Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yesil Pasaport

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2002, 14:12   #1
twilight

Varsayılan Yesil Pasaport

Sayin hukukcular,
Bilindigi gibi yesil pasaport(diplomatik pasaport) hamili bir Turk vatandasi pek cok ulkeye vize almadan giris yapabiliyor. Bu ulkelerde en fazla 3 ay bulunma hakkina sahip oluyor.
Benim sorum; eger bir yesil pasaport hamili giris yaptigi bir ulkede bir sene kadar kalirsa daha sonra Turkiyeye donup tekrar bu yabanci ulkeye giris yapmak isterse ne gibi sorunlar ortaya cikabilir.
Iyi calismalar.
Old 24-11-2004, 15:23   #2
tecir

Sayin twiling gitmis oldugunuz ulkede herhangi bir sorununuz olmamis, yani o ulkeye sorunsuz girip sorunsuz cikmis iseniz o ulkeye tekrar girmenizde bir sorunla karsilasacaginizi tahmin etmiyorum,ve hatta o ulkede bir sene sorunsuz olarak ikamet etmenizin o ulkeye tekrar girisinizde size faidesi olacagi kanatindayim.Basrilar.
Old 24-11-2004, 22:24   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın tecir olaya mühendis gözü ile bakmış. Sorun: Yabancı ülkede Üç ay kalması gerekirken bu süreyi fazlası ile aşmış olmasıdır. Olayı; vize ile girilen bir ülkede verilen vize süresine uyulmaması halinde bir dahaki vize başvurunuzun bu nedenle reddedilmesi ile mukayese edebilirsiniz. Tamamen o ülke makamlarının takdiri ile ilgilidir.
Old 24-11-2004, 22:26   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Gerçi ben de gözlükle bakmalıymışım. Çünkü soruyu soran 2,5 yıl önce sormuş ve gitmiş...
Old 25-11-2004, 00:13   #5
Gemici

Selamlar Sayın Dikici,

İyiki gözlükle bakmadınız, bakmış olsaydınız yukarıdaki cevabı vermiyecektiniz.

Bazı sorular var ne zaman soruldukları da önemli değil aslında; sorulan soruya doyurucu bir cevap verilip verilmediği önemli olan. Sorulan soru, soruyu soran için güncelliğini kaybetmiş olsa bile o soruyu ve verilen cevapları şimdi okayana konu hakkında belirli ve doyurucu bir yanıt veriliyorsa, 2.5 yıl sonra olmuş olsa bile, olayı aydınlatan bir cevap soru'nun cevapsız bırakılmasından daha iyidir bence.

Saygılarımla
Old 25-11-2004, 11:30   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba sayın gemici,

Bir yönden haklısınız. Doğrudur; sorulara cevap yazmanın sakıncası olmaz. Hele ki cevap doğru ise faydası olabilir.

Benim belirtmek istediğim şuydu: Hukuk soruları başlığı altında yer alan soruları soran kişiler hukukçu olmayan ve güncel sorun yaşayan kişilerdir. Bu nedenle soru; güncelliğini soran kişi için yitirmiştir. Bunu kasdettim. Ama netice itibariyle burası bir hukuk alanı ve cevap verilmesi doğru olur. Bu anlamda haklısınız. Uyarınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi