Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hukuk mahkemelerinde hangi hallerde temyiz süresi tefhimle başlar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-02-2009, 14:47   #1
av.semanur

Kitap hukuk mahkemelerinde hangi hallerde temyiz süresi tefhimle başlar

Öncelikle herkese selamlar..hukuk mahkemelerinde hangi hallerde temyiz süresi tefhimle başlar??

şimdiden çok teşekkürler..
Old 02-02-2009, 15:03   #2
miss_lawyer

TEMYİZ SÜRELERİ:

MAHKEME......................SÜRE VE İŞLERLİK KOŞULU......YASAL DAYANAK
Asliye Hukuk Mahkemesi...........15 gün.(Tebliğden).................HUMK 432/1
Sulh Hukuk Mahkemesi...............8 gün.(Tebliğden).................HUMK 437
İş Mahkemeleri.........................8 gün.(Tefhimden)................5521/8
Ceza Mahkemeleri.....................7 gün.(Tefhimden)................1412/310
İcra (Hukuk)..........................10 gün.(Tefhimden).................İİK/363
İcra (Ceza).............................7 gün.(Tefhimden).................İİK/353
İdari Yargı Mahkemeleri............30 gün (Tebliğden)..................2577/46
Kadastro Mahkemeleri..............15 gün (Tebliğden)..................3402/32
Temyiz İsteminin Reddine
ilişkin Mahkeme kararları.............7 gün (Tebliğden).................HUMK/432/son

TEMYİZE CEVAP SÜRELERİ:

Asliye Hukuk - Sulh Hukuk.........10 gün.(Tebliğden).................HUMK 433/2
Ceza Mahkemeleri.....................7 gün.(Tebliğden).................1412/316
İdare, Vergi, Danıştay..............30 gün.(Tebliğden).................2577/46
Old 02-02-2009, 22:31   #3
alikara

sulh hukuk ve asliye hukukta karar yüze karşı verilsede,temyiz süresi tebliğden itibaren başlar.iş mahkemesinde tefhimden itibaren başlar hüküm yüze karşı verilmişse.
Old 05-02-2009, 11:24   #4
av.semanur

Kitap

Merak ettiğim husus sulh hukukta temyiz süresi tebliğle başlar ancak bunun istisnası var mıdır..yani sürenin tefhimle başladığı haller mevcut mudur bunlar nelerdir..
Old 05-02-2009, 11:26   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
sulh hukukta temyiz süresi tebliğle başlar ancak bunun istisnası var mıdır

Temyiz süresi tebliğ ile başlar, istisnası yoktur.

Kolay gelsin
Old 05-02-2009, 11:29   #6
av.semanur

Kitap

teşekkür ederim..bir avukat bana bunun istisnaları olduğunu ve bulmamı söyledi..olmadığını düşünüyordum ancak tereddütte kaldım..
Old 05-02-2009, 12:30   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Temyiz süresi tebliğ ile başlar, istisnası yoktur.

Katılmıyorum; istisnası vardır.
Stajyer arkadaşlarımız mahkemelerin, o yerde bulunmayan "başka bir mahkeme" sıfatı ile de davaya bakabildiklerini düşünürlerse, yanıtı da kolayca bulabilirler.
Old 05-02-2009, 12:45   #8
av.semanur

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Stajyer arkadaşlarımız mahkemelerin, o yerde bulunmayan "başka bir mahkeme" sıfatı ile de davaya bakabildiklerini düşünürlerse, yanıtı da kolayca bulabilirler.
teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için..
Old 05-02-2009, 16:55   #9
Av.Eren Şener

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Ben buna katılamayacağım zira söz konusu mahkemenin asıl görevi (örneğim ceza) ne olursa olsun, karara bağladığı dosyada "Sulh/Asliye Hukuk" mahkemesi sıfatı ile hareket ettiğinden dolayı her şekilde temyiz süreleri işbu kararın tebliğ ile başlayacaktır.
Old 05-02-2009, 17:17   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Eren Şener
Ben buna katılamayacağım zira söz konusu mahkemenin asıl görevi (örneğim ceza) ne olursa olsun, karara bağladığı dosyada "Sulh/Asliye Hukuk" mahkemesi sıfatı ile hareket ettiğinden dolayı her şekilde temyiz süreleri işbu kararın tebliğ ile başlayacaktır.

Sayın Şener, mesajımda, verdiğiniz örneğin tam tersi durumu anıştırmaya çalışmıştım: Başka mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi sıfatıyla değil, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin "başka bir mahkeme" sıfatıyla karar vermesini...
Old 05-02-2009, 17:44   #11
Av.Eren Şener

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Şener, mesajımda, verdiğiniz örneğin tam tersi durumu anıştırmaya çalışmıştım: Başka mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemesi sıfatıyla değil, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin "başka bir mahkeme" sıfatıyla karar vermesini...

Sizin belirttiğiniz durumda zaten ortada bir istisna yoktur zira karar veren mahkeme artık bir sulh hukuk mahkemesi değil kararda sıfatını kullandığı (Ceza) mahkemesi hükmündedir. Ancak soruyu soran meslektaşımın aradığı ise, -anladığım kadarı ile- sulh/asliye hukuk mahkemesi "sıfatı" ile karar vermesine rağmen sürenin tefhim ile başlayacağı bir durumdur ki kanaatimce böyle bir uygulama söz konusu değildir.
Old 05-02-2009, 20:30   #12
arbitrator

Konkordatonun tasdikine ilişkin kararlarda temyiz süresi, duruşmada hazır olunmasa dahi (!) tefhimle başlar ve 10 gündür (İİK.m.299).
Old 05-02-2009, 21:03   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Eren Şener
Sizin belirttiğiniz durumda zaten ortada bir istisna yoktur zira karar veren mahkeme artık bir sulh hukuk mahkemesi değil kararda sıfatını kullandığı (Ceza) mahkemesi hükmündedir. Ancak soruyu soran meslektaşımın aradığı ise, -anladığım kadarı ile- sulh/asliye hukuk mahkemesi "sıfatı" ile karar vermesine rağmen sürenin tefhim ile başlayacağı bir durumdur ki kanaatimce böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Sayın Şener, avukat stajyeri arkadaşlarımız aradıkları bilgiyi biraz araştırarak bulsunlar diye ipucu vermiştim ama nedense onlar değil siz ısrarla yanıt veriyorsunuz. Sözettiğim "başka mahkeme"nin ceza mahkemeleri ile ilgisi yoktur. Sulh Hukuk hakiminin başka mahkemenin işlerine bakmasından değil, örneğin Ticaret Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi vb. sıfatıyla karar vermesinden sözediyorum. Hazır bilgi vermemek, müstakbel meslektaşlarımızı araştırmaya yöneltmek için daha fazlasını yazmıyorum.

Alıntı:
Yazan arbitrator
Konkordatonun tasdikine ilişkin kararlarda temyiz süresi, duruşmada hazır olunmasa dahi (!) tefhimle başlar ve 10 gündür (İİK.m.299).

Sayın arbitrator, İİK 299'un 2005 değişikliğinden önce sizin dediğiniz gibiydi ama şimdi öyle değil, süre tebliğle başlıyor.
Old 06-02-2009, 23:11   #14
arbitrator

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Sayın arbitrator, İİK 299'un 2005 değişikliğinden önce sizin dediğiniz gibiydi ama şimdi öyle değil, süre tebliğle başlıyor.

2005 değişikliği istinaf mahkemelerinin kuruluşundan sonra uygulanmak üzere yapıldı (bkz. İİK. geçici m.7). Hali hazırda eski hüküm yürürlükte.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi