Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Duruşmadan 5 gün öncesi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2007, 22:29   #1
Adli Tip

Varsayılan Duruşmadan 5 gün öncesi?

Değerli Meslektaşlarım;

Ara kararda "... vekiline duruşma gününden 5 güncesine kadar süre verilmesine" karar verilmiştir.

Duruşmadan 5 gün öncesi tatil günüdür. Bu halde tatil başlamadan önceki gün mü son gün olur, yoksa tatil bittikten sonraki gün mü?

Teşekkürler,
Old 26-10-2007, 22:36   #2
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Değerli Meslektaşlarım;
Duruşmadan 5 gün öncesi tatil günüdür. Bu halde tatil başlamadan önceki gün mü son gün olur, yoksa tatil bittikten sonraki gün mü?,
Tatil bittikten sonraki ilk gündür.
Old 27-10-2007, 13:20   #3
Av.Ayse E.

Sayın Av.Ergün Vardara aynen katılmakla... verilen gün bir tatil gününe tesadüf ediyorsa o zaman süre tatili takip eden ilk iş gününde mesai saati sonuna kadar uzamış olur....saygılarımla...
Old 27-10-2007, 13:59   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Duruşmadan 5 gün öncesi tatil günüdür.

Duruşma tarihini merak ettim. Lütfen yazar mısınız?
Old 27-10-2007, 15:50   #5
Adli Tip

Sn.Aladağ; durşma tarihi 02.11.07 Cuma

Sorumu sizlerle paylaşırken aklıma gelenler şunlardı:

Sürenin son günü tatil gününe rastlarsa, devam eden ilk iş gününde işlemin yapılması gereği(HMUK gereğince), süre verilen tarafın süresini kısaltmamak ve hak kaybına sebep olmamak amacıyladır diye tahmin etmekteyim.

Burada ise aslında hakimin verdiği sürenin amacı, kendisinin duruşmadan önce beyanı okuyabilmesi için süre temin etmektir.
Bu itibarla son günün tatile gelmesi süreyi uzatmıyor, kısaltıyor.

Saygılar,
Old 27-10-2007, 16:51   #6
Jeanne D'arc

Usuli açıdan sorun olacağını sanmam da işte hakim kısa süre kalmış olmasından dolayı inceleyemezse kabak yine size patlayacak demektir.

Saygılar.
Old 27-10-2007, 21:24   #7
ecesaka

Gördüğüm kadarıyla burada kesin süre söz konusu olmadığından sorun olacağını sanmıyorum... (Bizim ofiste işler kesin süre olup olmamasına göre işliyor da )
Old 27-10-2007, 22:55   #8
Jeanne D'arc

Benim ofiste de Ece ))

Sanırım yaman bir avukat olacaksın.
Old 28-10-2007, 11:38   #9
Adli Tip

Hepimizin "ortak ofisi" duruşma salonundaki uygulama nasıl ki?
Sürenin kesin olması, sürenin dolması ihtimalinde daha çok önem arz eder, somut olayda sürenin dolup dolmayacağını konuşuyoruz henüz

"MADDE 162 –

Tatil günleri müddete dahildir. Şu kadar ki müddetin son günü tatile tesadüf ederse tatilin ertesi günü hitam bulur."

Yasanın bu açık hükmüne rağmen, uygulumada çok sık karşılaşılan ".... duruşmadan X gün öncesine kadar.." şeklindeki sürelerin hukukçular tarafından tartışılabileceğilini düşünmüştüm.

Örneğin 161. maddenin "somut olaya" tesiri olmaması da enteresan değil mi?

"MADDE 161 –

Müddet gün olarak tayin edilmiş ise tefhim veya tebliğ edildiği gün hesaba katılmaz ve son günü tatil saatinde biter."
Old 29-10-2007, 04:55   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Duruşm

Sayın Uygar;

Duruşma günü belli, bu çerçevede 5 gün öncesinin hangi gün olduğu da belli.

Yasal hükümler gereği süre sonu tatile rastlarsa süre tatili takibeden mesai gününün sonunda biter.

Buraya kadar sorun yok.

Siz 5 gün derken hakimin inceleme süresini düşünüyorsunuz. Hakim de bunu düşünse idi 5 iş günü veya duruşma gününden itibaren 10 gün içinde derdi. Hakimin dert etmediği bir şeyi siz niye dert ediyorsunuz?

Arkadaşımızın da ifade ettiği gibi yetiştiremez ise en fazla "dosyanın incelenmeye alınmasına" der.

Çok dert ediyorsanız siz erkenden hazırlayıp verin hakiminize yardımcı olun. Ama ara kararından anladığım kadarı ile o gene "duruşma gününden 5 gün öncesine kadar" olan dosyaları incelemeyecektir. Yani sonuç değişmeyecektir.

Saygılarımla.
Old 29-10-2007, 15:19   #11
Adli Tip

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Sayın Uygar;

Duruşma günü belli, bu çerçevede 5 gün öncesinin hangi gün olduğu da belli.

Yasal hükümler gereği süre sonu tatile rastlarsa süre tatili takibeden mesai gününün sonunda biter.

Buraya kadar sorun yok.

Siz 5 gün derken hakimin inceleme süresini düşünüyorsunuz. Hakim de bunu düşünse idi 5 iş günü veya duruşma gününden itibaren 10 gün içinde derdi. Hakimin dert etmediği bir şeyi siz niye dert ediyorsunuz?

Arkadaşımızın da ifade ettiği gibi yetiştiremez ise en fazla "dosyanın incelenmeye alınmasına" der.

Çok dert ediyorsanız siz erkenden hazırlayıp verin hakiminize yardımcı olun. Ama ara kararından anladığım kadarı ile o gene "duruşma gününden 5 gün öncesine kadar" olan dosyaları incelemeyecektir. Yani sonuç değişmeyecektir.

Saygılarımla.

Sn. Erdoğan;

Aslında "dert etmek" gibi bir durumum yok. Öyle olsa idi, yukardaki mesajlarda da belirtildiği gibi, sürenin kesin olmadığını söyler çıkardım işin içinden.

Genel uygulamada, süreler "tebliğ tarihinden ileriye doğru" hesap edilir. Hukuki düzenleme de bu çerçevededir.
Somut olayda ise, geriye doğru sayılarak hesap edilmesi gereken bir süre var.

Bu konuda meslekataşlarımızın HUKUKİ düşüncelerini merak etmekteydim sadece.

Saygılar.
Old 30-10-2007, 00:42   #12
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Duru

Bence sonuç farketmeyecektir. Duruşma günü sayılmayacak geriye doğru 5 gün sayılacaktır. Burada verilen süre bu tarihtir. Bundan sonra gene sürenin tatile denk gelmesine ilişkin hüküm uygulanacaktır. Tersine bir yorumla önceki iş gününe gitme olanağı yoktur. Yasanın açık hükmü karşısında yorum kurallarına başvurulamaz.

Saygılar
Old 30-10-2007, 00:48   #13
Jeanne D'arc

Alıntı:
Duruşma günü sayılmayacak geriye doğru 5 gün sayılacaktır. Burada verilen süre bu tarihtir. Bundan sonra gene sürenin tatile denk gelmesine ilişkin hüküm uygulanacaktır. Tersine bir yorumla önceki iş gününe gitme olanağı yoktur. Yasanın açık hükmü karşısında yorum kurallarına başvurulamaz

Katılıyorum.
Old 30-10-2007, 11:02   #14
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > Duru

Sayın Uygar

Burada süre kısalmıyor.

Somut olayda 5 gün öncesi 28.10.Pazar gününe geliyor. Burada 28.10 tarihine kadar demekle 5 gün öncesine kadar demek arasında bir fark yoktur. Olayda sizin süreniz 29 da tatil olduğu için 30 una kadar uzadı. Hakimin inceleme süresi kısaldı. Sizin düşündüğünüz gibi düşünürsek süre sonu 26.10 da bitecektir ki asıl o zaman süğre kısalmış olacaktır.

Kuşkusuz ki sizin 20.10 tarihinde veya daha erken bir tarihte işleminizi yapmanıza bir engel yoktur.

Saygılar
Old 30-10-2007, 11:22   #15
Adli Tip

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan

Kuşkusuz ki sizin 20.10 tarihinde veya daha erken bir tarihte işleminizi yapmanıza bir engel yoktur.

Saygılar

Sayın Erdoğan;

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Aslında ben konuyu açarken "ne kadar vaktim var" kaygısını taşımıyordum.

HUMK'ta sürelerin nasıl hesaplanacağı ayrıntılı bir şekilde düzenmişken, yasada açıkça düzenlenmeyen, oysa uygulaması sık olan, tebliğden ileriye doğru değil de son günden geriye doğru süre hesaplamanın farklı bir hukuki bir durum olduğunu düşündüğümden konuyu açmıştım.

Anlaşılan ya orta da farklı bir uygulama yok; ben yanlış/veya karmaşık yorumluyorum ya da kendimi yeterince ifade edemiyorum.

Netice itibariyle ben de sizin (ve konuya cevap yazan diğer değerli üyelerimiz) gibi son günün tatilden sonraki gün olduğunu düşünmekteyim.

Ancak şunu da itiraf etmeliyim ki; Sürenin neden tatilden sonraki gün dolduğunu ispatlayacak, içime sinen, gerekçeli, hukuki bir tez de üretimiyorum.

Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi