Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

3167 s. Yasa / 5941 s. Yasa

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2011, 11:07   #1
Avukat Hakan Eren

Varsayılan 3167 s. Yasa / 5941 s. Yasa

Bir limited şirketin A ve B isimli iki ortağı var.

Bunlardan A, şirketi en geniş manada ve mali açıdan da temsile yetkili ortaktır.

3167 sayılı Yasa döneminde, şirketin ortağı ve vekili OLMAYAN (C) isimli şahıs, şirket adına çekler keşide ediyor. Bunların büyük bir kısmı ödeniyor, bir kısmi içinse “karşılıksız” işlemi yapılıyor.

Karşılıksız çekler için şikayet, 3167 sayılı Yasa döneminde yapılıyor.

Soruşturma devam ederken, 5941 sayılı Yasa yürürlüğe giriyor.

A savunmasında, “Yeni yasaya göre çek bedelini bankada bulundurmak benim yükümlülüğüm. Ama, çeklerin yazıldığı tarihte yürürlükte olan 3167 sayılı Yasa’ya göre cezai sorumluluk, şirket yönetim organı üyesine değil çeki imzalayan kişiye aittir. O kişi de C’dir. TCK m.7 hükmüne göre benim cezai sorumluluğum yoktur.” diyor.

C ise savunmasında, “Çeklerdeki imza bana aittir ama, yeni yasa da bana cezai sorumluluk yüklememektedir. Çekler 3167 sayılı Yasa döneminde yazılmıştır. 3167 sayılı Yasa kaldırılmış olduğundan ve TCK m.7 hükmü gereğince benim de cezai sorumluluğum yoktur” der.

Cezai sorumluluk kimdedir?

Selam ve saygılarımla…
Old 22-02-2011, 11:52   #2
emran

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Bir limited şirketin A ve B isimli iki ortağı var.

Bunlardan A, şirketi en geniş manada ve mali açıdan da temsile yetkili ortaktır.

3167 sayılı Yasa döneminde, şirketin ortağı ve vekili OLMAYAN (C) isimli şahıs, şirket adına çekler keşide ediyor. Bunların büyük bir kısmı ödeniyor, bir kısmi içinse “karşılıksız” işlemi yapılıyor.

Karşılıksız çekler için şikayet, 3167 sayılı Yasa döneminde yapılıyor.

Soruşturma devam ederken, 5941 sayılı Yasa yürürlüğe giriyor.

A savunmasında, “Yeni yasaya göre çek bedelini bankada bulundurmak benim yükümlülüğüm. Ama, çeklerin yazıldığı tarihte yürürlükte olan 3167 sayılı Yasa’ya göre cezai sorumluluk, şirket yönetim organı üyesine değil çeki imzalayan kişiye aittir. O kişi de C’dir. TCK m.7 hükmüne göre benim cezai sorumluluğum yoktur.” diyor.

C ise savunmasında, “Çeklerdeki imza bana aittir ama, yeni yasa da bana cezai sorumluluk yüklememektedir. Çekler 3167 sayılı Yasa döneminde yazılmıştır. 3167 sayılı Yasa kaldırılmış olduğundan ve TCK m.7 hükmü gereğince benim de cezai sorumluluğum yoktur” der.

Cezai sorumluluk kimdedir?

Selam ve saygılarımla…
Sayın Eren; TCK madde 7 gereğince, yani cezada kanunilik ilkesi ve yasanın zaman bakımından uygulanması açısından bakıldığında her iki şahıs da haklı gözüküyor. Ancak burada eski çek yasası ile yeni çek yasasına iyice bakmak gerekyor. Belki de iddia edildiği gibi söz konusu eylem suç olmaktan çıkartılmamıştır.
Old 22-02-2011, 12:04   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

5237 sayılı TCK MADDE 7 : İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.(Bu cümle uyarınca A'nın cezai sorumluluğu yoktur) İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.(bu ikinci cümle uyarınca da C de cezalandırılamaz).
Cezai sorumluluk kimse de değildir. A ve C cezalandırılamayacaktır.
KOLAY GELSİN
Old 22-02-2011, 23:30   #4
avkaratas

Sayın meslektaşım, burada lehe yasanın uygulanması gerektiği kanatindeyim. Şöyle ki; 5941 sayılı yasanın Geçici 1.md'nin 3.f.nın son cümlesine göre 5237 sayılı TCK'nın 7.md. hükmü saklıdır. 5237 sayılı TCK'nın 7.md.nin TCK 7. maddesinin 2. fıkrasında isesuçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan Kanun ile sonradan yürürlüğe giren Kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan Kanun uygulanır ve infaz olunur” denilmektedir. Ancak TCK 7. maddesine atıf yapılmasa dahi gerek Anayasa, gerekse TCK’nın ilgili maddelerine göre lehte hükümlerin uygulanacağı kuşkusuzdur. Buna karşılık 5941 sayılı yasadaki aleyhe ceza hükümleri sanığa uygulanmayacaktır (TCK. Md. 7/1). Bu durumda 5941 sayılı yasanın 5.md 2.ve 3.f. lehe olduğundan A ve C'ye ceza verilmeyecektir. Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi