Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bozma Sonrası Açılış Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2014, 18:27   #1
Konuk

Varsayılan Bozma Sonrası Açılış Davası

Merhaba ben devlet memuruyum. Eşim ile uzun süredir müşterek hayat yaşayan ve evliliık birliğimizi ciddi anlamda eylem ve davranışları ile tehdit eden bayan hakkında bir takım ihbar ve şikayetler yapılmış ve hatta bu bayan hakkında başkaca tarafım ile yakından ve uzaktan ilgisi olmayan başkaca ihbarlar bayanın tarafıma karşı açtığı iftira davasında hiçbir teknaik ya da başkaca araştırma yapılmadan tarafım üzerine yıkılı bırakılarak hakkımda cezaya hüküm verilmiştir Yaptığım itirazdan sonra ise yargıtayca gerekli araştırma yapılmadığı için kararın bozulmasına karar yerel mahkemeye gönderilmiştir.
Benim sorum söyle ; Ben bu ihbar ve şikayetleri yapmadım.Üstelikte ortada iftira diye bir şey de yok. Bu bayan ile eşim arasınki tanık ve bazı maddi deliller ile ispatlayabiliyorum. eşim ve bu bayanın amacı ; bu dosyayı onaylatarak evlilik birliği içerisinde böyle bir durumun olmadığına ilişkin kendilerini aklamak ve boşanma sonrasında evliliklerinden sonra kendilerine hukuksal olarak tazminat ya da ceza davası açmamı engellemek. Ben şu an başka bir ile atamam yapıldığından ve izin hakkımında bulunmadığından dolayı duruşmaya katılamayacağımı, duruşmanın ertelenmesini, yada talimat ile ifademin alınmasını ve tanık listemi ilgili yerel mahkemeye dilekçe ile gönderdim. Ancak kalem dilekçemin savunma dilekçesi olarak dosyaya hakim tarafından konulduğunu söyledi.
1- Mazeret dilekçesi savunma dilekçesi yerine geçer mi ?
2- Savunma hakkım çerçevesinde bozma sonrası açılışta tanık dinletme hakkım varmıdır ?
Taleplerim yerel mahkemece reddedilir, ifadem alınmaz, duruşma ertelenmez, tanıklarım dinlenmez ve maddi delillerimi sunamadan aynı şekilde onanırsa hukuksal hakkım nelerdir ?
Old 26-11-2014, 22:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben devlet memuruyum. Eşim ile uzun süredir müşterek hayat yaşayan ve evliliık birliğimizi ciddi anlamda eylem ve davranışları ile tehdit eden bayan hakkında bir takım ihbar ve şikayetler yapılmış ve hatta bu bayan hakkında başkaca tarafım ile yakından ve uzaktan ilgisi olmayan başkaca ihbarlar bayanın tarafıma karşı açtığı iftira davasında hiçbir teknaik ya da başkaca araştırma yapılmadan tarafım üzerine yıkılı bırakılarak hakkımda cezaya hüküm verilmiştir Yaptığım itirazdan sonra ise yargıtayca gerekli araştırma yapılmadığı için kararın bozulmasına karar yerel mahkemeye gönderilmiştir.
Benim sorum söyle ; Ben bu ihbar ve şikayetleri yapmadım.Üstelikte ortada iftira diye bir şey de yok. Bu bayan ile eşim arasınki tanık ve bazı maddi deliller ile ispatlayabiliyorum. eşim ve bu bayanın amacı ; bu dosyayı onaylatarak evlilik birliği içerisinde böyle bir durumun olmadığına ilişkin kendilerini aklamak ve boşanma sonrasında evliliklerinden sonra kendilerine hukuksal olarak tazminat ya da ceza davası açmamı engellemek. Ben şu an başka bir ile atamam yapıldığından ve izin hakkımında bulunmadığından dolayı duruşmaya katılamayacağımı, duruşmanın ertelenmesini, yada talimat ile ifademin alınmasını ve tanık listemi ilgili yerel mahkemeye dilekçe ile gönderdim. Ancak kalem dilekçemin savunma dilekçesi olarak dosyaya hakim tarafından konulduğunu söyledi.
1- Mazeret dilekçesi savunma dilekçesi yerine geçer mi ?
2- Savunma hakkım çerçevesinde bozma sonrası açılışta tanık dinletme hakkım varmıdır ?
Taleplerim yerel mahkemece reddedilir, ifadem alınmaz, duruşma ertelenmez, tanıklarım dinlenmez ve maddi delillerimi sunamadan aynı şekilde onanırsa hukuksal hakkım nelerdir ?

Sayın Katılımcı

Gerekli teknik araştırma yapılmadığından ve delillerin toplanmaması ve eksik inceleme sebebiyle yerel mahkeme kararının bozulması halinde, mahkeme Yargıtay bozmasının yol göstermesiyle hareket etmek zorundadır.

Delillerinizi ve tanıklarınızı mahkemeye bildirdi iseniz sizin gitmenize gerek olmadığı gibi mahkeme siz olmasanız da gerekli araştırmayı yapmak ve üzerinize atılı suçu sizin işlediğinizi şüpheye yer bırakmayacak biçimde ortaya koymak zorundadır. Mahkeme ifadenize ihtiyaç duyarsa bunu zaten bulunduğunuz yer mahkemesine yazacağı talimatla da yapabilir.

Mahkeme bildirdiğiniz tanık ve delilleri değerlendirecektir. Öte yandan mahkeme maddi gerçeği bulmak zorunda olduğundan sizin bildirmediğiniz ve yargıtayın dikkat çektiği delilleri de inceler.

Gönderdiğiniz dilekçe de sadece mazeret dilekçesi değil. Tanık isimleri de bildirmişsiniz. Mahkeme davanın en başından beri savunmanızı almakta zaten..Bunun haricinde dosyanızı okumadan daha fazla detaylı bilgi vermek de mümkün değildir.

Bir avukat desteğini doğrudan alırsanız hak kaybı yaşamazsınız. Dosyanızı mesleğiniz dolayısıyla takip etme sıkıntısını yine bir avukat yardımı ile aşabilirsiniz.

Yerel Mahkeme aleyhinize karar verir ise temyiz etme hakkınız bulunmaktadır.

Profesyonel destek almanızı özellikle öneriyoruz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi