Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Ülkemizdeki Hukuk Fakültelerinin Sayısı Hakkında Ne düşünüyorsunuz?
İhtiyaçtan fazla 427 89,33%
İhtiyaçtan az 24 5,02%
İhtiyaç kadar 20 4,18%
Kararsız 7 1,46%
Oy Verenler: 478. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 158)

Her Üniversiteye bir Hukuk Fakültesi Kampanyası

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 4,33 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-04-2007, 12:43   #31
SMK38

her il her ilçe yetmez her köye yapalım(!)
hukukçuların daha fazla üniversiteye değil kalifiye hukuk akademisyenine ihtiyaçları var
akdeniz üniversitesi hukuk fakültesi yeni yeni eksiklerini tamamladı
telekonferansla dahi dersler oldu kardeş üniversitelerden değerli hocalarımız geldi derslerimize halen de gelmekteler yeni açılan üniversitelerde ders verecek yeterli hocamız var mı binaları yapmakla bitmiyor iş hala anlayamadılar olan bize oluyor bir üniversite daha bir fakülte daha derken tüm kaliteyi yok ediyorlar farkında değiller
Old 09-04-2007, 10:20   #32
av_ispir

Bizler ticaret yapmıyoruz sayın meslektaşlarım. Kapıdan Boşanmaya kaça bakıyorsun diye giren insanlar artmaya başladı. Mevcut Hukuk Fakültelerinden kadrosu yetersiz olanların kapanması gerekliliğinin tartışılması gerekirken yeni açılana destek garip doğrusu. Artık kendimizi karar ve iddia makamları ile birlikte görmüyoruz galiba. Savunma nerede? Katibe yağ çeken, fotokopi almak için saatlerce bekletilen, hakimlerin ciddiye almadığı bir meslek grubu haline geldik. Önümüzdeki 5 yılda 10.000 Mezun daha geliyor. Bu arkadaşlar sizce hukuk üretebilecekler mi?Yoksa tamamen ekmek kavgası mücadelesi mi verecekler?Yargıtay kararlarının değişimi nedense yine Yargıtay ın kendi içerisinde oluyor. Yerel mahkemelerin hakimlerin ve bizlerin buna pek katkısı olmamaya başladı. Üretkenlik bitti. Şablon kararı alıp mantığımıza ve yorumlarımıza ters te düşse davalarımızın üzerine koyuyoruz. Bir an önce bir çözüm bulunmalı. Belki de sınav bir çözümdü.
Old 09-04-2007, 11:16   #33
özge_law

Milli Eğitimde öğretmen sıkıntısının olduğu günümüz türkiyesinde zaten her yıl binlerce mezun veren hukuk fakültelerinin neden hala SAYICA bu kadar artırılmak istendiğini anlamış değilim(altında yatan siyasi nedenleri görmezlikten gelemiyoruz) var olan hukuk fakültelerimizin nitelik olarak yapılandırma yoluna gitmektense nicelik olarak artırmak sanırım işin kolayı.biz hala vakıf üniversitelerinin sayısı,kalitesi hakkında tartışıp duralım..mantar gibi biten yeni fakültelerimiz gündemi bir süre işgal edecek..buna birileri DUR demeli..baba beni okual gönder kampanyası gibi olacak,korkuyorum
Old 09-04-2007, 13:23   #34
Av. BNK

Hukuk Fakültelerinin 2/3'si kapatılmalı. Bu gün Ankara Barosu'da 2500 stajyer avukat var. Kaç tane işsiz avukat olduğunu hiç sormayın.

Kapatmaya özel üniversitelerden başlanmalı çünkü para tuzağı haline getirdikleri üniversitelerde en kolay kurulan fakülte hukuk. Bir salon, beş on sandalye ve bir kaç anlaşmalı hukuk öğretim üyesi oldu sana fakülte gelsin paralar.

Siyasal Bilgiler fakültelerinin de kapatılmasını savunuyorum. Çünkü buradan mezun olanların yaptıkları bütün işler hukuk nosyonu gerektiriyor.
Old 09-04-2007, 15:04   #35
Av.Selim Balku

* Hukuk mezunlarının sayısı çok değil, hukuka başvuranların sayısı az...

*Avukatların iş bulamamasının sebebi avukat sayısının çok olmasından değil, ülke ekonomisinin zayıf olmasından...

*Hukuk fakültelerinin çoğalması işsiz sayısını çoğaltmıyor, var olan işsizlerin niteliklerini değiştiriyor...

Bu anlamda üniversite mezunu olmayan işsiz yerine üniversite muzunu işsizi yeğlerim...

***Hukuk fakülteleri, avukat, hakim, savcı, öğretim görevlisi mezun etmez, fakülteler öğrenim yeridir, hukukçu mezun eder, hukuk fakülteleri, meslek eğitimi vermez, mesleğe hazırlamaz, hazırlamak zorundada değildir...

Sonuç olarak ülkemizde yeni bir hukuk fakültesi kurulması umulan ve beklenilen bir olaydır sevindiricidir. Sorun hukuk fakültesi açma değil, ekonomik sorundur, bütçeden ek bir yatırımla bu sorunlar halledilir kannatindeyim...
Old 09-04-2007, 16:52   #36
av.egemen

Kişisel düşünceme göre; bir ülkede hukuk, tıp ve eğitim fakültelerine ayrı bir bakış açısıyla yakşılmalı, buralara, nitelikli ve mesleğinin onurunu, önemini taşıyablicek insanlar yerleştirilmeli.Eğer gereğinden fazla "hukukçu" iş sektörüne atılırsa -ki her geçen gün bu durum artarak devam etmektedir- önce hukukçular, "hukuk adamı" olmaktan çıkarlar, daha sonra toplumun bizlere bakış açısı değişir ve en son da düşünmek dahi istemediğim noktalrda kendimize yer buluruz.Doğmuş ve ilerde büyüyek gelişeceği belli olan maddi sorunlarımız da cabası! Eskiden seçkin bir meslek grubu olan avukatlık mesleği, artık iyiden iyiye bu imajından uzaklaşmamakta mıdır sizce?
Old 09-04-2007, 19:13   #37
Av.ZekiÖZSOY

Gelişmiş ülkelerde fakülte bitirmek kültür amaçlıdır ben bu işi meslek olarak görmek zorundayım. Hukukçu açığı yok ülkede fazlasıyla var asıl sorunda birden artması bu kadar hukuk fakültesinin . İş bu da değil ne kadar çok mezun olduğu farketmez iyi olan kazanır evet ama kime sorsanız mutlaka tanıdığı hatta avukat bir akrabası var. Nicelik artıkça nitelik düşer.
Old 09-04-2007, 21:19   #38
SMK38

Ben iyi yetişmiş işsiz olmak istemiyorum fakülteye gidip 2 haftada bir bari bu hafta gelsin diye hoca yolu gözlemek istemiyorum kanunları kitapları okuyup hukuğu kendi başıma öğrenmeye çalışmak istemiyorum hukuk çok yönlü düşünme gerektirir farklı düşüncelerle karşılaşmak kendimi sınamak seminerlerle konferanslarlka bilgimi derinleştirmek istiyorum çoğu devlet üniversitesi hukuk fakültesi öğrencilerinden bu sıradan istekler çalındı
hukuk fakültesi sayısını artırmak yalnızca mutsuz ve hayal kırıklığına uğramış kişileri ve siyasi oyuncak olmuş konuların sayısını artırır
Old 09-04-2007, 22:43   #39
Av.M.Yücel

Sn. Av.ÖZ'e katılıyorum. Hatta kayıtlı işsizler arasında yapılacak kur'a ile kendilerine "avukat" ünvanı verilebilir. Böylelikle işsizliğe de kısayoldan çare bulunur. İşsizlik azalır, ülke kalkınır.
Old 09-04-2007, 23:09   #40
Cest la vie

Tekrar soylemek istiyorum, Cukurova Universitesi'nde hukuk acilmasi, 1999'dan beri (Kayseri Hukuk ve diger bir cok hukuk fakultesinden once) kararlastirilan ve beklemede olan birseydi.
Su an gerek egitimi, gerek kampusu acisindan, en iyi ilk 4 universite icerisinde yer alan Cukurova Universitesi, bunu coktan hak ediyordu ve acikcasi ben acildigi icin memnunum.
Evet, cok fazla hukuk fakultesi var, kabul cok fazla hukuk mezunu var ama bu zamana kadar kaliteyi yuksekte tutmayi basarmis Cukurova Universitesi, bu kadar elestiriyi hak etmiyor diye dusunuyorum.
Ayrica gelen ogretim uyeleri, 1998'den beri ayakta kalmaya, mumkun oldugunca kaliteli hoca getirmeye calisan ancak tasrada sayildigi icin bu konuda zorlanan Cag Universitesinin de isine yarayacak. Her iki universite de, Adana'ya, ya da Akdeniz Bolgesine cekilen hocalardan faydalanacak ve boylece daha iyi hukukcular yetisecek.
Su an universite sinavina her yil 1 bucuk milyona yakin ogrenci giriyor, bunlardan 200bini anca yerlestirilebiliyor(o da ozeller ve iki yilliklarla anca bu kadar sayi).
Sizce asil haksizlik burda yatmiyor mu? Bizim cocuklarimiz ilkokuldan itibaren amansiz bir yarisa itiliyor, ancak yine de dortte birinden cogu eleniyor, umutlarini kaybediyor, bunalima giriyor. Yazik degil mi?
Hem genc, imkan verilmeyen beyinlere yazik, hem de egitimsiz gencligi olan ulkemize yazik.
Issiz oyle de issiz, boyle de issiz. Bu da kalkinmamanin etkisi, insanlarin da degil.
Egitimli nufus cogalacak ki, kalkinma artacak, kalkinma artacak ki is alanlari buyuyecek...

Bir diger konu akademisyen eksikligi. Akademisyen olmak demek, az paraya gunlerini, gecelerini verip, yaslandiktan sonra kendine gelmek, hayata yeniden gozlerini acmak demek. O kadar yanlis var ki, neyin neresinden tutup duzelteceksin! Elestirmekle olmusyor bazi seyler sadece. Akademisyenligi genclikte de kiymetli hale getir, basarili ogrencileri mumkun mertebe akademik egitime cekmeye calis, ALES males ile sartlarini zorlastiracagina ya da yillarca kullanip sonra kadro vermeden basindan atacagina 'deger' ver, mezunlar tarafindan cazip ama olunabilmek icin yarisilan ve en iyilerin elendigi hale getir, ondan sonra 30 tane daha universite de acsan zarar gormezsin, bu kadar elestiri de almazsin. Aksine her yil daha fazla 'genc beyin'i yerlestirebilirsin, egitimli beyinlerle toplumun civisini de uste cekersin, kendimizi bildik bileli 'gelismekte olan devlet' tanimlamasindan da belki kurtulur, 'gelismis ulke' seviyesine ulasirsin.

Aaah ah!
Sadece kamburu elestirmek, her yil hepten curuk meyve veren agacin sadece meyvelerini toplayip atarak o agacin iyilesecegini dusunmek bize yakisir mi? Sorun agacin kokunde!
Old 10-04-2007, 08:41   #41
Av. Canan

Hala gerçek sorunun farkına varamamış insanların olması çok üzücü zaten sorunun temelinde çok fazla hukuk fakültesi açılması yok mu üstelik özel üniversiteler de ayrı bir mesele .Ortalıkta avukattan çok ne var ki halkın gözünde hiçbir saygınlığımız kalmadı.. Geçen gün durşmamı beklerken mahkeme salonunda bir şahıs hakim istersen bunları bir avukata danış dediğinde adam hakime avukattan çok ne var istersem tutarım şunlardan birini diye duruşmasını bekleyen bizleri gösterdi. İşte gerçek budur.
Old 10-04-2007, 13:04   #42
Av.Mehmet Yılmaz

Hukuk fakültesinin çok fazla olduğu doğru bir tespit. Zira biz girdiğimizde 7 tane vardı. Şimdilerde 28 i bulmuş yanlış bilmiyorsam.
Bir iki binadan oluşan üniversitelerde, Hukuk Fakültesi açıldığı da doğru. ÇÜnkü araç gereç ihtiyacı yok.Ağırlıklı olarak asistanlar ders veriyor.
Çukurova gibi önemli ve büyük bir üniversitenin bünyesinde Hukuk Fakültesinin olması da doğru ve çok geç verilmiş bir karar.
Her ne kadar aşırı fakülte açıldığı doğru ise de Çukurova Üniversitesinde açılan hukuk fakültesini ayrı tutmamız gerekiyor.Burada çöple samanın karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum.
Old 10-04-2007, 13:16   #43
Av. BNK

Sayısı 28 değil daha fazla. En son 36 diye duydum.
Old 10-04-2007, 13:35   #45
haklaw

Ben sürücü kursu açmakla hukuk fakültesi açmak aynı prosedüre bağlansın derim.
Ya da paralı askerlik gibi 20000$ verene diploma versinler.Ne lüzumu var vakit kaybetmenin değil mi!
Old 10-04-2007, 14:58   #46
Av.Orhan Kaya

her ile her ilçeye bir hukuk fakültesi açılması iyidir iyi...... Bu demektirki sıra köylere de gelecek.Köyümüzün ilçe olmasını istiyoduk. Şimdi vaz geçtik. Baktık daha kolay hukuk fakültesi isteriz. İlçe olması ile en fazla 20 memurun katkısı olur fakat bir hukuk fakültesi en az 300 öğrenci, 300 harcayan kişi demek. Mezun olduklarında ne yapacaklarından bize ne
Old 10-04-2007, 18:20   #47
Av.L. Şahin

Varsayılan yorum farkı

Değerli meslektaşlarım, ülkemizde hukukçu sayısının fazla olması birçoğunuzunda söylediği gibi adaletin sağlanması hususunda mutlak bir veri değildir. Yani hukukçu sayısının adaletin sağlanması ile doğru orantılı olduğunu söylemek yanlış olur. Fakat bu hukukçu veya konumuzla ilgili olarak hukuk fakültesi sayısının artırılmasına engel değildir. Her yeni şeyin bir acemilik dönemi olduğundan ilk zamanlar bunlarla ilgili sıkıntı yaşanabilir. Takdir edersiniz ki ülkemizde adaletin sağlanması konusunda en önemli sıkıntı hakim ve savcıların sayı olarak yetersiz olmalarından kaynaklanmaktadır. Öğretim görevlilerinin sayılarının yetersizliği tartışmasızdır. Ancak fakülteyi bitiren birçok hukukçu da gelirinin tatmin edici olmasından dolayı avukatlık mesleğini seçmekte, bunun sonucu da öğretim görevlisi sayısıda yeterli gelmemekte. Yani ben derim ki: hukukçuluk mesleğini bu hale getiren de bizleriz,bu düzeye çıkaran da...adaletin sağlanmasını bir yaşam tarzı haline getirmeyip elimizi taşın altına koymazsak böyle gelmiş böyle gider.
Old 10-04-2007, 18:33   #48
Av.L. Şahin

Varsayılan yorum farkı

Avukat sayısının fazla olduğunu düşünen arkadaşlar ! illere göre avukat dağılımlarına baktınız mı hiç? Nüfüsü 1.5 milyona yakın olan Diyarbakırda sadece 500 avukat var. Oysa Ankara da yaklaşık 8000 avukat İstanbul da ise yaklaşık 28.000 avukat var. Hangi avukat sayısının fazlalığından bahsediyorsunuz. Ayrıca sözünü ettiğimiz konu donanımlı hukukçu yetiştirmekse lütfen söyleyin Ankara, İstanbul,Marmara gibi büyük devlet üniversitelerinde yılda birkaç kez okula gidip de hukuk fakültesini bitiren kaç tane avukat var. Bu okullardan mezun olan arkadaşlar lütfen alınmasın. Kastettiğim bu okulları veya öğrencileri eleştirmek değil. Çoğunda yer sıkıntısı olduğunu biliyorum. Bunun sonucu olarak da mevcut okullarda öğrenci sayısını artırmaktansa yeni derslikler veya fakülteler açkam daha mantıklı geliyor bana.
Old 10-04-2007, 18:37   #49
Av.L. Şahin

Varsayılan yorum farkı

Ayrıca şunu da vurgulamadan geçemeyeceğim ; bu ülkenin en az 15.000 hakim ve savcıya ihtiyacı var.Tabi burdan donanımsız olsun yeter ki bu kadar hakim savcı olsun gibi bir vurgu yapmıyorum. Saygılarımla...
Old 10-04-2007, 22:24   #50
Heybe Hukuk

Evet kesinlikle ülkemiz avukat sayısının coğrafi dağılımına bakılınca büyük bir dengesizlik olduğu tespitine ben de katılıyorum. Ancak daha çok hukuk fakültesinin açılmasının bu dengesizliğe çözüm olabileceği kanaatinde değilim. Okumak için tercih edilen fakültelerden mezun olunduktan sonra, memleketine dönmeyen gençliğimizin, memleketlerine dönememelerini de anlıyorum. Yine aynı temel soruna dönüyoruz yani. Ekonomi!!!

Üzerinde durmak istediğim bir husus daha var ki; hukuk gibi varlık sebebi, varlık amacı bu denli önemli bir bilim alanında verilecek eğitime kapının önünden her geçen kişinin katılımını da doğru görmüyorum. Bu bağlamda, özel üniversitelerin öğrenci alımlarını, özellikle hukuk gibi önemli fakülteler açısından doğru bulmuyorum. Bence belli bazı meslekler için seçilecek kişilerin o mesleğin icrası için gerekli nitelikler açısından özel bir seçim usulü ile belirlenmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu elbette devlet üniversiteleri için de geçerli.
Old 11-04-2007, 09:56   #51
haklaw

Sayın Av.L.Şahin ülkemizde öğretim görevlisi ve hakim-savcı açığı olduğu gerçek. Ancak, bunda bizim kabahatimiz olduğu sonucuna nasıl ulaştığınızı tam olarak anlayabilmiş değilim.Bildiğim kadarıyla avukatlar hakim-savcı kadro sayısını belirlemiyorlar.Aynı şekilde öğretim görevlisi sayısını da belirleyebileceklerini sanmıyorum.Zira, bir çok avukat arkadaş öğretim görevlisi olmayı ister; ama bunun için sadece çalışmanın yeterli olmadığını da gayet iyi bilir.
Ayrıca bunların vasıfsız hukukçu enflasyonu meydana getirmeye, bakkaliye ruhsatnamesi alır gibi avukatlık ruhsatnamesi alamya bir mazeret olabileceğini de sanmıyorum.
Old 11-04-2007, 10:44   #52
adlt-2007

Varsayılan Lütfen Bu yazıyı Çok Dikkatli Okuyun Ve Empati Kurun

Eğer bu yazacaklarım da Hukuk Fakültesi sayısının artırılası gerektiğini savunanları bu fikirlerinden vazgeçiremeyecekse artık benim diyeceğim bişey yok. Karışmıyorum artık ne yaparsanız yapın
Arkadaşlar Hukuk Fakültesinin çok mezun vermesi ; Hukukçuluk vasfına ,avukatlık meslsğine ve hukuk Fakültesi mezunları ile doldurulmaya çalışılan diğer mesleklere haksızlıktır. Ufacık menfaatlar için neden diretilir illa da fakülte sayısı artırılsın diye. Ben karşı görüşteki -ki bu arkadaşlarım çok ama çok büyük ihtimal serbest olarak Avukatlık mesleğini icra etmemiş ya da etmiyorlar -arkadaşlarıma şunu söylüyorum. Her Hukuk mezunu Hakim ya da savcı olabiliyor mu. OLamıyor değil mi ki olmamalı da yani. Kaymakam olabiliyor mu .Olamıyor ,olmaması da lazım, Noter,kurum avukatı,öğretim gürevlisi ...........Vs.Olamıyor değil mi ? E neden bu olamayanlar veya da OLMAK İSTEMEYENLER yani gönüllüler hemen serbest avukat olabiliyor? İşte sayının çokluğu yargının en önemli ayağı olan avukatlık mesleğini böyle olumsuz etkiliyor.Yeni ve bazen de eski avukatlar hakettiği maddi ve manevi saygınlığı bu yüzden göremiyor. Hakim ve savcı açığı varmış inanmıyorum .Kaldırsınlar sınavı yani Sözlü sınavı(Ki bu süzlü sınavın ne demek olduğunu herkes bilir ,hadi yazılıyı anladık bilgi yeterliliği sözlü sınav neyin yeterliliği acaba ? ) o zaman kalır mı açık maçık. Birsürü gönüllüsü var bu saygın mesleğin avukat camiası içinden. Onlardan daha iyi hakim ve savcı mı olur.Tecrübe ,bilgi ne desen var. E daha ne aranıyor anlamış değilim .Morpil mi acaba ? gereksiz yaş kriteri mi .....Saygılar
Old 11-04-2007, 11:42   #53
mineartun

Varsayılan avukatlık mesleği

ben hukuk fakultesine 1996 yılında kayıt oldum şu anda 6 yıllık avukatım ama bu 6 yılda çok şey değişti.Hukuk isteyen arkadaşlara yazıyorum bir daha düşünün...hukuk fakültesi kazanması en zor fakulteşlerden biri.ama ya mezun olunca hak ettiğimiz yere gelebiliyor muyuz sizce?hayır...neden bu uğraş?türkiye de her ilçede yüzlerce avukat varken vatandaş avukata artık eski değerini vermezken biz niye o kadar okuyup uğraşıp avukat olalaım ki?bir daha düşünün arkadaşlar...çok geç kalmadan
Old 11-04-2007, 13:36   #54
bilgin

Her işte olduğu gibi Hukuk Fakültesi açılıp açılmamasında populist davranılıyor.Önce bu memleketin ne kadar Hukukçuya ihtiyacı var, bu belirlenmeli, sonra açılacak fakültelerin araç,gereç özellikle öğretim üyesi alt yapısı iyi hazırlanmalı ,yoksa bakkal dükkanı gibi Hukuk Fakültesi ,kimseye yarar getirmez bilakis zararı olur.Bundan öncelikle adalet sistemi zarar görür.
Old 11-04-2007, 16:34   #55
haklaw

Sayın adlt-2007 söylediklerinize harfiyen katılıyorum.Ve bu forumda dahi hala daha fazla hukuk fakültesi açılması gerektiğini düşünenler varsa, başkaları ne yapmazki!
Hukuk fakültesi açmak en kolay iş galiba.Bir tabela, bir kaç sıra ve dört duvar kafi.Yoksa mantar gibi türemezdi böyle.Tabi tıp fakültesi açacak halleri yok ya; bir sürü alet edavat, ithal makineler vesaire.İşin ticaretine de, popilist politikalara da en uygun olanı hukuk fakültesi açmak.
Haksız rekabet denen kavram bizzat hakkın hukuk içine yerleştiriliyor.Binlerce mezun.Toplam 800 avukatın çalıştığı bir yerde her sene 80 ile 100 stajyer. Almanya'da avukatlık yapabilmek için sınava girildiğini ve alınacak avukat sayısının belirlenmiş olduğunu duymuştum.Daha öğrenceğimiz çok şey var.
Old 11-04-2007, 16:49   #56
Av.L. Şahin

Sayın av-yeliz benim vurgulamak istediğim husus kalitenin artması veya adaletin sağlanmasında hukuk fakültelerinin sayısının bir öneminin olmadığıdır. Ancak sizinde belirttiğiniz ve herkesinde katılacağını düşündüğüm sorun insanların çoğu ekonomik sebeplerle hukuk fakültesi yazmaktalar.Yani ekonomik olarak kazancının iyi olması insanları veya aileleri bu bölüme sevk etmekte hatta avukatlık mesleğini tercih etmekteler. Ve hatta neredeyse tanıdığım bir çok hukukçu avukat,hakim veya savcı olmak istemekteydi.Oysaki gerek bakanlıklar bünyesinde sadece hukukçulara özgü meslekler ve kadrolar açılmakta gerekse kaymakamlık gibi hukukçuların da olabileceği meslek grupları yer almaktadır.Bütün bunları göz önüne aldığımızda hukuk fakültelerinin abartıldığı kadar çok olmadığı sonucuna varılması gerektiği kanaatine varıyorum.Ayrıca belirttiğiniz diğer hususa katılıyorum.ABD'de hukuk fakültesi 3yıldır. Ancak hukuk fakültesine girmeden 4yıllık bir lisans programını tamamlamış olmak gerekiyor.Ayrıca hakim olmak için ise balirli bir süre avukatlık yapmış olmanız gerekiyor. Ülkemizde de buna benzer uygulamayla kalifiyeli hukukçu yetişebilir.
Saygılarımla...
Old 11-04-2007, 18:00   #57
Av.L. Şahin

Varsayılan yorum farkı

Değerli meslektaşım (haklaw) sanırım yazdıklarımı farklı yorumlamışsınız veya ben cümlelerimi yeterince açık yazamamışım.Ülkemüzdeki adaletle ilgili sıkıntıların yeni hukuk fakülteleri açılarak giderilebileceğini söylemiyorum elbette ki... Sadece bunun doğrudan etkisi olmadığını ifade etmeye çalışıyorum.Biz avukatları suçladığım nokta ise şudur: çoğumuzun avukatlık mesleğini tercih etme sebebimizin başında ekonomik etkenler yatmaktadır.Tercihimizi hakimlik ve savcılıktan yana kullanmamamızın birçok nedeni vardır.Ve ekonomik sebepler,yaşadığımız şehri terk edemememiz,doğu hizmeti bunlardan bir kaçıdır.Oysa avukatlıkta bu sıkıntılar (mutlak anlamda değil) yaşanmamaktadır.
Hukukçuların bölümleriyle alakalı meslekleri dikkate aldığımızda belli bir devlet politikasıyla yeni hukuk fakülteleri açmanın ÇOK CİDDİ SIKINTI OLMAYACAĞI kanaatindeyim.

Hepinize Saygılar...
Old 11-04-2007, 18:55   #58
Heybe Hukuk

Alıntı:
Yazan Av.L. Şahin
Sayın av-yeliz benim vurgulamak istediğim husus kalitenin artması veya adaletin sağlanmasında hukuk fakültelerinin sayısının bir öneminin olmadığıdır. Ancak sizinde belirttiğiniz ve herkesinde katılacağını düşündüğüm sorun insanların çoğu ekonomik sebeplerle hukuk fakültesi yazmaktalar.Yani ekonomik olarak kazancının iyi olması insanları veya aileleri bu bölüme sevk etmekte hatta avukatlık mesleğini tercih etmekteler. Ve hatta neredeyse tanıdığım bir çok hukukçu avukat,hakim veya savcı olmak istemekteydi.Oysaki gerek bakanlıklar bünyesinde sadece hukukçulara özgü meslekler ve kadrolar açılmakta gerekse kaymakamlık gibi hukukçuların da olabileceği meslek grupları yer almaktadır.Bütün bunları göz önüne aldığımızda hukuk fakültelerinin abartıldığı kadar çok olmadığı sonucuna varılması gerektiği kanaatine varıyorum.Ayrıca belirttiğiniz diğer hususa katılıyorum.ABD'de hukuk fakültesi 3yıldır. Ancak hukuk fakültesine girmeden 4yıllık bir lisans programını tamamlamış olmak gerekiyor.Ayrıca hakim olmak için ise balirli bir süre avukatlık yapmış olmanız gerekiyor. Ülkemizde de buna benzer uygulamayla kalifiyeli hukukçu yetişebilir.
Saygılarımla...

Sayın Şahin,
Hemfikir olduğumuz bir takım hususlar var. Ancak temel olarak bu ülkedeki hukuk fakültesi ve hukukçu sayısını fazla buluyorum. Kalifiye nitelikte ama az hukukçu bu ülkenin sağlam bir adalet sistemine sahip olması için yeterli olacaktır.
Bir diğer yanlış anladığınız husus ta, gençlerin ekonomik sebeplerle bu mesleği tercih ettiği yönünde bir görüş sunmadım. Hukuk fakültesinden mezun olan arkadaşların, kendi memleketlerindeki ekonomik yetersizliklerden ötürü, genellikle fakültelerini okudukları şehirlerde kalıp, memleketlerine dönmediklerini ifade etmeye çalıştım.
Ben Ankara Üniversitesi mezunuyum. Fakültemde okuldan sonra memleketine dönen arkadaşlarımın sayısı çoğunluk içerisinde %10u geçmez. Hepsi Ankara'da kalmamış olsa dahi bir kısmı İstanbul, bir kısmı İzmir gibi büyük şehirleri tercih ettiler. Bence bu da bir hata. Ama bu hatanın sorumluluğunu memleketine dönmeyen gençlerimizde değil, ülkemizin dengesiz ekonomik dağılımında buluyorum. Şu an İzmir de 8000 den fazla avukat var. Fiilen mesleğini aktif olarak icra edenlerin sayısının 5000 olduğunu dahi düşünsek, İzmir'in mevcut kapasitesi için bu sayı bile çok fazla. İzmir'in hemen yanıbaşındaki Aydın ilinde ise bildiğim kadarıyla 300 kadar avukat var. Ancak İzmir beyin göçü almaya devam ediyor ve edecek te. Hukukçu ve hukuk fakültesindeki sayıca artışın, bu dengesizliği gidereceğine ise hiç inanmıyorum. Tam tersine bu dengesiz dağılımı daha da büyüteceği inancındayım.
İzmir'den komik haberler;
İzmir'de avukat sayısı 8000 den fazla.
İzmir'de bir hukuk bürosunda ücretli olarak çalışmanızın karşılığı aylık 600-800-YTL
İzmir'de herhangi bir özel sektörde avukat olarak çalışmanızın karşılığı aylık 700-1000YTL
İzmir'de oturulası ve ulaşım açısından çok sorun yaşamayacağınız bir ev kirası 350-700YTL
Hukuk mezunlarından komik izlenimler;
Bir platformda, avukat bir arkadaşımız tüzel kişiliğe sahip bir kuruma dava açarken husumeti kime yöneltmesi gerektiğini soruyor.

Stajını henüz yeni tamamlamış bir diğer yeni meslektaşlarımızdan biri arkadaşımın ofisinde işe başlıyor. İlk sorusu; "nasıl dava açılır?"

Bizzat şahit olduğum bir olay; bir meslektaş, boşanma davasında, davalı eşle bilmem kaç paraya anlaşıp; kendi müvekkili aleyhine işlem yapıyor.

İzmir adliyesinde sıkça yaşanan bir diğer durum; meslektaşlarca müvekkileri aleyhine açılmış icra dosyaları çalınıyor!!! Failin bir hukukçu olamayacağı inancı ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan önlem; İcra Müdürlüklerine avukat kimliği olmayan, avukat yanında çalıştığına dair yaka kartı olmayan kişiler giremiyor. Ben dahil bir çok meslektaşım, her dosyamızın birebir sureti ile oluşturduğumuz ve kendi ofisimizde muhafaza ettiğimiz birer dosya daha tutuyoruz.

Sizce de komik değil mi?

Hala hukukçu ve hukuk fakültesi sayısının daha da arttırılabileceğine inananlar bence bir kere daha düşünmeliler.

Saygılarımla...
Old 12-04-2007, 00:42   #59
Av.Selim Balku

Ben bir daha düşündüm ama hala hukuk mezunu sayısının fazla olmadığını düşünüyorum İzmir ile ilgili verdiğiniz örneklere katılsamda yine de mevcudumuzu fazla bulmuyorum. Sebebini de yukardaki açıklamamda belirttim.

Sohbet havasında geçen bu konu gecenin bu saatinde uykusu kaçan benim gibi biri için ideal olduğu için ben muvcudu fazla bulan arkadaşlara birkaç soru sormak istiyorum, cevaplayabilirlerse sevineceğim?

1-2000-2005 yılları arasında Türkiye Mahkemelerinde (Yargıtay dahil) açılan dava sayısı kaçtır ?

2-2000-2005 yılları arasında Türkiye icra dairelerinde açılan icra takibi sayısı kaçtır?

3-2000-2005 yılları arasında kaç AŞ.- LTD.-KOOP. VD şirket kurulmuş, kaç kira, satım, karz, eser, vd. sözleşmesi yapılmış, kaç kez noterlikte işlem yapılmış, gibi gibi...

4- Açılması gerekipte maddi imkansızlıktan dolayı açılmayan dava-takip sayısı kaçtır?

Bulacağınız rakam biz hukuk mezunlarının PASTASIDIR.

Sizce bu koca pastayı yiyemeyişimizin sebebi dilimci sayısının fazla oluşu mu?

Ben cevabımı daha önceden vermiştim ama artık daha da fazla görüş belirtmeye lüzum görmediğim bu foruma elveda diyor, pastayı yiyenlere de afiyet olsun diyorum...
Old 12-04-2007, 15:59   #60
persona

sanirim sadece istanbul universitesi hukuk fakultesi ornegine bakarak konu aciklanabilir...

benim mezun oldugum donemde ornegin medeni hukuk kursusunun sayisi 4 ten fazlaydi ve derslere asistanlar giremezdi,

simdi baktigimda, 1 ya da 2 tane kusu var, ve asistanlar cok onemli bir parcasi egitimin

peki nereye gitti bunca yetismis insan, tabiki istanbul un heryerinde tureyen ozel universitelere,peki suclayabilir miyiz?

devletin assistan a verdigi maas 800 milyon civarinda, bu parayla hem akademik calisma kapsaminda kitap alinacak, hem kira odenecek, hem yemek yenecek vb. yine ayni devlet in , hakim stajyerine veya tegmen e verdigi maas oranlarina bakin...

birde su soru geliyor tabiki, parlak bir ogrenci oldugunuzu dusunun 1 ya da 2 tane de yabanci dil bildiginizi, size soruyorum bu sartlarda ogretim gorevlisi olmayi secermiydiniz?

kalite dusuyor, dusmeyede devam edecek bu hukuk politikasi devam ettikce...
kimse sasirmasin, dunyada taninan hicbir akademik dergide turk bilim adamlarinin yazisi yayinlanmiyor diye... onlara milletce verdigimiz deger ortada...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi