Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira ilişkisinde yeni malikin hileli davranışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2007, 13:56   #1
Av.Bengü BAŞAR

Varsayılan kira ilişkisinde yeni malikin hileli davranışı

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Burada açıklayacağım olay maalesef benim başıma gelmiştir ve elim kolum bağlanmıştır.Şöyle ki,
15.3.2007 tarihinde hukuk bürosu olarak kullanılmak üzere emlak yatırım şirketi aracılığı bir gayrimenkul tarafımca kiralanmıştır.Sözkonusu gayrimenkul tarafımca temizlenmiş,boyası yapılmış ve kullanıma açılmıştır.Sonrasında 16.4.2007 tarihinde satış amaçlı gösterilmek üzere yine aynı emlakçı tarafından içeriye müşteri getirilmiş ve bu durum tarafımca emlakçıya imzalatılmak suretiyle delil olarak yazıya dökülmüştür.16/5/2007 tarihinde ise yeni malik olduğunu iddia eden şahıs ofisime gelmiştir.Ancak söz konusu şahsın emlakçıda çalıştığından şüphelenmiş ve konuşması için kendisine üstü kapalı sözler sarf etmiştim.Sonrasında ise güçlü bir kadın olduğunu söylemek suretiyle beni tehdit etmiştir.Bunun üzerine kadını ofisimden kovmuş ihtar çekmesini söyledim.Sonradansa bu şahsın internetten o emlakçıda çalıştığını tespit ettim.Tapuya baktığımda ise kadın gayrimenkulü 8/5/2007 de satın almış gözükmektedir ama 16/5/2007 itibarıyla satış ilanı verilmiştir.Ticaret odasından emlakçılık yapan şirketin bunu yapmaya yetkisi olduğunu öğrendiğim için şikayet edemiyorum.Tahliye talepleri olduğu takdirde ise M.K.2 e dayanıp çıkmayacağım ama yaptıklarının yanlarına kalmasını istemediğimden dolayı başka ne yapabilirim?Fatura verilmemişti acaba maliyeye şikayet edebilir miyim?Ve yine burada eski malike manevi tazminat davası açsam kazanabilirmiyim? Çünkü olaylardan anladığım kadarıyla amaç,daireyi bize temizletip bakımlı hale getirdikten sonra satışa sunmaktı ve yaklaşık 1,5 aydır sürekli uykularım kaçıyor,tedirgin ediliyorum.Kaldı ki kendi ofisimde tehdit ediliyorum vs.Manevi açıdan bu anlamda ihlal edilen bir menfaatim olduğu açık ancak uygulamada kazanma şansım ne kadardır?Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler
Old 21-05-2007, 14:35   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Bengü BAŞAR,

Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Yeni malik tarafından sürelere uymak koşuluyla(Henüz ihtarname keşide edilmemiş sanırım)ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açılsa da; ihtiyacın samimi olduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Yeni malikin, emlakçının yanında çalıştığını kanıtlamanız halinde sizin lehinize iyi bir kanıt olacaktır. Malumunuz bu tür davalar İstanbul Mahkemelerinde en az 1,5-2 yıl sürmektedir. Davayı kaybetme ihtimalinizi değerlendirelim.Cebri icra yoluyla tahliye edilme sürecini de işin içine sokarsak, mecurda 2 yılı aşkın bir süre oturmaya devam edersiniz.

Siz mecuru boşalttıktan sonra, 6570 S.Y nın 15 ve 16 ıncı maddesi gereğince yeni malik 3 yıl süreyle bir başkasına kiraya veremeyecektir. Verirse cezai sonuçlarına katlanacaktır. Kiraya vermeye cesaret edemezse 3 yıl mecuru boş tutacaktır. Bu onlar için hiç de karlı bir davranış olmayacaktır. Muhtemelen olayın takibini yarı yolda bırakacaklardır. Dirayetli olursanız, bu savaştan galip çıkarsınız.

Aksini düşünelim. Siz tahliye olduktan sonra 3 yıl içinde bir başkasına kiraya verirse, hem ceza(6 Ay-1 yıl hapis; 3 yıllık kira tutarı kadar para cezası)davası hem de sizin sorunuzda sorduğunuz maddi ve manevi tazminat davası ile karşılaşacaktır.

Yukarıdaki açıklamalardan sonra, şimdi bir tazminat davası açabilir misiniz? Kanaatimce yaptığınız masraflara ilişkin bir dava açarsanız, kazanma şansınız yok. Çünkü halen mecurda oturuyorsunuz; bir zararınız söz konusu değildir.Yeni malik belki hiç tahliye davası açmadan kiracılığınızı tanıyacaktır.Son cümleye itiraz edeceksiniz ama, siz davayı hemen açtığınızda, bu ihtimal mevcut olacağı için; hukuki menfaatiniz olmayacaktır. kaldı ki, kira kontratına bu masrafların kiralayandan alınacağına dair bir hüküm koymuş olamazsınız. Dolayısıyla eski malike maddi ve manevi tazminat davası açamazsınız.

Tehdit ediliyorsanız, dilekçe ile savcılığa müracaat edebilirsiniz.

Fatura verilmediği için vergi dairesine şikayet edebilirsiniz.

Mecuru yeni alıcıların görmesine izin vermeyebilirsiniz.

Yapılacak en mantıklı iş; soğukkanlılığınızı korumak, hukukun arkanızda olduğunu bilmek, sabırlı olmaktır.

Saygılarımla
Old 23-05-2007, 16:12   #3
Av.Bengü BAŞAR

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler.gayrimenkulü alan kişi emlak şirketinin ortağı çıktı.Muhtemelen burayı ölü bir fiyata aldılar ve karlı bir şekilde satacaklar.Şu aşamada zararım maddi anlamda yok ama manevi açıdan eski malike tazminat davası açarsam kazanabilir miyim uygulama açısından bunu merak etmekteyim.Son olarak anladığım kadarıyla zaten amaç, iyi bir alıcı bulana kadar beni burada tutmak ve sonrasında başkasının başına bela etmek.Çünkü yeni malik benimle yeni kontrat imzaladı ki kontrat başlangıcını haziran ayı itibarıyla yaptım.Çıkartma gayesi olsaydı kira döneminin bitiminde tahliye davası açardı bir bahaneyle.Bir de açıkcası tahliye davasının uygulamada ne kadar süreceğini tam olarak kestiremiyordum.Bu anlamda cevabınız için teşekkürler yeniden.Saygılarımla
Old 23-05-2007, 16:20   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bengü BAŞAR
gayrimenkulü alan kişi emlak şirketinin ortağı çıktı..

Yeni malikin ihtiyacının samimi olmadığına bir kanıt.

Alıntı:
Şu aşamada zararım maddi anlamda yok ama manevi açıdan eski malike tazminat davası açarsam kazanabilir miyim uygulama açısından bunu merak etmekteyim..

Kazanamazsınız. İlk mesajımda açıklamıştım.

Alıntı:
Çünkü yeni malik benimle yeni kontrat imzaladı ki kontrat başlangıcını haziran ayı itibarıyla yaptım.Çıkartma gayesi olsaydı kira döneminin bitiminde tahliye davası açardı bir bahaneyle

Haziran 2007 henüz gelmedi. Bu yılı da atlatırsanız, mesele yok.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi