene de avukat atanmalı mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2008, 17:06   #1
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan İntihar edene de avukat atanmalı mıdır?

Bir yakınımız intihar etti ve savcılar, polisler vs.. olay yeri incelemesi, adli muayene ve derken soruşturma başladı. Basit bir intihar olayı olmasına rağmen ifade alma veya sorgu olmadığı gerekçesi ile uygulamada bu kişilere avukat atanmamaktadır. Sizce de yapılan bu uygulama doğru mudur? Bu kişinin siyasi bağlantıları olduğu ve geçmişte siyasi nedenlerle hapis yattığı gözönünde tutulacak olursa bu kişi gerçekten intihar mı etmiştir? Bunu kim soruşturabilir? Kaldı ki bu kişiyi kim savunabilir? Savunan biri olsa bile manevi işkencenin ispatı mümkün olabilir mi? Herkese avukat ama neye göre?
Old 11-06-2008, 10:10   #2
aturantorun

merhabalar meslektaşım..aslında herşeyden önemli ve hukukun kimliği öz dinamizmi açısından can alıcı bir soru tartışma alanı bu..nasıl ki normal yoldan öldürülen birinin mağdur olması dolayısıyla kendisini bir ceza yargılamasında avukat savunabiliyorsa yaşamını kendi iradesiyle(?) sonlandıran bir insan içinde aynı hususun geçerli olması gerektiği kanısındayım.bana göre ölü ya da diri herkesin savunulmaya hakkı ve ihtiyacı vardır?manevi işkence konusuna gelince burada işte hukuki bir olgunluk ve meşruiyetten yoksun olduğumuzu itiraf edebilirim.saygılar.
Old 15-06-2008, 13:47   #3
wellan

Varsayılan intihar ve müdafii atanması..

Sayın ekşi öncelikle bu konuyu açmış olduğunuz için size çok teşekkür ederim ve ne yazıkki Türkiyenin hukuk dünyasında kanayan yaralarından birisi olarak görüyorum çünkü denildiği üzere Adli Tıptan gelen rapora göre ve Kolluk tarafından olay incelemesi adı altında yapılan tetkiklerden sonra işin hukuki boyutu ilerlemeye başlıyor ve çok haklı olaak belirttiğiniz gibi intihar olgusu bağlamında tam olarak araştırılmıyor ve bu konunun üstüne gidlmiyor ve aynı sebeble 5237 sayılı T.C.K da İntihara Yönlendirme ayrı bir suç tipi olarak Kanunumuzun özel bölümünde düzenlenmiş bulunmaktadır ve bu sebeble avukat atanmayı geçtik;daha ciddi olarak Cymhuriyet Savcıları(C.M.K.160) bağlamında kollukla işbirliği halinde bu duurmu araştırıp iddaname düzenleyip hukukun yegane amacı olan adalate ulaşmaları gerektiğini düşünüyorum ve en azından yargılamalardada ölen kişi hakkında müdafii atanması gerektiğini düşünüyorum ve Ceza Kanunumuzda hakaret suçu için söylenmiş olan bir özdeyişle bağlantılı olarak şu sözü hatırlatmak istiyorum:"En şerefsiz olan bir kişinin Ceza Kanunumuz bakımından korunmaaya değer bir menfaati vardır" bağlamında ölü kişiler açıısndan da ileriki safhalarında aynı kararlılık ve azim içinde sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum...saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi