Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Etiği ve Vekalet Ücreti Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2015, 21:35   #1
Av.E.K.

Varsayılan Avukatlık Etiği ve Vekalet Ücreti Sorunu

Sevgili meslektaşlarım,
Çok enteresan ve hukuk etiğine hiç yakışmayan bir durumla karşı karşıyayım, müvekkilim benim bir akrabam ve kendisinin vekaletini şuan almadım, konuya nasıl yön verilmesi konusunda yardıma ihtiyacım var.
Müvekkilim bir avukata danışarak yardım istiyor, avukat kendisini önce uzlaşmaya yanaşmak üzere yönlendiriyor daha sonrasında da dava açmaya yöneltiyor. Müvekkilim vekaletini veriyor ve dava açılması sebebiyle sözleşme de imzalayip vekalet ücretinin ilk kısmı ile dava harcını veriyor.
Akşamına durum değişiyor ve müvekkilim dava açmaktan vaz geçiyor durumu da bir gün sonra avukata bildiriyor, siz danışmanlık ücretini alın ama lütfen dava açmayın ben uzlaşarak çözmek istiyorum diyor. Avukat bunun karşısında çıldırıyor ve hiçbir şekilde parayı iade etmeyeceğini, hatta ikinci taksiti de alacağını belirtiyor. Hatta birçok da hakaret dolu konuşmalar yapıyor müvekkilime. Müvekkilim bunun üzerine davadan vazgeçtiğini ve parayı iade etmesini belirten bir yazıyı noter kanalıyla gönderiyor. Tahminimiz avukat yazıyı almaktan imtina ile (postayı kapıdan çevirdiğini düşünüyorum.) acil bir telgraf gönderiyor ve müvekkilimin ödemiş olduğu bedelin ÖDENMESİNİ talep ediyor. Yani müvekkilimin elden ödemiş olduğu parayı ödememiş gibi göstererek yeniden dava harcı ve ilk taksiti istediğini belirtiyor. Bu arada avukat ile görüşme sağlanamıyor ve davayı açıp açmadığını bilmiyoruz ki benim tahminim böyle bir yazı gönderdiğine göre davayı açıp vekalet ücretine hak kazanmak istemiş. Şimdi, müvekkilim parayı elden verdiği ve hiçbir makbuz vs almadığı için gerçekten parayı ödediğini kanıtlamak çok güç, ispat yükü müvekkilimde. Yarın davayı açıp açmadığı öğrenilecek, gönderilen vazgeçme yazısına rağmen dava açıldıysa vekalet ücretine hak kazandı yapılacak birşey yok ama elden verilen para hiç ödenmemiş gibi gösterilerek yeniden talep edilmesi karşısında ne yapılabilir? Avukat gerçekten terbiyesizce hakaretler de ediyor, baroya da sikayet edilse tüm bunlar için kanıt gerekecek.
Bir meslektaşım aleyhine burada sizden yardım istemekten dolayı gerçekten çok üzgünüm, ama ben avukatlık mesleğinin güven ilkesine dayandığına inanıyorum, bize olan güveni yıkan ve açıkça hukuka ve ahlaka aykırı eden bu meslektaşımızla ilgili sizden yardımlarınızı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi