Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçiye açılacak dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2007, 15:36   #1
dadaş

Varsayılan işçiye açılacak dava

Müvekkilimin şirketinde 6 ay çalışan bir işçi 2 aydır maaşının ödenmediğini ve bu sebeple işten ayrıldığını belirten bir ihtarname çekmiş.ancak bu işçi son 2 aydır işe gelmediği gibi müvekkilime milyarlarca zarar vermiş,ayrıca şirketin parası ve arabasıyla toplantılara gidiyorum demesine rağmen kendi şahsi eğlencesi için kullandığı ortaya çıkmış,yanında götürdüğü bayanlarada sarkıntılıkta bulunmuştur.bu hususlar taciz edilen bayan tarafından kaleme alınmış müvekkilime verilmiştir.Şimdi ben bu işçiye dava açıp müvekkilime verdiği zararları tazmin etmek istiyrum.elimde sadece işle ilgili satış ve zarar grafıkler ve bayanın yazdığı yazı var.bu arada işçiyi savcılığa verdım.O da muvekkılımı iş mahkemesinde dava etti son ıkı aydır almadığı maaşı için.Bu parayı ona vermemek için ne gibi bir savunma yapmalıyım?Müvekkilime verdiği zarar için icra yolunamı gideyim yoksa davamı acayım?
Old 06-10-2007, 16:45   #2
SINIRSIZ

Aylık ücretinin ödendiğinin ispat külfeti davalı işverene düşmektedir. Sizin bu yönde bir ispatınız yok mu? yani 2 ay boyunca gelmediği halde müvekkiliniz hiç bir uyarı ihtar yapmamış mı ? 3 gün üstüste işe gelmeyen işçi için işverenler işyerindeki işiçilerin de imzasını da alarak bir tutanak düzenleyerek bunu işçiye 6 gün içinde tebliğ ediyor ve böylelikle haklı nedenle işten çıkarma gerçekleşmiş oluyor. Siz bu süreleri anladığım kadarıyla çoktan kaçırmış bulunmaktasınız.Tedbirli davranmamış müvekkilinizi işçi lehine yorumlanan bir kanun önünde savunarak davayı kazanmanızın çok kolay olmayacağı düşüncesindeyim. Yinede tüm delillerinizi, tanıklarınızı sunarak hakimi ikna edebilirsiniz belki..Verdiği zararlar için icra yoluna gitmek kestirme bir yol fakat bir itirazla sizin yolunuzu tıkayabilir..karşı dava açabilirsiniz.. sizde ücret alacağı olmadığını ispatlayamasanız bile uğradığınız zararlardan borcunuzun mahsubunu isteyebilirsiniz, kolaylıklar diliyorum..
Old 06-10-2007, 19:22   #3
Av. Tuğba Yavan

Sözüne ettiğiniz olay benim de başıma geldiği için deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim. İşverenin uğradığı zarar açısından elinizde bulunan ilgili satış ve zarar grafiklerinden yararlanarak tespit yaptırın. Tespitte muhasebeci bilirkişinin saptayacağı şirket zararı sizin ileride işçiye karşı açacağınız davada önemli bir delil olacaktır.
Old 06-10-2007, 21:29   #4
dadaş

Deneyimleriniz ve bilgileriniz beni yeterince aydınlattı aslında ama son olarak aklıma takılan bırkac soru var.Önce tespit yaptıracağım ve o tespit neticesinde onun dava açtığı iş mahkemesinde karşı dava mı açacağım?Yoksa tespit yaptırdığım mahkemede ayrıca alacak davasımı açacağım? Yani müvekkilimin bulunduğu yerdekı mahkemede tespit davası açıp bunu iş mahkemesinde açacağım karşı davada delil olarakmı kullanayım?
Old 07-10-2007, 13:49   #5
Av. Tuğba Yavan

Alıntı:
Yazan dadaş
Deneyimleriniz ve bilgileriniz beni yeterince aydınlattı aslında ama son olarak aklıma takılan bırkac soru var.Önce tespit yaptıracağım ve o tespit neticesinde onun dava açtığı iş mahkemesinde karşı dava mı açacağım?Yoksa tespit yaptırdığım mahkemede ayrıca alacak davasımı açacağım? Yani müvekkilimin bulunduğu yerdekı mahkemede tespit davası açıp bunu iş mahkemesinde açacağım karşı davada delil olarakmı kullanayım?
Müvekkilinizin bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesine tespit yaptırıp, bunu iş mahkemesinde açacağınız karşı davada delil olarak kullanabilirsiniz. Eğer karşı dava açma süresini geçirdiyseniz ayrı bir dava açıp yine yaptırdığınız bu tespiti yeni açtığınız davada delil olarak kullanabilirsiniz. Zaten davayı bu şekilde açarsınız ileride davalar da büyük ihtimalle birleştirlecektir. Ben kendi davamda önce tespit yaptırıp daha sonra da işçiye karşı icra takibi başlatmıştım. Tabi bu arada işçi itirazla takibi durdurdu ve işverene kaşı kıdem ve ihbar tazminatı alacağı davası açtı. Ben de itirazın iptali davası açtım ayrı bir mahkemede. Sonuçta iki farklı dava da birleşti ve sonuç lehimize oldu. Sonucun lehe olmasında dava açmadan önc yaptırdığımız tespitin de önemli bir katkısı olduğunu belirtmem gerekir.
Old 13-11-2007, 22:19   #6
Av.Atılgan Barış YÖRÜK

Şuan böyle bir dava ile ben de uğraşıyorum. Ancak gerçekten zarar konusunda ispat güçlükleri çok fazla. Dava aşamasında zararı bilirkişi incelemesi ile ispatlamayı planlıyorum.
Old 03-01-2012, 13:43   #7
mesut güney

Tuğba Hanım merhaba,

benim de buna benzer bir dosyam var. İtirazın iptali davasını iş mahkemesinde mi açtınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi