Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yoksul ve çaresiz durumdayım destek kuruluşlarına nasıl ulaşabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2009, 05:29   #1
Konuk aylin

Varsayılan Yoksul ve çaresiz durumdayım destek kuruluşlarına nasıl ulaşabilirim?

ben 33 yaşında dul bir bayanım eşimi 2003 yılında trafik kazasında kaybettim hiçbir sosyal güvencem yok maaşımda yok birde şuanda lösemi hastası olan bir kızım var halen tedavi görmekte bu arada durumum kötü oldugu için bir imam nıkahlı evlilik yaptım bundan da şuan 3 yaşında bir kızım var ama eşim bizi bırakıp gitti şimdi ne yapıcam bilemiyorum evimi taşıyamıyorum ailem (...)'de ben (...)'da kaldım taşınsam bile ailem bize bakamaz onlarında durumu çok kötü bana bir akıl verin ne olur çok zor durumdayım boguluyorum yanlış yapmak istemiyorum belki sizler bilirsiniz ben bir yerden maaş yada ne bileyim bir yardım alamamzmıyım bu arada oturdugum evdeki tüm abonelikler ve kira sözleşmeleri benim adımaydı 4 aylık ödemelerde birikti ne yaparım nasıl yaparım bilemiyorum sadece akıl ne olur dedigim gibi tekrar bir yanlış daha yapmak istemiyorum elbet biyerlerde bir kanun bir yasa vardır diye düşünüyorum bize bir aylık baglanamazmı ne olur cevap verin çok teşekkür ederim saygılarımla
Old 03-12-2009, 10:25   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı,
Kadın Danışma Destek Kuruluşları Adres ve Telefonlarını http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489 adresinde, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Yardım Türleri ve Başvuru Koşullarını http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43989 adresinde bulabilirsiniz.
Old 03-12-2009, 20:06   #3
Konuk

Varsayılan Başka bir çözüm öneriniz var mı?

Kadın sığınma evleri için link göndermişsiniz fakat benim 2 çocuğum var ve birisi lösemi toplu alanlarda durması sağlık açısından tehlikeli.Küçük çocuğum olduğu içinde çalışamıyorum.

Ben daha çok şu konularda bilginizi istiyorum:
-Beni şu anda bulunduğum yere getirip resmi nikahlı olmadığım eşimden dava yoluyla maddi bir yardım alabilir miyim? Kendisi üzerine mal varlığı bulunmuyor fakat ailesi oldukça varlıklı. Hem ortak olan çocuğumuzun nüfus cüzdanını kendi üzerime çıkarttım. Onu dahi üstüne almıyor.
-Ya da lösemi ve babası vefat eden diğer çocuğum için bir bakım yada maddi yardım gibi bir aylık bağlanabilme durumu var mı?

Şimdiden vereceğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim.
Old 03-12-2009, 22:45   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğunuzun babası ile aranızda nikah akti olmadığı için tarafınıza herhangi bir nafaka talep etmeniz yasal olarak olanaklı değildir.

Çocuk adına nafaka talep edebilmek için önce çocukla babası arasında bir soybağı kurulması gerekmektedir.Baba bunu kendi isteği ile yapmıyorsa çocuk için bir kayyım atanması yapılmalı ve kayyım aracılığı ile babalık davası açılmalıdır.Bu dava ile birlikte tedbir ve davanın kabulü halinde iştirak nafakası talep etmeniz olanaklı olacaktır.

Bu süreç için baro adli yardım servisine başvurabilir ve vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukatın atanmasını isteyebilirsiniz.Muhtarlıktan alacağınız fakirlik ve ikametgah evraklarınızı temin etmeyi ihmal etmeyiniz.

Kendi adınıza mali destek için Kaymakamlıklardaki Sosyal Yarım birimine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 04-12-2009, 02:39   #5
Konuk

Varsayılan Lösemili Kızım için

Lösemi hastası bir kızım var ve babası küçükken vefat etti. Şu anda onun bakımında maddi olarak zorlanıyorum. Çünkü hstalığıyla mücadele ederken herşeyin en iyisini almak ve en temiz koşullarda bulunmasını sağlamam gerekiyor.Buna maddi gücüm el vermiyor. Bir anne olarak bu durumdan son derece üzüntülüyüm. Benim sorum şu ki lösemi özüre giren bir hastalık mıdır? Bununl ilgili bakım maaşı devletten alınabilir mi?

ben düşündümki bu evde bakım parası acaba lösemililer için geçerli olmazmı ama ben bunuda danıştım kimisi olur kimiside olmaz dedi ne yapıcam aklım karıştı inanınki çıkmazdayım benim çocuklara bakmam ve ev kirası yada bu gibi ihtiyaçları karşılamam gerek ama nasıl lütfen eger bişeyler aklınıza gelirse bana yardım edin ilgi ve alakanıza binlerce kez minnettarım saygılar teşekkür edrim.

(Sosyal Hizmetler ise talebime olumsuz cevap verdi.)
Old 04-12-2009, 10:09   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Lösemi hastası bir kızım var ve babası küçükken vefat etti. Şu anda onun bakımında maddi olarak zorlanıyorum. Çünkü hstalığıyla mücadele ederken herşeyin en iyisini almak ve en temiz koşullarda bulunmasını sağlamam gerekiyor.Buna maddi gücüm el vermiyor. Bir anne olarak bu durumdan son derece üzüntülüyüm. Benim sorum şu ki lösemi özüre giren bir hastalık mıdır? Bununl ilgili bakım maaşı devletten alınabilir mi?

ben düşündümki bu evde bakım parası acaba lösemililer için geçerli olmazmı ama ben bunuda danıştım kimisi olur kimiside olmaz dedi ne yapıcam aklım karıştı inanınki çıkmazdayım benim çocuklara bakmam ve ev kirası yada bu gibi ihtiyaçları karşılamam gerek ama nasıl lütfen eger bişeyler aklınıza gelirse bana yardım edin ilgi ve alakanıza binlerce kez minnettarım saygılar teşekkür edrim.

(Sosyal Hizmetler ise talebime olumsuz cevap verdi.)

Sayın katılımcı,
Çocuğunuzun ücretsiz tedavisi için Lösemili Çocuklar Vakfı'na (LÖSEV) başvurabilirsiniz. Bilgi için internet adresi: http://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=447
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi