Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Temyiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-07-2009, 12:55   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Temyiz

CMK dan görevlendirildiğim dosyada mağdurun babası aynı zamanda müşteki sanık olarak yer alıyor.Mağdur yurtdışında.Babası şikayetten vazğeçtiğini belirtti.
Diğer sanığın ise beraatine karar verildi.Mağdurun babasına ise adli para cezası verildi.Ertelendi.

Ben mağdur vekiliyim.Mağdur 12. 01.1994 doğumlu.Dosya karara çıktı.Babası temyiz etmek istemiyoruz diye belirtiyor.Babasının yazılı beyanını alıp dosyayı temyiz etmesem olabilir mi?
Old 23-07-2009, 13:47   #2
miss_lawyer

Sn meslektaşım, mağdurun babası şikayetçi olmasa bile siz mağdur adına atandığınız için temyize başvurmalısınız diye düşünüyorum .Çünkü başka bir meslektaşım da aynı durumla karşılaştı ve araştırmaları sonucunda bu şekilde olması yönünde sonuca ulaştı.Kolay gelsin.
Old 23-07-2009, 14:06   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Karar beraat fakat bence yerinde bir karar.Ortada delil yok.Tek tanığımızda hakaret içerikli bir söz duymadığını söylüyor.

Şimdi ben bu kararı temyiz etmek zorundayım.Neye dayanarak...

Süre tutum dilekçesi vermeden direk temyiz dilekçesi versem olabilir mi?
Old 23-07-2009, 16:27   #4
Emin Cihan UYSAL

Avukatın ne yazık ki, özellikle ceza hukuku anlamında temyiz yorumlaması yapması hoş görülmemekte, hatta aleyhine hemen soruşturmalar açılmakta, ve bakanlık da bunu destekleyerek soruşturma izinlerini neredeyse istisnasız vermektedir.

Hal böyle iken; söz konusu kararı temyiz etmenizi tavsiye ederim. Ama değerli meslektaşım, yine de "Yorum Yok!" cümlesini de ihmal etmeyeyim. Takdiri sizindir.

Saygılarımla.
Old 23-07-2009, 22:26   #5
Av.Feridun Yurtsever

Sayın meslektaşım temyiz etmek istemiyorsanız ki; anladığım kadarıyla durum bu, müvekkilinizden temyiz etmemenize dair yazılı bir beyan alarak bunu yapabilirsiniz. Böyle bir beyan mümkün değilse hukuken gerek olmasa da temyiz etmek mesleki açıdan en doğru olan yol... Kendinizi riske etmenize hiç gerek yok! Saygılar.
Old 24-07-2009, 12:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
CMK dan görevlendirildiğim dosyada mağdurun babası aynı zamanda müşteki sanık olarak yer alıyor.Mağdur yurtdışında.Babası şikayetten vazğeçtiğini belirtti.
Diğer sanığın ise beraatine karar verildi.Mağdurun babasına ise adli para cezası verildi.Ertelendi.

Ben mağdur vekiliyim.Mağdur 12. 01.1994 doğumlu.Dosya karara çıktı.Babası temyiz etmek istemiyoruz diye belirtiyor.Babasının yazılı beyanını alıp dosyayı temyiz etmesem olabilir mi?

Taraflar:

1- Baba (Şikayetçi-Sanık)
2- Sanık X (İfadeden aynı zamanda müşteki olduğu anlaşılmaktadır)
3- Çocuk (Mağdur olduğu vurgulanmış ama şikayetçi/ katılan olduğuna dair bilgi yok. Neden?)

Baba şikayetten vazgeçtiğini beyan ederken kendi şikayetinden mi çocuğun şikayetinden mi feragat etmektedir.Yoksa her ikisinden de mi?

Bu bir cinsel taciz ve karşılıklı darp davası mıdır?
Old 24-07-2009, 14:51   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Taraflar:

1- Baba (Şikayetçi-Sanık)
2- Sanık X (İfadeden aynı zamanda müşteki olduğu anlaşılmaktadır)
3- Çocuk (Mağdur olduğu vurgulanmış ama şikayetçi/ katılan olduğuna dair bilgi yok. Neden?)

Baba şikayetten vazgeçtiğini beyan ederken kendi şikayetinden mi çocuğun şikayetinden mi feragat etmektedir.Yoksa her ikisinden de mi?

Bu bir cinsel taciz ve karşılıklı darp davası mıdır?

Suç:Hakaret

Mağdurun davalara katılma talebi var.Şikayetçi aynı zamanda.

Müşteki Sanık:Mağdurun babası.Öğretmeni mağdura hakaret edince oda kızının öğretmenine hakaret etmiş.Kendi adına şikayetinden vazgeçti.

Sanık:Öğretmen

Babanın kızı adına da şikayetten vazgeçme hakkı var mı?
Old 24-07-2009, 15:45   #8
Av.Abidin MUTLU

Bu arada adli para cezası nasıl ertelenmiş anlamadım.
Old 24-07-2009, 15:58   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Abidin MUTLU
Bu arada adli para cezası nasıl ertelenmiş anlamadım.

Özür dileyerek düzeltiyorum.Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.
Old 24-07-2009, 16:27   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Özür dileyerek düzeltiyorum.Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

O zaman temyiz sorunu diye bir sorununuz da yok demektir. Bu kadar mesaj da boşa yazılmış demektir.
Old 24-07-2009, 23:26   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O zaman temyiz sorunu diye bir sorununuz da yok demektir. Bu kadar mesaj da boşa yazılmış demektir.

Daha öncede belirttiğim gibi davada iki tane sanık var.Sanıklardan biri(öğretmen) beraat etti.Diğeri için(mağdurun babası) ise adli para cezası verildi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Beraat eden sanık aleyhinde temyiz başvurusunda bulundum.

Yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi