Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Islahtan Sonra Yeni Bir Dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2013, 08:28   #1
condictio_certi

Varsayılan Islahtan Sonra Yeni Bir Dava

Değerli Meslektaşlar;

Tarafımız aleyhine açılmış olan maddi tazminat talepli iş kazası davasında aktüerya raporundan 300.000 TL'lik bir maddi zarar belirlendi. Davacı da sadece davanın 50.000 TL'lik kısmında ıslahta bulundu ve dava da 50.000 TL üzerinden kabul edildi.

Davacı vekiline neden tamamını ıslah etmediniz diye sorduğumda, dosya bi Yargıtay'a gitsin gelsin ondan sonra ona göre ek dava açarım, size yalandan neden vekalet ücreti ödeyelim ki gibi bir açıklamada bulundu.

Sorum şu, böyle bir durumda dosyayı temyiz etmemin bir mantığı var mı? Çünkü benim asıl itirazım bilirkişi raporuna ama zaten dava 50.000 TL'lik tutar üzerinden kabul edildi. Burada 50.000 TL'yi temyiz etmeden ödeyip sonrasında açılan ek davayı mı temyiz etmek yerinde olur, değerli meslektaşlarım fikirlerinize çok ihtiyacım var.

Saygılar.
Old 27-05-2013, 09:10   #2
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Bana kalırsa kesinlikle temyiz etmelisiniz. Sonuçta aksi halde kök davadaki olguların kesinleşmesine neden olursunuz.
Old 27-05-2013, 09:14   #3
condictio_certi

Alıntı:
Yazan Av. Kübra İSLAMOĞLU
Bana kalırsa kesinlikle temyiz etmelisiniz. Sonuçta aksi halde kök davadaki olguların kesinleşmesine neden olursunuz.

Sayın meslektaşım öncelikli olarak cevabınız için teşekkür ediyorum. Ancak sonuçta çıkan karar 50.000 TL üzerinden olacak. Temyizde de incelenecek olan karar olduğundan 50.000 TL'yi Yargıtay zaten bozmaya konu yapmaz diye düşünüyorum.

Sizce açılacak olan ek davayı temyiz etmem daha doğru olmaz mı?
Old 27-05-2013, 17:02   #4
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Dosyanızın detaylarını tam bilmiyorum ama belki müterafik kusur var ve kusur yönünden ya da çok başka yönlerden dosya bozulacak. Neticede kusur oranını düşürerek karşı tarafın talep edebileceği tazminat miktarını da düşürebilirsiniz. Diğer türlü asıl dava kesinleşirse ek dava yalnızca karşı tarafın ne kadar talep edebileceğiyle ilgili olacak, bence temyiz etmek gerekir.

Not: Temyiz etmemeye karar verirseniz müvekkilinizden yazılı olarak temyiz edilmemesi yönünde beyan almanızı tavsiye ederim. Zira aksi halde -şikayet edilmeniz halinde- mesleki sorumluluk doğmaktadır.
Old 29-05-2013, 09:35   #5
condictio_certi

Alıntı:
Yazan Av. Kübra İSLAMOĞLU
Dosyanızın detaylarını tam bilmiyorum ama belki müretafik kusur var ve kusur yönünden ya da çok başka yönlerden dosya bozulacak. Neticede kusur oranını düşürerek karşı tarafın talep edebileceği tazminat miktarını da düşürebilirsiniz. Diğer türlü asıl dava kesinleşirse ek dava yalnızca karşı tarafın ne kadar talep edebileceğiyle ilgili olacak, bence temyiz etmek gerekir.

Not: Temyiz etmemeye karar verirseniz müvekkilinizden yazılı olarak temyiz edilmemesi yönünde beyan almanızı tavsiye ederim. Zira aksi halde -şikayet edilmeniz halinde- mesleki sorumluluk doğmaktadır.

Kusur oranlarının belirlenmesi noktasında tanık dinletemedik maalesef, o açıdan bozulmaz belki ama içerik mahiyetinde başka bir konuda bozulması muhtemel. Temyiz etmekte fayda olduğu kanaatindeyim ben de. Çok teşekkürler meslektaşım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi