Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyelerin kapatılması-acil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2008, 10:23   #1
Neslihan

Varsayılan Belediyelerin kapatılması-acil

Sayın meslektaşlarım, iyi çalışmalar diliyorum
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Belediyelerin kapatılması ile ilgili yasa malumunuz. Anayasa mahkemesinde yasanın iptali için dava açıldı. Kapatılması istenen belediyelerin yapması gereken, yada açması gereken bir dava varmıdır bu kapatmaya karşı? Bu soruyu sorduğum için üzgünüm çünkü yasanın iptali için kimlerin dava açma yetkisi olduğunu, bu konuda belediyelerin bireysel bir başvuru hakkı olmadığını biliyorum.
Ancak, ortalıkta bir furya dönüyor, belediyelerin dava açması lazım diye, hatta bu konuda belediyelere hukuki hizmet verip dava açma konusunda teklifler bile sunuluyor. Belki benim yaşadığım yerde kapatılıyor diye duygusal düşünüyor olabilirim. Lütfen bu konuda bilginiz varsa veya açılmış bir davadan haberdar iseniz benimle paylaşırmısınız?
Saygılarımla....
Old 13-05-2008, 14:52   #2
Armağan Konyalı

Belediyelerin kapatılması kanun ile olduğundan, kanunun iptali için ancak Anayasa Mahkemesi'ne başvurulabileceğinden, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hakkı olanlar arasında Belediyeler bulunmadığından müsterih olmanız umuduyla saygılarımı sunarım.
Old 14-05-2008, 09:07   #3
Neslihan

çok teşekkür ederim sayın üstadım. Bende öyle biliyorum ancak, kanun iptal edilirse, iptal kararı geriye yürümeyeceğinden, belediyelerin başvurması gerekiyormuş güya..ben de kendimi sorguluyordum nerde eksiğim var diye. Yine de bu dava açanların nereye ne davası açtığını çok merak ediyorum.. içten teşekkür ve saygılarımla...
Old 14-05-2008, 09:45   #4
tuval2310

Sayın Neslihan ,

Benim tanıdığım bir belediye başkanı geçenlerde idare mahkemesinde dava açtı (ayrıntılar hakkında çok bilgim yok ) , ama tam olarak emin olmamakla birlikte sanıyorum ki o Türkiye İstatistik Kurumuna yöneltti husumeti.Çünkü sadece 17 kişi eksik olduğu için belediye kapatılacak ve orada ikamet ettiği halde nüfus sayımı yapılırken evlerinde olmadıkları için sayılmayan insanlar var.Bu insanların sayısı da 17'den fazlaymış..Yani aslında bu durumda nüfus gerekçesiyle kapatma şartı gerçekleşmemiş oluyor.Ama nasıl bir yol izlenecek , karar nasıl çıkacak çıktıktan sonra ne olacak bilemiyorum.
Belki sizin de duyduğunuz ama bilemediğiniz dava , bu bahsettiğim dava olabilir..
Saygılar
Old 14-05-2008, 13:55   #5
Armağan Konyalı

Belki aşağıda sunduğum Anayasa maddesine dayanılarak açılmış bulunan davada Anayasa'ya aykırılık ileri sürülebilir. Ama sırf aykırılığı ileri sürmek için hiç yoktan dava açılmasının kanuna karşı hile olacağını düşünüyorum.

Anayasa
ANAYASAYA AYKIRILIĞIN DİĞER MAHKEMELERDE İLERİ SÜRÜLMESİ
MADDE 152 - Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddî olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır.
Mahkeme, Anayasaya aykırılık iddiasını ciddî görmezse bu iddia temyiz merciince esas hükümle birlikte karara bağlanır.
Anayasa Mahkemesi, işin kendisine gelişinden başlamak üzerebeş ay içinde kararını verir ve açıklar. Bu süre içinde karar verilmezse mahkeme davayı yürürlükteki kanun hükümlerine göre sonuçlandırır. Ancak, Anayasa Mahkemesinin kararı, esas hakkındaki karar kesinleşinceye kadar gelirse, mahkeme buna uymak zorundadır.
Anayasa Mahkemesinin işin esasına girerek verdiği red kararının Resmî Gazetede yayımlanmasından sonra on yıl geçmedikçe aynı kanun hükmünün Anayasaya aykırılığı iddiasıyla tekrar başvuruda bulunulamaz.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi