Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

edinilen mallar neye gore bolusulur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-04-2009, 09:55   #1
Konuk

Varsayılan edinilen mallar neye gore bolusulur?

Merhaba
bir ciftin mal varligi toplam 10 lira ve 2 evse
bosnma durumunda bolunme yari yariyami olur?
5 lira kadina 5 lira erkege
1 ev kadina 1 ev erkegemi verilir?
yada kusurlu olan taraf dahami az alir bu kusurlu kisinin kadin yada erkek olmasi rasinda fark varmidir?
yani kusurlu olan erkekse,herseye ragmen erkek calisip para kazanan oldugundan kadinda ev hanimi oldugundan erkek her zaman daha falasinimi alir?
Old 07-04-2009, 10:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Öncelikle belitilmelidi ki boşanma davasının kesinleşmesi ile beraber tal rejimi tasfiyesi bir mülkiyet iddiası veya malların/paranın paylaşılması değildir.

Mal rejimi tasfiyesi bir alacak hakkı talebidir.Mahkemeler tarafların alacaklarının miktarını tespit eder ve ödenmesine karar verir.

Ödeme yükümlüsü bu borcunu ister bir malını satarak öder ,isterse kredi çekerek öder.Bu alacaklının müdahale alanı değildir.

2- Konu mal varlığının miktarı değildir.Mahkemece tartışılan konu tarafların edindiği mallara eşlerin katkısı veya 2002 sonrasında karşılığı verilerek edinilmiş mallarda katılım alacağı olup olmadığıdır.

3-Mal rejiminin tasfiyesinde özel durumlar hariç kusur incelemesi yapılmaz.

Sonuç: Eşlerin miras,manevi tazminat,bağış ,evlenmeden önce sahip olduğu mallar vb.gibi kişisel malları tasfiyeye konu değildir.

Her dönem için katkı payı / değer artışı ve 2002 sonrasında edinilen mallar (ve kişisel malların gelirleri) tasfiyeye konu yapılacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek alınmasını öneriyoruz.
Old 07-04-2009, 11:10   #3
Konuk

2- Konu mal varlığının miktarı değildir.Mahkemece tartışılan konu tarafların edindiği mallara eşlerin katkısı veya 2002 sonrasında karşılığı verilerek edinilmiş mallarda katılım alacağı olup olmadığıdır.

bu benim kafami karistirdi.
bu durumda 5 yillik evli bir cift 1 cocuk sahibi.erkek calisiyor ,kadin ev hanimi olup cocuga bakiyorsa kdin maddi olarak mal varligin bir katkida bulunmams olacak.erkek kuurlu m bu genelde fark ettirmez demistiniz.
zaten esin kazandigi para aileye ait degilmidir?
mahkeme ortadaki x olan tutarin kime ne kadar dusecegine neye gore karar veriyor?yeni yasaya gore bu yari yariya diye biliyorum dogrumudur istisna varmidir?
Old 07-04-2009, 12:07   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davası sırasında tartışılan tazminat ile boşanmanın kesinleşmesi ile talep edilebilen tasfiye alacağı konusunda öncelikle ayrım yapılması gerekir.

Boşanma sebebi ile mevcut ve beklenen haklarında kayba uğrayan kusursuz veya az kusurlu eş,karşı taraftan maddi tazminat isyetebilir.

Yine boşanmaya yol açan olaylarda kişik hakları saldırya uğrayan taraf koşulları varsa manevi tazminat isteyebilir.

Nafaka talep eden tarafın kusursuz veya daha az kusurlu olması da mahkemece araştırılacaktır.Nafaka yükümlüsününün kusuru aranmaz.

Görüldüğü gibi tazminat talepleri ve kısmen nafaka tayini kusur sorumluluğuna göre belirlenmektedir.Kusur tartışması boşanma davasında yapılacaktır.

Alıntı:
bu durumda 5 yillik evli bir cift 1 cocuk sahibi.erkek calisiyor ,kadin ev hanimi olup cocuga bakiyorsa kdin maddi olarak mal varligin bir katkida bulunmams olacak.erkek kuurlu m bu genelde fark ettirmez demistiniz.
zaten esin kazandigi para aileye ait degilmidir?
mahkeme ortadaki x olan tutarin kime ne kadar dusecegine neye gore karar veriyor?yeni yasaya gore bu yari yariya diye biliyorum dogrumudur istisna varmidir?

2-Sorunuz boşanma sonraındaki mal rejimi tasfiyesi ile ilgiliyse,evlilik 2002 sonrasındaki dönem için edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli olacaktır.
Bu durumda kadının çalışmaması 2002 den sonra çalışma karşılığı elde edilen gelir ile oluşturulmuş mali birikimde diğer eşin (kadının)katılım alacağı talep etme hakkı vardır.Bu alacak miktarı bilirkişi tarafından tespit edilip tasfiye davasında karara bağlanmadıkça herkes kendi malının sahibir ve kendiliğinden yarı yarıya paylaşma diye bir usul yoktur.

Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir TMK 236
Old 07-04-2009, 14:01   #5
Konuk

Sayin Av. Habibe Hanim ,
Cok ozur dileyerek ben bazi seyleri anlayamadim.Bazi terimleri tanimadigimdan kanaklanabilir.
ben tazminat nafaka vs den degilde cok net olarak durumumu soyliyim sizde ayni aciklikla cevaplarsaniz memnun olurum.
2004 de evlendik esiminde sahsina ait birikimi yoktu benimde.
Ben evlenmeden once calisiyordum ama esim isten ayrilmami istedi ve bende isten ayrildim.
suanda bankada 200 bin ytl paramiz var "para esimin hesabinda"
bu para tamamen biz evliyken 2002 den sonra kazanilmis paradir.ben ev hanmiyim.
bosanma durumunda benim bu 200 bin uzerinde ne gibi haklarim olacak.
Old 07-04-2009, 14:08   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bankadaki hesap eşinize aitse ,paranın maliki de eşinizdir. Bu tartışmasız.

Boşanma davasında tazminat ,nafaka,sonrasında tasfiye davasında katılım alacağınızı güvenceye almak için bu para için tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Ama mahkeme kararı olmadan paranın size verilmesini isteyemezsiniz.

Yargılama sonucu mali talepleriniz hakkında lehinize karar verildiğinde ödeme yapılmazsa icra takibi yapabilir ve hesaptaki paranın haczini ve borç miktarı kadar ödemenin icra dosyasına yapılmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi