Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İCRA MÜDÜRÜNÜN REDDİ usulü

Yanıt
Old 04-04-2007, 14:38   #1
av.suleyman

Varsayılan İCRA MÜDÜRÜNÜN REDDİ usulü

MERHABA,
İcra müdürünün reddi usulü nasıldır. Nasıl bir yol takip edilmelidir.Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. teşekkürler...
Old 04-04-2007, 15:44   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Doğrusu böyle bir usul olduğunu hiç duymamıştım..?
Old 04-04-2007, 15:53   #3
av.suleyman

Varsayılan mahkeme katibi bile red ediliyor

mahkeme katibinin bile reddi varsa, ki var. İcra müdürünün reddi olması gerekmez mi.?
Old 04-04-2007, 17:20   #4
Av.Ayse E.

benımde bıldıgım kadarı ile icra mudurlerını reddetmek hakkı yasada yok...ıcra mudurunun ıslemlerıne karsı sıkayet hakkı tanınmıs...ayrıca buna ılaveten IIK da memurun yapamayacagı ıslemler sayılmıs...ıcra muduru kendısının veya yakının ılgısı bulunan ıslemlerı yapamaz veya kendısı ıle akıt yapamaz vs...bunlarla ılgılı sıkayet edılebılınır ama red edılemez kanımca...ıyı calısmalar...
Old 17-04-2010, 21:58   #5
Executive Director

Alıntı:
Yazan Av.Ayse E.
benımde bıldıgım kadarı ile icra mudurlerını reddetmek hakkı yasada yok...ıcra mudurunun ıslemlerıne karsı sıkayet hakkı tanınmıs...ayrıca buna ılaveten IIK da memurun yapamayacagı ıslemler sayılmıs...ıcra muduru kendısının veya yakının ılgısı bulunan ıslemlerı yapamaz veya kendısı ıle akıt yapamaz vs...bunlarla ılgılı sıkayet edılebılınır ama red edılemez kanımca...ıyı calısmalar...

Aynı kanıdayım... Aksi halde yasa koyucu aşağıdaki maddelere icra memurunun reddini de koyardı.

İŞ GÖRMEKTEN MEMNUİYET :
Madde 10 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/6 md.)
İcra ve iflas işlerine bakan memur ve müstahdemler
1. Kendisinin,
2. Karı veya kocasının, nişanlısının yahut kan ve sıhri usul ve füruunun veya üçüncü derece dahil olmak üzere bu dereceye kadar olan kan ve sıhri civar hısımlarının,
3. Kanuni mümessili veya vekili yahut müstahdemi bulunduğu bir şahsın,
Menfaati olan işleri göremeyip derhal icra mahkemesine haber vermeye mecburdur. İcra mahkemesi müracaatı yerinde görürse o işi diğer bir memura, bulunmıyan yerlerde katiplerinden birine verir. *1*
İCRA MAHKEMESİ HAKİMİNİN REDDİ
Madde 10/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/7 md.;Değişik madde: 02/03/2005-5311 S.K./1.mad)
İcra mahkemesi hâkimi reddedildiği takdirde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunundaki hükümler uygulanır. Ret talebinde bulunan, dilekçesinde ret sebeplerini delilleri ile birlikte bildirmek zorundadır.
Ret talebinin reddi hakkındaki karara karşı istinaf yoluna başvurulması, hâkimin işe bakıp karar vermesine engel değildir. Ret talebinin reddi hakkındaki kararın kaldırılması hâlinde reddedilen hâkimin verdiği karar yerine getirilmez. Bu durumda dosya, bölge adliye mahkemesince icra mahkemesinin başka bir dairesine, o yerde icra mahkemesinin başka bir dairesi yoksa en yakın icra mahkemesine gönderilir. 40 ıncı madde hükümleri kıyas yoluyla uygulanır.
MEMNU İŞLER :
Madde 11 - Tetkik vazifesini gören hakimler ve icra ve iflas memur ve müstahdemleri, dairelerince takip edilmekte olan bir alacak veya satılmakta bulunan bir şey hakkında kiminle olursa olsun kendileri veya başkaları hesaplarına bir akit yapamazlar. Yaparlarsa hükümsüzdür.
Old 18-04-2010, 00:59   #6
mercury

Malesef icra müdürünün reddi usulü yasamızda yok.

Bence İcra Müdürünü bağlı olduğu İcra Mahkemesine dilekçe ile şikayet edin. Yanlış anlamayın sakın; icra müdürünün işlemini demiyorum, bizzat icra müdürünün kendisini diyorum.
Old 23-04-2010, 22:03   #7
Executive Director

Alıntı:
Yazan mercury
Malesef icra müdürünün reddi usulü yasamızda yok.

Bence İcra Müdürünü bağlı olduğu İcra Mahkemesine dilekçe ile şikayet edin. Yanlış anlamayın sakın; icra müdürünün işlemini demiyorum, bizzat icra müdürünün kendisini diyorum.

mercury,
Tabii bu husus pek profesyonelce bir yol olmamakla birlikte değerlendirilebilecek bir seçenektir.
Ancak kanıtlanamayacak hususlarda insanları itham etmek, zan altında bırakmak şık bir tutum olmayıp, o insanların aklanması sonucu bu kez haksız ithamlarda bulunanlara karşı onların hukuka başvurması daha etkili sonuçlar doğurabilecektir. Ama arzu edilen sonuç bu değildir herhalde.
Kaldı ki başlığı açan arkadaşımızın neden yakındığı bile belli değilken, icra müdürünün şahsını şikayet fikrini ortaya atmanızın pek anlamlı bir bilgilendirme olmadığını düşünüyorum.
O yüzden doğru olanın her zaman olağan yasa yolunu tercih etmek olduğunu şiddetle tavsiye ederim.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi