Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu idaresine karşı dava?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-05-2008, 22:04   #1
av.özgekaya

Acil tapu idaresine karşı dava?

herkese iyi çalışmalar sayın meslektaşlarım? icra işlemleri sırasında bir dosyamdaki borcu kesinleştirdim ve tapuya haciz müzekkeresini imzalattım. ve elden takipli olmak üzere aldım. Ancak antalyada 4 adet tapu dairesi var. her mahallenin bağlı olduğu tapu farklı. ben hazırladığım haciz müzekkeresinde haciz konulacak tapunun mahalle, ada ve pafta numarasını belirttim ancak elden takipli olan yazıyı yanlış tapu dairesine vermişim. 1. tapuya bağlı haciz koymak istediğim gayrimenkul benim dosyaya 4. tapudan cevap geldi TMK md. 23 gereği reddolmuştur diye. ancak ben müzekkerede mahalle ada ve paftasını özellikle belirtmiştim. ben yanlış bir tapu dairesine vermiş olsam bile tek bir tapu kurumu olarak düşünüp de oradaki bu müzekkreyi alan memurun doğru tapuya göndermesi gerekmez miydi? ben dosyama gelen bu red cevabı üzerine yeniden bir tekid yazısı hazırladım ve bu sefer. doğru tapu dairesine gönderdim ancak bana gelen cevapta bu sefer önüme 6 kişinin geçmiş olduğunu gördüm. şimdi böyle bir durumda; elden takipli aldığım müzekkreyi yanlış tapu dairesine verdiğim için benim bir hatam var, ancak bu müzekkrenin doğru daireye gönderilmeyip bizde böyle bir mahalle yok diye red cevabı verilmesi tapu memurunun hatası değil mi? sonuçta tapu idaresi bir bütün değilmi? üstelik gayrimenkule dair bütün bilgileri belirtiyorum. böyle bir durumda tapuya karşı dava açsam acaba haciz sıramda bir değişiklik olur mu? sonuçta benim yanlış da olsa tapu dairesine müzekkreyi teslim ettiğim tarih belli? cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.......
Old 05-05-2008, 22:17   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Sizin tapuya müzekkereyi verdiğiniz tarih değil,tapunun haciz koyduğu tarih esas alınacaktır.Uygulamada taşınmazın kaçıncı bölge tapu sicil müdürlüğüne bağlı olduğu öğrenildikten sonra müzekkere alınmaktadır. Müzekkereyi yanlış tapu dairesine yazdırdığınızı öğrendikten sonra icra dosyasına tekrar talep açarak doğru tapuya gitmesini sağlayabilirdiniz. Ya da icra dosyasına taşınmazın sadece tapu bilgilerini vererek 4 bölge müdürlüğüne de müzekkere alabilirdiniz. Kaldı ki;tapuda kaç bölge olduğu internetten öğrenilebilir.

Sizden önce konduğunu belirttiğiniz hacizlerde muvazaa olduğu kanaatinde iseniz bunun çözüm yollarını araştırınız.
Old 05-05-2008, 22:27   #3
av.özgekaya

sayın meslektaşım sorun bu zaten ben doğru tapuya yazıyorum. yani müzekkerede 1. tapu yazıyor ama elden takipli olan müzekkereyi 4. tapuya veriyorum. elbette bir ilde kaç bölge olduğunu öğrenip müzekkre sayısını ona göre arttırabilirim ama, ada paftası belirtilmiş bir haciz müzakkeresinde üzerinde doğru bölge yazmasına rağmen o bölgeye göndermeyipte direkt reddetmek kolayına giden memurun hatası yok mu? böyle bir durumda ben tapu idaresine karşı asliye hukukta ne davası açabilirim acaba? önüme geçen kişiler için iyiniyet ilkeleri korunur mu? biliyorum durum biraz umutsuz...
Old 05-05-2008, 22:43   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Öncelikle mesajınızda bazı kısımları anlamadığımın belli olduğunu belirtmek isterim.

Tapu Sicil Müdürlükleri idare olup yapılan işlem idari işlemdir. İdarenin olumlu ya da olumsuz her türlü eylem ve işlemine karşı da dava açılabilir. Bu nedenle bir dava açarak müvekkilinizin hakkını aramak gerektiğinde; Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne izafeten yanlış işlemi yapan Müdürlüğe hitaben bir dilekçe veriniz. Dilekçede hacizlerden bahsederek idarenin hatası nedeniyle müvekkilinizin zarar gördüğünüzü de belirtiniz. Bu zararın sorumlularından tahsili için gerekli yasal hakların saklı tutulduğunu da belirtmeyi unutmayınız. Gerekli süre geçtikten sonra davanızı açınız ve yine yasal hakları saklı tutunuz.

Normal şartlarda diğer haciz alacaklılarının iyiniyetleri korunur ama sizin başvurunuz ya da davanız kabul edildiğinde kesin hüküm nedeniyle yapacakları başvuruların sonuçsuz kalacağını tahmin ediyorum.
Old 06-05-2008, 12:48   #5
Av. Reşit Altunışık

Ben anlattıklarınız doğrultusunda osmaniye meslektaşımız kadar ümitvar konuşamayacağım ama bence öncelikle 4. bölge tapuda konan 6 adet haczin tarihlerini dikkatlice inceleyin.Eğer sizin müzekkereyi yanlışlıkla verdiğiniz tarihle icra dairesine gelen cevap tarihi arasında geçen zaman aralığında verilmişse tapu dairelerinin çalışma esaslarını düzenleyen yönetmelik ve tebliğere bir göz atın. Eğer bu mevzuatta tapu görevlilerinin aynı il sınırları içerisinde farklı dairelere sehven teslim edildiği anlaşılan haciz müzekkerelerini iade etmeksizin ait olduğu tapu dairesine resen gönderilmesine yönelik hükümler var ise en azından müvekkilinizin zararını tahsile yönelik tazminat davası açabilirsiniz diye düşünüyorum ama bu dava neticesinde lehinize hüküm kurulsa dahi diğer 6 sıradaki haciz sahiplerinin sıralarının değişmesine neden olabileceğini düşünmüyorum.
Old 06-05-2008, 13:05   #6
halit pamuk

Bende Sayın Altunışık'a katılıyorum. İdare hatalı olsa dahi,üçüncü kişilere ait haciz sıraları değiştirilerek yeni bir düzenleme yapılmaz.(14. HUKUK DAİRESİ E. 2002/5566 K. 2002/6983 T. 17.10.2002)
Old 07-05-2008, 10:36   #7
av.özgekaya

bu tazminat davası adli yargının görev alanına girer öyle değil mi? asliye hukuk olması lazım bence.
Old 07-05-2008, 11:47   #8
Av. Reşit Altunışık

Özge hanım tapu kayıtlarının gerçeğe aykırı tutulması neticesinde açılacak davalar kusursuz sorumluluk esasına göre adli yargıda açılabiliyor ama sizin durum bundan biraz farklı,tam yargı davasına konu olur diye düşünüyorum ama emin değilim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi