Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılıksız çek keşide etme suçunda taahhüt

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2010, 16:19   #1
avukathavva

Varsayılan karşılıksız çek keşide etme suçunda taahhüt

Sayın meslektaşlarım işin içinden çıkamadım kafam karıştı Yeni çek kanununa göre alacaklı ve borçlu anlaşmaya varamadığı zaman ne oluyor? Ya da anlaşmaya varıldı taahhütler verildi, taahhüt yerine getirlmediği zaman bir yaptırımı var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum .
Old 23-03-2010, 16:23   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukathavva
Sayın meslektaşlarım işin içinden çıkamadım kafam karıştı Yeni çek kanununa göre alacaklı ve borçlu anlaşmaya varamadığı zaman ne oluyor? Ya da anlaşmaya varıldı taahhütler verildi, taahhüt yerine getirlmediği zaman bir yaptırımı var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum .

Sn. Havva,

5941 sayılı Kanun'a göre,

1 - Alacaklı ile borçlu (sanık) ödeme konusunda anlaşma sağlarsa,
2 - Anlaşma olmasa bile borçlu (sanık) ödemeye ilişkin taahhütte bulunursa,

Anlaşma veya taahhütte belirtilen süre sonuna kadar yargılama durur. Taahhüdün yerine getirilmemesi üzerine yargılama kaldığı yerden devam eder. Suçun unsurları oluşmuş ise (taahhüt hiç alınmamışçasına) ceza kararı verilir.

Saygılarımla...
Old 23-03-2010, 16:42   #3
avukathavva

Meslektaşım çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir de yargılama sonunda kanunu inceleyebildiğim kadarı ile sadece para cezası veriliyor galiba yanlış mı anlamışım. Eski kanunda olduğu gibi hapis cezası yok dimi ?
Old 23-03-2010, 17:08   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukathavva
Meslektaşım çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir de yargılama sonunda kanunu inceleyebildiğim kadarı ile sadece para cezası veriliyor galiba yanlış mı anlamışım. Eski kanunda olduğu gibi hapis cezası yok dimi ?

Sn. Havva;

3167 sayılı Kanun da hapis cezası öngörmüyordu (Tekerrür halinde hapis cezası vardı- 3167 s. K. md. 16):

Alıntı:
Madde 16 -
Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarınca ibraz edildiğinde, yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunların ayrıca suç saydığı haller saklı kalmak üzere, çek bedeli tutarı kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

...

Bu suçtan mükerrirlere, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

5941'de de hapis cezası öngörülmüyor:

Alıntı:
MADDE 5 - (1) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanuni ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikayeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, binbeşyüz güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Hapis cezası, verilen para cezasının süresi içerisinde ödenmemesi nedeniyle hapse çevrilmesine ilişkin bir husustur.

Saygılarımla...
Old 23-03-2010, 17:45   #5
Av.Şevval

bir soru ben eklemek istiyorum.

Yeni yasa erken ibraza cezayı kaldırdı biliyorsunuz.Bir kısmı erken ibraz edilerek yazılmış çeklerden oluşan dosyada bütün çekler için mi taahhütte bulunulmalı,yoksa sadece gününde ibraz edilerek yazılan çekler için mi?
Old 23-03-2010, 18:05   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Şevval

Yeni yasa erken ibraza cezayı kaldırdı biliyorsunuz.Bir kısmı erken ibraz edilerek yazılmış çeklerden oluşan dosyada bütün çekler için mi taahhütte bulunulmalı,yoksa sadece gününde ibraz edilerek yazılan çekler için mi?

Merhabalar;

Erken ibraz edilen çekler için beraat talep edip kalan kısmı için taahhütte bulunmanızın yerinde olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 23-03-2010, 20:41   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Şevval

Gününden önce ibraz edilen çekler için bazı mahkemeler (bana göre) haksız bir şekilde beraat kararı vermektedirler. 3167 S.K. zamanında karşılıksız çıkmış ve yargılaması devam eden çekler için bu hüküm uygulanmamalıdır. Buna ancak Yargıtay çözüm bulacaktır. Bu nedenle 01.04.2010 tarihinden önce taahhüt verilmek durumunda kalınılırsa, müvekkile durum bu şekilde izah edilmelidir.Hele daha önceden mahkumiyet verilmişse, daha dikkatli davranmak gerekecektir.
Old 22-06-2012, 17:56   #8
Av. ikahveci

Saygıdeğer meslektaşlarım. Malum daha sonra 6273 Sayılı kanun ile yapılan değişiklik ile karşılıksız çeke verilen ceza komple kaldırıldı. Bizim olayımız şu şekilde: Müvekkilim 6273 sayılı kanundan önce mahkemeye müraacat ederek taahhütte bulunmuş ve hakim de açılan davanın durudurulmasına karar vermiş. Bizim müvekkil taahhütlerine uymamış ancak karşı taraf da gidip bunu mahkemeye bildirmemiş. Dosya 06.04.2010 tarihinde karara çıkmış ve halen yargılamanın durudurulması şeklinde bekliyor. Ben 6273 sayılı kanun lehimize olacağı için mahkemeye sanık müdafii olarak müracaat edip müvekkilim hakkında ceza verilmesine ve idari yaptırım kararı uygulanmasına gerek olmadığı şeklinde karar verilmesi çin müracaat etmek istiyorum. Ancak yine de görüşünüzü almak isterim. Yerine getirilmeyen taahhütlerden dolayı başımıza bir şey gelmez değil mi? Hukuk mantığı çerçevesinde aleyhimize bir karar çıkmaz diye düşünüyorum. Ama yine de size sormak istedim. Saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi