Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkinci Kez Hagb Verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-06-2014, 13:38   #1
av.ugurozdemir

Varsayılan İkinci Kez Hagb Verilmesi

Müvekkilim 2011 yılında hakaret suçundan para cezası aldı ve mahkeme HAGB kararı verdi. 1 hafta önce ise görevi ihmal suçundan yargılandığı davada 6 ay 6 gün hapis cezası aldı ve bu ceza içinde mahkeme HAGB kararı vardi. Ben önceki hükmün açıklanması için mahkemeye bildirimde bulunulması kararı beklerken müvekkil hakkında ikinci kez HAGB verilmesi beni şaşırttı. Tabi bizim lehimize bir karar ama böyle kararla karşılaşan arkadaşlar var mı? Mahkemenin kararı isabetli mi?
Old 18-06-2014, 14:06   #2
heyyou

İkinci kez HAGB verilmesinde bir sakınca yoktur,zira HAGB kurumu adli sicil kaydı olarak görülmemekte dolayısıyla sanık sabıkalı olarak değerlendirilmemektedir.

Mahkemenin uygulamada yapması gereken 2. kez HAGB kararı verip 5 yıllık süre içerisinde yeniden suç işlendiğinden ilk HAGB veren mahkemeye bildirimde bulunmasıdır.

İyi çalışmalar...
Old 18-06-2014, 14:24   #3
av.ugurozdemir

Alıntı:
Yazan heyyou
İkinci kez HAGB verilmesinde bir sakınca yoktur,zira HAGB kurumu adli sicil kaydı olarak görülmemekte dolayısıyla sanık sabıkalı olarak değerlendirilmemektedir.

Mahkemenin uygulamada yapması gereken 2. kez HAGB kararı verip 5 yıllık süre içerisinde yeniden suç işlendiğinden ilk HAGB veren mahkemeye bildirimde bulunmasıdır.

İyi çalışmalar...

yapması gerekeni yapmayarak yani bildirimde bulunma kararını vermeyerek mahkeme takdir hakkını mı kullanmıştır?
Old 18-06-2014, 14:29   #4
olgu

Alıntı:
(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/23)
(11) Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde, mahkeme hükmü açıklar. Ancak mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.

Müvekkilinizin suçu görevi ihmal. Bu yüzden mahkeme kararınında bir hata olmadığını düşünüyorum.
Old 18-06-2014, 14:42   #5
av.ugurozdemir

Alıntı:
Yazan olgu
Müvekkilinizin suçu görevi ihmal. Bu yüzden mahkeme kararınında bir hata olmadığını düşünüyorum.

Araştırmalarımda görevi ihmal suçunun genel kastla işlenebilen bir suç olduğunu öğrendim. Ama galiba mahkeme takdir hakkını kullanmış.
Old 18-06-2014, 14:53   #6
heyyou

Görevi ihmal ; ihmali davranışla işlenebilen kasti suçtur. Suçun maddi unsuru ihmal olup manevi unsuru kasttır.

Bu nedenle mahkeme takdir hakkını kullanmamış, yalnızca sizin lehinize eksik işlem yapmıştır kanaatindeyim .
Old 19-06-2014, 10:12   #7
aykut

Bildiğim kadarıyla HAGB verildikten sonra 5 yıl içinde başka bir suçtan tekrar yargılanılıp, ceza alırsan ve bu ceza da HAGB maddesi içinde kalıyor ise(2 yıl) mahkeme tekrar HAGB verebiliyor. Hatta birkaç Yargıtay kararı da var ki bu konuda, ikinci kez HAGB vermediği için yerel mahkemenin kararını bozmuş, HAGB vermen gerekiyordu demiş. Bulabilirsem o kararı da atarım.

Bunun mantığı da HAGB verilememesi için daha önce sanık için kasıtlı bir suçtan hüküm kurulması. Yani önceki HAGB'de bir hüküm kurulmamıştır, hüküm geriye bırakılmıştır, hüküm kurulmadığı için de tekrar HAGB verilebilir diyor Yargıtay.

Kanunun amacına aykırı bir yorum gibi geldi bana ama son içtihatlar bu şekilde.
Old 20-06-2014, 13:05   #8
MURAT ACER

Suç tarihlerine bakmanızı öneririm ikinci dosyanın suç tarihi ilk dosyanın karar kesinleşme tarihinden önceyse verilen karar yerindedir.
Old 20-06-2014, 18:45   #9
g_soton

Kişi hakkında HAGB kararı verilmişken 5 yıl dolmadan ikinci bir (hatta daha fazla) HAGB kararı verilmesinde bir sakınca yoktur. Zira zaten HAGB' nin mantığında verilen kararın sanık açısından hüküm doğurmamış olmasını sağlamak var.
Hakkında birden fazla HAGB kararı verilen müvekkilim var, süreler de henüz geçmiş değil, dolayısıyla ortada mahkemece yapılan bir eksik inceleme ya da hata mevcut değil kanısındayım.
Hakim takdirini şu yönde kullanmış, HAGB yerine erteleme kararı vermemiş. Erteleme kararı verilmiş olsaydı nasıl etki ederdi buna ilişkin net bilgim olmasa da, kanımca o zaman ilk verilen hükmün açıklanmasına karar verilebilirdi diye düşünüyorum. Zira ertelemede bir hüküm mevcut, HAGB' de hüküm tesis edilmemiş durumda.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi