Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Stajı-Adliye Aşamasında Yapılamayacak İşler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2007, 20:02   #1
Nesrin D.

Varsayılan Avukatlık Stajı-Adliye Aşamasında Yapılamayacak İşler

6 aylık adliye stajımı yaparken bir yandanda bir avukatın yanında çalışmaya başladım.Avukat kendisi çok yoğun olduğu için icra dairesindeki işlere ben bakıyorum,(talep açma,müzekkereyazıp icra müdürüne imzalatma...gibi)
icra müdürü avukatı görmediğinden taleplerimi imzalamadı,halbuki ben büroda avukata imzalatmıştım:Avukat nerde diye sordu,kendisi gelsin ancak o zaman imzalarım dedi.

Böyle bir şey söylemeye hakkı var mı.zaten avukat imzalanması gereken yerleri imzalamış,illa bizzatmı gelmesi gerekir.

Adliye stajım bitmemiş olduğundan yetki belgeside düzenleyemedik.Avukat sürekli olarak şehir dışına çıkıyor bu aralar.

Müdür yardımcısını şikayet etmeyi düşünüyorum.Ama yalnış bişeyde yapmak istemiyorum:Şimdilik olay bana,usülüne uygun olarak yapılmış talebi sebepsiz yere yerine getirmemek gibi görünüyor,ama.....bu konuda aydınlatırsınız sevinirim.....
Old 24-05-2007, 20:26   #2
ad-hoc

Avukatlık kanunu uyarınca yanında staj yaptığınız avukatın gözetim ve denetiminde kalemlerde ve icra dairelerinde onlar adına işlem yapma yetkiniz var, avukatın bizzat bulunmasına gerek yok diye düşünüyorum, kaldı ki avukatın hazır bulunması zorunluluğu staj yapmanın da ruhuna aykırı.
Old 24-05-2007, 20:53   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Nesrin D
Adliye stajım bitmemiş olduğundan yetki belgeside düzenleyemedik
Sayın Nesrin D

Adliye stajı süresinde avukat adına işlem yapma ya da avukat yanında çalışma yetkiniz var mı? Eskiden yoktu, şimdi kurallar değişti mi?

Kurallar değişmiş olsa ve yetkiniz olsa bile bu yetkiyi kanıtlayacak bir yetki belgesi düzenlenmesi gerekmez mi?

Gerektiğini siz de biliyorsunuz ama avukatın imzasını taşımaktan ibaret işlemi küçümsüyorsunuz. Halbuki avukatın imzası öpüp başa konacak kadar değerlidir.
Alıntı:
Müdür yardımcısını şikayet etmeyi düşünüyorum
Şikayet dilekçesini avukat adına mı imzalayacaksınız? Yoksa kendi adınıza mı? İş avukatın işi olduğuna göre sizin şikayet hakkınız var mı?

Saygılarımla
Old 24-05-2007, 21:05   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Zapta talep açmak yerine talepleri dilekçe şeklinde yazıp icra dairesine götürseniz. İcra Memuru da "Alacaklı vekilinden gelen dilekçe gereğince..." diyerek işlemi yapacaktır. Stajyer Avukatın yetkilerinin arasında talep açmak bildiğim kadarı ile yok. Stajın son 6 ayında sınırlı bazı işlemleri yapabiliyorlar.

Saygılar.
Old 24-05-2007, 21:47   #5
ad-hoc

Avukatlık Kanunu 46'yı nasıl yorumlarsınız?

"Avukat, işlerini kendi sorumluluğu altındaki stajyere veya yanında çalışan sekreter eliyle de takip ettirebilir, fotokopi veya benzeri yollarlar örnek aldırabilir."
Görüldüğü üzere ettirgen bir ifade kullanılmış ve bu şekilde yetkilendirilen bir stajyerin yetki uyarınca haklarını da kullanma hakkı vardır diye düşünüyorum. Fakat konu bu yetkinin ispatlanması gerektiği olunca meslektaşları haklı buluyorum, her ne kadar vekaletinizle dahi işlem yaparken kalemler kimlik sormasa veya noterler adına vekalet çıkarılan meslektaşın avukat olup olmadığını sorgulamasa da, belki de yazılı hukuk uyarınca stajyerin yetkisi aranmalı mı diyeceğiz; biraz yaman çelişki ama hukukun gereği, saygı duymak lazım
Fakat ilk altı aylık staj söz konusu olunca Sayın Konyalı'ya katılmamak elde değil....
Old 25-05-2007, 00:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nesrin D.
6 aylık adliye stajımı yaparken
....

Müdür yardımcısını şikayet etmeyi düşünüyorum.Ama yalnış bişeyde yapmak istemiyorum:Şimdilik olay bana,usülüne uygun olarak yapılmış talebi sebepsiz yere yerine getirmemek gibi görünüyor,ama.....bu konuda aydınlatırsınız sevinirim.....

Sayın Nesrin D.

Şikayetten vazgeçin. Çünkü mevzuata göre siz henüz adliye stajını yapmaktasınız.

Alıntı:
GENEL OLARAK

Madde 15 - (Değişik: 2178 - 30.1.1979) Avukatlık stajı bir yıldır. Stajın bu kısmında yer alan hükümler uyarınca ilk altı ayı mahkemelerde ve kalan altı ayı da en az beş yıl kıdemi olan (bu beş yıllık kıdem, hesabına Kanunun 4 üncü maddesinde yazılı hizmette geçen süreler de dahildir.) bir avukat yanında yapılır.

Old 25-05-2007, 11:43   #7
Nesrin D.

Belkide yukarıdaki ifadelerimi şöyle değiştirmem gerekiyor: Adliye stajımı sürdürürken boş ve verimsiz geçen adliye stajı süresince bu boş vakti değerlendirmek için yanına uğradığım avukat belkide bu hususta şikayette bulunmalı.
neticede avukatın yanında çalışan yardımcıların böyle bir hakı yokmu(dosyayı imzalatmak gibi) Avukat tarafından imzalanmışsa avukatı görmeye ne gerek var.Yani ben sıradan bir çalışanda olabilirdim(avukatın yanında)

Alıntı:
Yazan osmaniye
Stajyer Avukatın yetkilerinin arasında talep açmak bildiğim kadarı ile yok. Stajın son 6 ayında sınırlı bazı işlemleri yapabiliyorlar

Sayın osmaniye,ayrıca talep dilekçesini bilgisayarda yazıp hazırlamak için yetki belgesi gerekmiyor. önemli olan altının avukat tarafından imzalanmış olması.

Bu arada bu olay adliye stajımın son günü gerçekleşmişti.artık sanıyorum yetki belgemle sorunsuzca imzalanmasını isteyebilirim.
Old 25-05-2007, 11:55   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Nesrin D
neticede avukatın yanında çalışan yardımcıların böyle bir hakı yokmu(dosyayı imzalatmak gibi) Avukat tarafından imzalanmışsa avukatı görmeye ne gerek var.Yani ben sıradan bir çalışanda olabilirdim(avukatın yanında)
Sayın Nesrin D

Sıradan insanların hiç bir yetkisi yoktur. Avukatın yanında sıradan insanlar çalışmaz. Avukat Katipleri de birer katiplik belgesi taşır ve bu belge ile işlem yapmaya yetkili olur.
Alıntı:
..önemli olan altının avukat tarafından imzalanmış olması..
Avukatın imzaladığı belgeyi sunacak kişinin yetkili olması da ayrıca önemlidir.
Alıntı:
...boş ve verimsiz geçen adliye stajı süresince bu boş vakti değerlendirmek için...
Onca mahkemede öğrenilecek onca şey varken altı aylık stajınızın boş geçmesine üzüldüm.

Saygılarımla
Old 25-05-2007, 12:04   #9
meyralkan

adliye staji esnasinda avukatin islerini yurutme gibi bir yetkimiz bulunmamaktadir. bende stjyer avukatim. ancak ve ancak yetki belgesi ve avukatimizin duzenleyecegi muvafakatname ile her islemini yapabiliriz durusmalara katilma da dahil.. ben kucuk bir ilcede stajimi yaqpiyorum ve bunun boyle oldugunu evrak vermeyen katiplere ve adliye personeline anlatana kadar bayagi zorlanmistim. ancak benim mahkeme satjim sizin dediginiz gibi h9ic verimsiz ve bos gecmedi. verimli ve dolu olmasi da size bagli zaten...
saygilarimla
Old 28-05-2007, 11:19   #10
avk-e

avukatlık staj yönetmeliğine göre ve bu kapsamda stajer olarak hak ve yükümlükülüklerinizi bilerek hareket etmenizi öneririm.
Old 28-05-2007, 13:59   #11
djazz

sevgili nesrin , gerçi birçok arkadışımız cevaplamış ama daha somut olacağı için Avukatlık Kanunu 26.maddede çok açıkça stajyerin yapabileceği işler yazılıdır.Yapılacak işler ancak avukat yanında staja başladığınız 2.6 aylık dönemde mevcuttur.
İcra ,sulh hukuk ve cezalarda işleri yürütebileceğiniz ve duruşmalarada girebileceğiniz gösteren yazıyı avukatınızdan alır ve onunla işlerinizi yürütürsünüz.Buna rağmen işi yokuşa süren olursa evet şikayet etmeniz mümkündür.Hiçbir icra müdürü bir avukatı ayağına çağıramaz naçizane benim düşüncem
Old 28-05-2007, 15:28   #12
mrbozkurt

sevgili nesrin bende ankarada bir avukatın yanında öğrenciyken çalıştım kütahya'da bir dosyamız vardı. kütahyaya gittim ve mahkemeye ihtiyati haciz kararı verilmesi için dilekçe verdim. hakim avukatın gelmesi gerektiğini söyledi ve havale etmedi ancak daha sonra kendisine avukatlık kanununun ilgili maddesini(md.46) gösterince kabul etti ve ihtiyati haciz kararını aldım aynı gün icra müdürlüğünde infaz ettim.
Old 28-05-2007, 18:43   #13
ecesaka

Eğer Avukatlık Kanunu Md. 46 üzerinde durmak gerekirse, bu durumda dahi yanında çalıştığınız avukatın düzenlediği yazılı bir dilekçe ile başvurabiliyorsunuz diye biliyorum. Ben bu şekilde dosya fotokopisi alabilmiştim. Yazılı bir muvafakatname, yetki belgesi yahut Av.K. md. 46'nın uygulanması için bir dilekçe sunulmadıkça müdür sizin kim tarafından gönderildiğinizi bilemez. Biliyorum işlerimiz yoğun olduğundan önümüze çıkan formaliteler canımızı sıkıyor. Ancak memurun durumunu da düşünmek zorundayız diye düşünüyorum. Sonuçta avukat taleplerde kendi imzasının bulunmadığını söyleyerek müdürü şikayet etse, bu durumda gerçekten başı ağrımaz mı? Sanırım biz zamandan kaybederken, onun riski bizden daha fazladır.
Old 29-05-2007, 21:14   #14
Nesrin D.

Alıntı:
Yazan meyralkan
adliye staji esnasinda avukatin islerini yurutme gibi bir yetkimiz bulunmamaktadir. bende stjyer avukatim. ancak ve ancak yetki belgesi ve avukatimizin duzenleyecegi muvafakatname ile her islemini yapabiliriz durusmalara katilma da dahil.. ben kucuk bir ilcede stajimi yaqpiyorum ve bunun boyle oldugunu evrak vermeyen katiplere ve adliye personeline anlatana kadar bayagi zorlanmistim. ancak benim mahkeme satjim sizin dediginiz gibi h9ic verimsiz ve bos gecmedi. verimli ve dolu olmasi da size bagli zaten...
saygilarimla
merakımı mazur görün ama,acaba bu forumda yazan kaç kişi gerçekten adliye stajının verimli geçtiğini düşünüyor."Ben" dediğinizi duyar gibiiyim,ama lütfen buna inanmamı beklemeyin.Elbette birşeyler öğrenmek bizim elimizde.Bu konuda kimsenin aksini düşündüğünü sanmıyorum.Ona bakarsanız herşeyi öğrenmek herzaman bizim elimizde,ama hangi mahkemede hangi hakim size gelin şu konuyu istişare edelim,sizde mütalaada bulunun dedi,soruyorum size.
işte bana bu teklifi yapan sadece 2 hakim oldu.
bunun dışında mahkemede ne iş yapmayı düşünüyorsunuz anlayamadım,verimli staj döneminden kastınız yoksa dava dosyalarının üzerini yazmak mı yada dosyanın içine gerekli evrakları zımbalayıp koymak mı.....
Old 29-05-2007, 21:28   #15
ecesaka

Bilmiyorum ama... Sanırım kanunların savunucusu olacak olan bizler, bizler için uygulanmak üzere konulan kurallara riayet etmek durumundayız... Hatta en çok bizler uymalıyız bu kurallara... formalite olarak burun çevirmek yanlış geliyor bana.
Old 17-06-2007, 15:42   #16
Armağan Konyalı

alıntı: www.adalet.org

http://www.adalet.org/forum2/goster....leki%20Konular

Kararı gönderen: Sayın Av.Bedii Yarayıcı

KÜÇÜKÇEKMECE
İCRA HUKUK MAHKEMESİ
Esas No:2006/1366
Karar No:2006/1434
İcra No:

Hakim :İDRİS KİZİR 34131
Katip :
Davacı :
Vekili :
Davalı :
Dava :Şikayet
D.Tarihi:4.7.2006
Karar Tarihi:7.7.2006

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Davacı vekili tarafından hakimliğimize sunulan dilekçe ile Küçükçekmece 1.İcra Müdürlüğünün...Esas sayılı dosyası ile borçlular hakkında icra takibi yaptıklarını İcra Müdürlüğüne 30.6.2006 tarihinde başvurarak dosyanın kapak hesabının yapılmasını talep ettiğini ancak kapak hesabının henüz yapılmamış olduğunu bunun üzerine talebini sözlü olarak tekrarladığını ancak icra müdürlüğünde kendisinin stajyer avukat olduğunun belirtilerek stajyer avukatın talep açma yetkisi yoktur denilerek talebinin red edilmiş olduğunu stajının ikinc aylık kısmını yaptığını ve alacaklı vekili tarafından hazırlanan muvafakatnamede bunun belli olduğunu ve alacaklı vekili tarafından talep açmaya yetki verilmiş olduğunu belirterek icra müdürlüğü kararının hatalı olması nedeniyle kararın kaldırılmasına karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Küçükçekmece 1.İcra Müdürlüğünün..esas sayılı dosyasının incelenmesinde 30.6.2006 tarihinde dosyanın kapak hesabının yapılmasının talep edildiği ancak icra müdürlüğü tarafından Avukatlık Yasasının 26.maddesi gereğince verilen muvafakatnamenin Stajyer avukatlara icra işlemlerinde talep açma yetkisinin verilmediği belirtilerek red edilmiş olduğu anlaşılmıştır.
Tüm dosya kapsamı ile avukatlık yasası ve icra dosyası içerisinde mevcut alacaklı vekili tarafından düzenlenen ve Satjyer Avukat...'ya verilmiş olan muvafakatnamede icra dairelerinde işlem yapmaya ve talep açmaya yetki verilmiş olduğu anlaşılmış olmakla aşağıdaki şekilde hüküm tesis edilmiştir.
HÜKÜM:Yukarıda anılan nedenlerle:
1-Davacının davasının kabulü ile icra müdürlüğünün 30.6.2006 tarihli kararının iptaline
Stajjyer avukat ...'ın talebi doğrultusunda işlem yapılmasına
2-Şikayet kabul edilmiş olmakla istek halinde peşin harcın iadesine
3-Davacının yaptığı yargılama giderlerinin üzerinde bırakılmasına
Dair dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda karar verildi.7.7.2006

Katip Hakim
Old 18-06-2007, 11:15   #17
Av.Kaan Aksu

Mesaj Stajyerin dramı...

Avukatlık stajının ilk 6 ayının boş geçtiği ve bir şekilde ek çalışmalar yapılarak takviye edilmesi gerektiği doğrudur,en azından izmir adliyesinde durum böyleydi, hatta öyle ki adliye stajını avukat yanında çalışarak geçirmeyen arkadaşlara "tembel" , "bundan adam olmaz" dendiğini de çok defalar duydum.
Burada bir çarpıklık var.Yetkisi olmadığı halde elinde avukat dilekçeleriyle mahkeme kalemlerinde gezen dosyaları karıştıran, kızarıp bozarıp hakimlerden havale isteyen, fotokopi almaya çalışan, icra memurlarından her fırsatta azar işiten bir avukat stajyerleri güruhu var.Staj yapmakta olduğu mahkemeye ya hiç uğramayan, ya da 1-2 duruşmaya girmekten fazlasını yapmayan müstakbel meslektaşlarımız var."Ben adliye stajımı gerektiği gibi yapacağım" diyen ve sonunda kalemde saatlerce tebligat delip takma işi yapanlar da var. Bunun müsebbibi en başta durumun bu şekilde devam etmesine göz yuman stajyer avukatların tamamıdır.Daha sonra bu çarpıklığı görerek düzeltilmesi için gayret sarfetmeyen Barolar, Adalet Bakanlığı vesaire... ve yine bir kısım suçlu da ne yazık ki avukatlardır.Yetkisi olmadığını bildiği/bilmesi gerektiği halde stajyerini adliyedeki işlerine yollayan, olaya "iyi olur çocuk orada pişer" mantalitesinde yaklaşan, stajyeri ucuz iş gücü olarak gören(3-5 kuruş para ile sigortasız çalışma) meslektaşlarımız da var."Bana fotokopi vermediler" diyen stajyerine "sen alamamışsın" diyerek onu azarlayan avukatlar varsa onları da kınamak istiyorum.
Sistemin çarkları bu şekilde dönüyor, gerçekten de yetkisi olmadığı halde iş bitirebilen "kaçın kurası" avukatlar yetiştiriyoruz.Bu Türkiye'nin içinde bulunduğu açmazların, garipliklerin, düzensizliklerin sonuçlarından yalnızca bir tanesi.
Sorunuzun cevabı ise : eğer adliye stajınız esnasında yetkisiz olduğunuz gerekçesiyle işlem yaptıramıyorsanız, eliniz kolunuz bağlıdır.
İstisna : "Abicim gel biz şu işi tatlıya bağlayalım" derseniz işinizi yaparlar.

Old 18-06-2007, 12:39   #18
superavukat

Adliye stajı VERİMLİ geçen saygıdeğer meslektaşlara güvenim sonsuzdur , ancak staj sistemini gözlerimle görmüş biri olarak bu arkadaşların istisna olduklarını kendilerine hatırlatmak istiyorum.
Adliye stajı falan YOKTUR arkadaşlar..Avukat adayı adliyede , adliye kalemlerinde ANGARYA yapmaktadır.Zaten çoğu mahkeme kalemleri de stajer avukata keyfince takılmasını , arada bir uğramasını söylemektedir.
Bu bağlamda denilebilir ki , amaçlanan sistem yürümemektedir ve avukatlık stajının ilk altı ayı boş vakittir.
Avukatlık stajını kapsayan 1 yıl içinde stajerin bir işte çalışması yasak olduğu da hesaba katarsak ortaya çıkan şu olacaktır: "HUKUK FAKÜLTESİNİ BİTİREN GENÇLER ALTI AY HİÇBİRŞEY YAPMAYACAKLARDIR"
ki böyle bir şey olmaz. Bu durumda ne olmaktadır? Bir sene sonra avukat olacak insan , gidip bir avukatın yanında çalışacaktır. Çünkü tornacıda , manavda çalışması mümkün değildir. Fakat bu avukat adayı pırıl pırıl genç , çoğunlukla ofisboydan öteye geçememektedir. YAZIKTIR BU GENCE!
Olayımızda mağdur olan kişi STAJER AVUKATTIR , kimsenin kanuna aykırı hareket ediyor diye stajer avukata kızma hakkı yoktur , çünkü kanun yanlış yapılmıştır... Dayanaksız , gerekçesizdir..LAFTAN İBARETTİR! Stajer Adliyede çalışır diyor madde...NE ÇALIŞIR NE YAPAR YAZMAMIŞ.
Fakat hayır! Anlayış göstermek , akılcı düşünmek yok..Saldırmak var..Hakim stajere saldırıyor , icra müdürü stajere bağırıyor , avukat stajere yetkisi olmayan iş veriyor...Çözüm üretmek yok..Özgür bir ortam olan şu Forumda bile stajere saldırı söz konusu.
Sayın nesrinin sorusuna gelince:
Temsil ilişkisi , borçlar hukukunda düzenlenmiştir , şekil şartı yoktur ; kısacası bir avukat size şu imzaladığım kağıdı al mahkemeye ver benim için der ise , ister manav olun ister stajer , kanunda kişinin bizzat başvurması gerektiği yazılı değil ise , görevli o kağıdı kabul etmek zorundadır. Kanunda belirtilen 2. altı aya ilişkin stajer yetkileri sizin konunuz ile ilgili değildir.
Bu sebepten dolayı da , götürdüğünüz imzalı talebi kabul etmeyen icra memurunun , havale almayan hakimin sorumluluğu doğar.
Diğer bir konu ise Angarya yasağıdır.Anayasada kesin ve net olarak yazılmıştır.Bu maddeye aykırı olarak düzenlenmiş olan avukat stajerinin ücretsiz olarak adliyede ve avukat yanında çalıştırılmasına yönelik kanun maddeleri anayasaya aykırıdır.Avukatın , hiçbir karşılık vermeksizin sizi getir götür yapmaya göndermesi , hatta yetkiniz olmayan işleri yaptırması da terbiyesizlikten de öte ; anayasal suçtur.
Old 18-06-2007, 16:24   #19
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan superavukat
Temsil ilişkisi , borçlar hukukunda düzenlenmiştir , şekil şartı yoktur ; kısacası bir avukat size şu imzaladığım kağıdı al mahkemeye ver benim için der ise , ister manav olun ister stajer , kanunda kişinin bizzat başvurması gerektiği yazılı değil ise , görevli o kağıdı kabul etmek zorundadır.
Manavın adliyede iş takip etmesi süper bir fikir! Ama Avukatlık Kanunu'na aykırı olduğu kanısındayım.
Old 18-06-2007, 16:51   #20
Av.M.Yücel

Her vatandaşa bir stajyer avukat lazım.
Old 19-06-2007, 11:32   #21
superavukat

tabi avukatlık kanunu madde 46daki "avukat işlerini stajere takip ettirebilir" ifadesi biraz muğlak. Hangi işlerini takip ettirebilir ne yaptırabilir gibi bir şey belirtilmemiş. Bu durumda ; -imzalı evrağın götürülüp mahkemeye teslim edilmesi iş takibi sayılır mı?- sorunsalı ortaya çıkıyor. ki bence sayılmaz..basit temsil ilişkisidir. Ha keşke sayılsa da avukat stajerleri ofis boyluk , getir götürcülükten kurtulup oturup dosya inceleyebilse oraştırma yapmaya fırsat bulabilse..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi