Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik devam ederken nafaka istemek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2014, 18:20   #1
Konuk

Varsayılan evlilik devam ederken nafaka istemek

merhabalar, eşimin bana açtığı boşanma davası red oldu tedbir nafakası alıyordum, dava yeni red olmuş ama gerekçeli karar yazılmamış ben eşim benle maddi manevi ilgilenmiyeceği için evlilik devam ederken nafaka isteyebilir miyim ne yapmalıyım? ayrıca eşimin başka bir ile tayini çıktı açıkçası ben ailemin evinde ve memlekette değilde onun bulunduğu ilde yaşamak isterim ortak evde yaşamak isterim bununla ilgili ne yapabilirim?
Old 05-12-2014, 11:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Tedbir nafakanız kararın kesinleşmesinden sonra sona erecektir.Bu tarihten itibaren boşanma davası olmadan da nafaka için dava açabilirsiniz.

2-Siz dilediğiniz yerde -eşinizin bulunduğu yer de dahil-yaşama hakkına elbette sahipsiniz.Fakat eşiniz sizinle aynı evde yaşamaktan kaçınırsa ,eşinizi ortak konutta yaşamaya zorlayacak bir yol bulunmamaktadır.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 07-12-2014, 11:43   #3
Konuk

İnceleme evlilik devam ederken nafaka istemek

cevabınız için teşekkürler, duyduğum kadarıyla evliyken nafaka alamazsın çocuk yok nafaka vermezler diyorlar, eşimin işi ve iyi bir maaşı var redden sonra bana bir gelirim yok diye nafaka davası açsam yani uygunsa kesinlikle verirler mi? eşim evdeki eşyaların bir kısmını alıp götürmüş bir kısmınıda bana bırakmıştı ondaki eşyaları ne yaptı bilmiyorum ama bendekiler sağlam duruyorlar. başka bir ile tayini çıkıp gittiği için ben bana yaşamış olduğu ilde bir ev tutmasını, o evde yaşamamı, ailemin yanında kalmak istemediğimi söyleyip talepte bulunabilir miyim, ne yapmalıyım?
Old 07-12-2014, 22:31   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik devam ederken de koşulları varsa nafaka ıstenebılır.

Nafaka sadece para olarak ıstenebılır.Hakın eşinize ev tutma yükümlülüğüne karar vermez.Koşulları varsa içinde kira bedelini de isteyecek ve gecimizi sağlayack miktarda nafaka talep edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi