Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak istiyorum ama korkuyorum miras kanunu sebebiyle

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2012, 01:50   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmak istiyorum ama korkuyorum miras kanunu sebebiyle

Merhaba ben 16 yıllık evliyim eşim beni aldatıyor ve bende ıspatladım kendi cektiği resimlerle.
Ayrıca bütün evlilik zamanımız boyunca iki eş gibi yasamadık yani aynı odada bile kalmadık sadece bir ay gibi kısa bir zaman oldu bu yaklaşımımız.
Eşimin yıllardır beni aldattıgını bılıyorum elimde onun resimleri ve videoları var rusyadaki bir bayanla, ayrıca cocugu bile olabilir cunku cocuk resımlerıde var o resımlerın ıcınde, bunları onun bilgisayarından aldım zaten hep yurtdışı gezileri yapıyor bende ne yapacagımı bilmiyorum, birde kızım var.
Artık boşanmak istiyorum ama eşime arsa olarak yüklü bir miras kalmış zamanında evlenmeden önce ve o arsaların bir bölümünün üzerine yapılar yapıldı arsa karşılığı o yapılardan pay alabilirmiyim acaba?
Boşanma davasını acarsan manevi tazminat alırsın dediler bende bu mutsuz ve psikolojimi bozan yılların sadece bir manevi tazminattan ibaret olmasını istemiyorum,
-Bu mirastan pay alamazsın diyorlar nasıl yapmalıyım bu deliller yeterlimi acaba ?
Boşanmak istemiyorum ailemi kurtarmak istiyorum diyor yalnız kalacağını anlayınca ama ben artık istemiyorum.
Boşanmak istemezse dava üzün sürermi ?
-Ayrı eve çıkabilirmiyim ?
-Beni tehdit edebilir zaten meilli ne yapmalıyım ?
Ailemdende uzağım ve bana tanıklık yapacak kimsede yok onur kırıcı tavırlarını ıspatlayacak, bana sürekli ağır ithamlarda bulunup sen yapamazsın sen delisin vs gibi konusuyor.
Kızımında velayetini almak istiyorum ama mal varlığı nedeniyle acaba onamı verirler bilmiyorum.
Anlıyacagınız eşimin bütün mal varlığı miras ve ben artık bu şekilde devam edemiyorum boşanmak istediğimi bildiğinden beri seni süründürücem,insanlara rezil edicem, iftira atarım diyor psikologa gittim ve cevresinde kimse kalmadıgı icin senide kaybetmek istemiyor dedi saplantılı bir hal almış durumda korkuyorum artık. Ailemdende hicbir destek alamıyorum bişey alamazsam onlarada artık gidemem cünkü beni parası var diye sadece 10 gün içinde görücü usülüyle verdiler neye uğradıgımı sasırmıstım ama gec olmustu bende ailemle aramı actım.
Bu konuda yardımınızı istiyorum lütfen aydınlatıcı bilgi verin, bir çözüm bulmak istiyorum ve boşanmak istiyorum.
Old 06-12-2012, 10:35   #2
üye7160

Sayın Konuk,
-Evlilikten önce eşinize miras yolu ile intikal etmiş mal varlıklarında hak iddia edemezsiniz.
-Ancak boşanma davası açarsanız eşinizden maddi manevi tazminat talep edebilirsiniz.(aldatma,hakaret vs.davranışlarına istinaden)
-Boşanma davanızda eşinizin sizi aldattığına dair resim vs.belgeyi delil olarak sunabilirsiniz.
- Aynı zamanda talebiniz dahilinde , eşinizin ve sizin sosyo ekonomik durumunuza göre mahkemece hem size hem kızınıza uygun bir nafaka da hükmedilebilir.
-Eşiniz tarafından tehdit edilirseniz Savcılığa suç duyurusunda bulunabilir,koruma kararı alabilirsiniz.
-Velayete gelince; sadece mal varlığı velayet için yeterli olmaz.Çocuğun velayetinde göz önüne alınan hususlar,sadece çocuğun çıkarları doğrultusundadır.Yaşın küçük olması,anne bakımına ihtiyaç duyması vs.gibi olgular bir araya gelince, anneye verilme olasılığı yüksektir.
-Aynı zamanda eşinizin sizi aldattığını düşündüğünüz 3.kişi kadın aleyhine de tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.
-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek alamanızda fayda var..
Old 08-12-2012, 03:19   #3
Konuk

Varsayılan Tşk ediyorum

Sundugunuz bilgiler için cok teşekkür ederim fakat boşanmak istemiyor bu, dava süresini uzatırmı ?
Old 08-12-2012, 10:23   #4
üye7160

Sayın Konuk,her davanın süreci, içeriğine göre değişiklik göstermektedir.Çekişmeli bir boşanma ve iddia edilen hususların delillerle ispatlanması süreci biraz zaman alacaktır.Ancak yine belirli bir süre tahmin etmek mümkün değildir.
Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek alamanızda fayda var..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi