Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamın kanuni yollardan tedavi görmesini istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2009, 15:05   #1
Konuk

Rahatsiz Babamın kanuni yollardan tedavi görmesini istiyorum

Babam 62 yaşında,annem 61,ben enküçük kardeş 36 yaşındayım.Şimdiye dek ailemizde olması gereken normal bir aile ortamı ve sıcaklığı maalesef yaşayamadık,çocuklar yani bizler evliyiz, annem ve babam birlikte yaşıyorlar.Annem çeşitli baskı ve şiddet içinde bir hayat sürüyor maalesef, fiziki şiddet değil bu,babamın aşağılamaları,hakaretleri, annemin kendi maaşını rahatça harcayamaması, bizlerin ziyaretlerine gidince 1 saat bile kalamamamız, arkamızdan türlü dedikodu ve küfürlerle anneeme söylenmeleri, bir kuruş olsun çocuklarına ve evin geçimine katkı sağlamaması,faturaları annemim yatırıyor olmasına rağmen rahatça eelekt, su, telefon kullanamaması,annemi hasta anneanneme bile göndermemesi,türlü hakaretlerle tabii,hiç bir çocuk ve torununu evde istememesi,(annemizi bile rahat ziyaret edemiyoruz yani)bunlar gibi ve daha beter şeyleri sayfalarca anlatabilirim.Bu adamın normal olmadığı kanaatindeyim ve bunca yıllık ızdırap bitsin ve bu insan bir psikiyatrist önüne otursun istiyorum kanuni yollarla.Çünkü arada anneme tedaviye gideceğini falan söylüyormuş ama yapmıyor, kalan ömrümüzü bari normal bir aile olarak sürdürmek istiyorum .Ben ailemle ayrı şehirlerde yaşıyorum.Kanunen bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim lütfen cevaplarsanız çok ama çok sevinirim.kolaylıklar dilerim.
Old 14-01-2009, 16:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Annenizin, manevi ve ekonomik şiddet gördüğü anlaşılmaktadır. 4320 sayılı ailenin korunmasına yönelik kanunun kapsamında, aile mahkemesi yargıcı uygun gördüğü TEDBİRLERİ almalıdır.
Alıntı:
Ekonomik şiddetin tanımı;
"Bireylerin çalışmalarının engellenmesi, çalışmaya zorlanmaları, kişisel kazançlara veya mal varlıklarına el koymak, bunları yönetmelerine engel olunmak şeklinde ortaya çıkan davranışlar " olarak tanımlanan ekonomikşiddet, fiziksel şiddet gibi çoğunlukla görüldüğü üzere kendini ani ve öfke patlamaları biçiminde açığa vurmaz. (Tanım için Bkz; Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erdem, Aile İçi Şiddet ve 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, Türkiye Barolar Birliği Dergisi Sy. 73 Kasım-Aralık 2007 s:56) Daha çok kişilik ve huyla ilgili olup sistematiktir ve süreklilik gösterir. Mağdurun bu tavrı algılaması, tepki göstermesi çok daha zordur ve uzun zaman ister.

Şiddetin belgelenmesi aranmamaktadır. Gerekirse manevi şiddet de belgelenebilir,uzman psikologlarca tespit edilebilir.

Bu kanun kapsamında hakim, kişinin;

-Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması, şeklinde karar verebilir.

Alıntı:
(1)Muayene ve tedavi tedbiri, hâkim tarafından aile içi şiddete maruz kalan aile bireylerinden birisinin korunması için, kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin bir sağlık kuruluşunda muayene veya tedavisinin sağlanması amacıyla hükmedilen tedbiri ifade eder.

(2) Hâkim, muayene ve tedavinin sağlanması için şiddet uygulayan kişilerin illerde İl Sağlık Müdürlüğüne, ilçelerde Sağlık Grup Başkanlığına başvurmasını kararında belirtir.

(3) Bu kişiler İl Sağlık Müdürlükleri Ruh Sağlığı Şubelerince veya Sağlık Grup Başkanlıklarınca resmî veya kendi istekleri üzerine özel sağlık kurumlarına sevk edilir. İlgilinin tedaviyi sürdürüp sürdürmediği ve yapılan işlemin sonucu İl Sağlık Müdürlüğü veya Sağlık Grup Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilirYönetmelik Md.13/1

En yakın aile mahkemesine talepte bulunabilirsiniz. Eğer elinizde doktor raporu ve ya yazılı herhangi bir delil vs.. varsa talebinize ekleyiniz.Tanıklığınız gerekirse yaparsınız.

Hukuki sorunlarınızda, MUTLAKA doğrudan AVUKAT desteği alınız. Hak ve zaman kaybına uğramazsınız.

Saygılarımızla.
Old 14-01-2009, 17:10   #3
üye8180

Sayın Konuk, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun'dan yararlanabilirsiniz.

Anneniz şiddet görmektedir. Psikolojik, ekonomik, sosyal şiddet mağdurudur denilebilir. Babanız aleyhine, bulunduğu yer/ en yakın Aile Mahkemesinden koruma kararı almalıdır. Aile Mahkemesi'ne yapılacak başvuru harca ve masrafa tabi değildir. Kısa sürede verilir. Bu koruma kararı ile,
' şiddet uygulayan aile bireyinin, derhal korku yaratmaya yönelik şiddet eylemlerine son vermesi '
' evden uzaklaştırılması '
' evin şiddet mağduruna tahsis edilmesi '
' şiddet uygulayanın bir tedavi kurumuna başvurması' ( sizin durumunuza uygun bir tedbir olarak düşünülebilir )
' nafaka ödenmesi '
ve diğer tedbirlere hükmolunur.

Aile Mahkemesinin verdiği koruma kararına uymamak, hapis cezası gerektiren bir eylemdir. Koruma kararını ihlal eden, aleyhine tedbire hükmolunan kişi, Sulh Ceza Mahkemesinde 3 aydan 6 aya kadar hapis talepli yargılacaktır. Koruma kararına uyulup uyulmadığını kolluk kuvvetleri denetlemek yükümlülüğündedir.
Old 17-01-2009, 23:50   #4
Konuk

açıklamalarınıza teşekkür ediyorum.Daha öncede yazmış olduğum gibi, ailem ve ben ayrı şehirlerde yaşıyoruz 10 saatlik bir mesafe,küçük çocuğumda olması sebebiyle gitmem çok zor.Bulunduğum ilçeden ailemin yaşadığı yerden bir aile mahkemesine başvuru yapabilirmiyim?kolaylıklar dilerim.
Old 18-01-2009, 11:31   #5
üye8180

Sayın Konuk, herhangi bir Aile Mahkemesinden talepte bulunabilirsiniz. Yetki şartı bulunmamaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi